Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 59
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ale my tu mówimy o skuteczności gruntowego wymiennika ciepła. Powtórzę jeszcze raz: temperatura za chłodnicą 17,9*C czyli to samo co z klimy. Dzieci w pierwszej klasie podstawówki dostały książkę "Ćwiczenia z czytania ze zrozumieniem", polecam się cofnąć.

Wierzę Ci że osiągasz taką temperaturę za wymiennikiem. Problem w tym że jest ona możliwa do osiągnięcia przy mikroskopijnej wydajności powietrza ze zwykłego GWC lub bardzo wysokim kosztem glikolowego GWC. Tak wysokim, że ciągle o niego pytam a Ty unikasz odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ę szum jednostki zewnętrznej klimatyzatora to jest OK, a gdy wejdę do garażu i usłyszę szum wentylatora rekuperatora to nie jest OK, zbyt skomplikowane.

Nie wiem co Ty usłyszysz. U mnie klimatyzator szumi na zewnątrz w zimie, kiedy siedzę w domu. Tego lata było tak zimno że ani razu nie włączałem chłodzenia. Kiedy ostatnio włączyłem klimatyzator latem, to byłem wewnątrz budynku. Wychodząc wyłączałem. Nie ma potrzeby chłodzić kiedy nikogo nie ma w domu. Chłodzenia używa się inaczej niż ogrzewania - tylko kiedy ludzie przebywają w pomieszczeniu. Podczas grilla u mnie na podwórzu jest cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to co piszesz było prawdą, to nie mógłbyś schłodzić domu przy użyciu GWC. Po prostu GWC ma za małą wydajność do schłodzenia domu z odsłoniętymi oknami. To znaczy że mieszkasz w bunkrze bez okien, opowiadasz bajki lub pominąłeś istotne czynniki.

Nie ma możliwości by GWC schłodziła dom z oknami na południe bez wspomagania roletami, klimą, zasłonami czy kombinacjami z wietrzeniem nocą. Schłodzony dom to dla mnie 22 do maksymalnie 24 stopni i wilgotność poniżej 60%.

 

Temperatura nawiewu w najmniejszym stopniu nie świadczy o tym czy GWC zdoła schłodzić dom.

 

Temperatura wywiewu u Ciebie świadczy o tym że GWC nie zdołała schłodzić domu.

 

A od kiedy GWC ma służyć do schładzania domu...?

Chałupa to nie chłodnia aby ją schładzać...

Wymiennik gruntowy służy do obniżania temperatury i redukcji wilgoci z powietrza nawiewanego podczas upałów co jest w zupełności wystarczające do zapewnienia komfortu...

Mieszkam już kilkanaście lat w mojej chałupie i wiem jak się w nim bytuje z i bez GWC...

 

Temperatura którą pokazują termometry w chałupie nie odzwierciedla odczucia ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od kiedy GWC ma służyć do schładzania domu...?

Chałupa to nie chłodnia aby ją schładzać...

Wymiennik gruntowy służy do obniżania temperatury i redukcji wilgoci z powietrza nawiewanego podczas upałów co jest w zupełności wystarczające do zapewnienia komfortu...

GWC nie służy do chłodzenia, bo jego parametry na to nie pozwalają.

Wydajność chłodnicza GWC to około 1kW (dt 7K, 500 m3/h) a to za mało by schłodzić dom.

Jest to tylko i wyłącznie rozwiązanie pośrednie prowadzące do spowolnienia nagrzewania się domu latem.

Do jego pracy konieczny jest większy przepływ powietrza niż ogólnie przyjęte zasady utrzymania "komfortu"

Bez dodatków typu małe okna, osłony przeciwsłoneczne lub korzystna lokalizacja domu względem stron świata nie gwarantuje uzyskania oczekiwanych efektów.

 

To dobre rozwiązanie, dla osób które mają dostęp do taniej siły roboczej i materiałów budowlanych.

Wtedy mogą sobie "po kosztach" takie układy budować.

Niewielki koszt niepowodzenia łatwiej przełknąć.

 

Wydawanie na GWC dużych kwot i zlecanie takich prac firmom zewnętrznym to nieporozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do czego my właściwie porównujemy GWC...?

Do małego splita wiszącego na ścianie w salonie który chodzi na max i próbuje schłodzić pokoje sypialne z oknami dachowymi na poddaszu ...?

Czy może o klimatyzacji kanałowej ...?

 

Przy odrobinie zdrowego rozsądku podczas projektowania i budowy domu GWC w zupełności wystarczy a jak ktoś ma chciejstwa to nie chce inwestuje w układ kanałowy i nie zaczyna dyskusji o kosztach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC daje tyle co drzewo rosnące na południe od domu lub nawet mniej. Drzewo może swoim cieniem zabrać kilkanaście kW energii Słońca, a GWC tylko jeden kW. Podobnie żaluzje. Po kosztach, na etapie robienia wykopów myślę że warto zrobić, ale jeśli to ma kosztować drożej niż 2000 zł to nie warto wg moich wyliczeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GWC daje tyle co drzewo rosnące na południe od domu lub nawet mniej. Drzewo może swoim cieniem zabrać kilkanaście kW energii Słońca, a GWC tylko jeden kW. Podobnie żaluzje. Po kosztach, na etapie robienia wykopów myślę że warto zrobić, ale jeśli to ma kosztować drożej niż 2000 zł to nie warto wg moich wyliczeń.

 

To musi być naprawdę wysokie i rozłożyste drzewo aby coś dawało latem od południa...

No i musi stać naprawdę blisko budynku...

 

A o syfie na jesień koło tego drzewa na jesień to nawet nie wspomnę...

 

Najlepsze to są te wyliczenia...

A dom 180m2 z poddaszem to bardziej warto od takiego 120m2 parterowego...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi być naprawdę wysokie i rozłożyste drzewo aby coś dawało latem od południa...

No i musi stać naprawdę blisko budynku...

 

A o syfie na jesień koło tego drzewa na jesień to nawet nie wspomnę...

 

Najlepsze to są te wyliczenia...

A dom 180m2 z poddaszem to bardziej warto od takiego 120m2 parterowego...?

Jest wysokie i rozłożyste i stoi blisko i jest syf na jesień.

Koszt energii do podgrzewania rekuperatora to 50 zł/rok. Czyli 2000 to 40 lat zwrotu. Pomnóżmy to x2 i dalej mamy 20 lat.

Chłodzenie GWC to mit. Dowodem jest wydajność chłodnicza GWC odniesiona do rzeczywistych potrzeb chłodzenia przy użyciu klimatyzatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wysokie i rozłożyste i stoi blisko i jest syf na jesień.

Koszt energii do podgrzewania rekuperatora to 50 zł/rok. Czyli 2000 to 40 lat zwrotu. Pomnóżmy to x2 i dalej mamy 20 lat.

Chłodzenie GWC to mit. Dowodem jest wydajność chłodnicza GWC odniesiona do rzeczywistych potrzeb chłodzenia przy użyciu klimatyzatora.

 

Tak ..., dokładnie...

Chłodzenie z GWC to mit który przekazują z pokolenia na pokolenie ci którzy nie mają takiego rozwiązania...

 

To tak jak z ogrzewaniem podłogowym które powoduje unoszenie kurzu z podłogi i inne tego typu pierdoły...

Wentylacja mechaniczna jest do doopy dla ludzi którzy jej nie posiadają...

Tak samo jest ze wszystkim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ..., dokładnie...

Chłodzenie z GWC to mit który przekazują z pokolenia na pokolenie ci którzy nie mają takiego rozwiązania...

 

To tak jak z ogrzewaniem podłogowym które powoduje unoszenie kurzu z podłogi i inne tego typu pierdoły...

Wentylacja mechaniczna jest do doopy dla ludzi którzy jej nie posiadają...

Tak samo jest ze wszystkim...

Trudno z tym się nie zgodzić. Mam znajomych, których nie mogę przekonać ani do podłogówki na całości ani do rekuperacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ..., dokładnie...

Chłodzenie z GWC to mit który przekazują z pokolenia na pokolenie ci którzy nie mają takiego rozwiązania...

 

Jaką wydajność chłodniczą wyrażoną w kWh ma Twój GWC i po jakim czasie/energii trzeba go regenerować?

 

Ponawiam pytanie o cenę GWC. Który to już raz pytam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką wydajność chłodniczą wyrażoną w kWh ma Twój GWC i po jakim czasie/energii trzeba go regenerować?

 

Ponawiam pytanie o cenę GWC. Który to już raz pytam?

 

A w jakich warunkach ta wydajność chłodnicza skoro ona jest zależna od pory roku, temperatury wewnętrznej, temperatury zewnętrznej i wydajności wentylacji a także wilgotności...?

U mnie nie ma czegoś takiego jak regeneracja ..., powietrze leci przez wymiennik 24h/ doba i 365 dni w roku...

 

Taki jak mój kosztuje ok 3k wraz z usługą koparkowego...

Pytanie o cenę jest bez sensu bo albo się ktoś decyduje na takie rozwiązanie albo nie i cena jest jakąś tam wypadkową chciejstwa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakich warunkach ta wydajność chłodnicza skoro ona jest zależna od pory roku, temperatury wewnętrznej, temperatury zewnętrznej i wydajności wentylacji a także wilgotności...?

U mnie nie ma czegoś takiego jak regeneracja ..., powietrze leci przez wymiennik 24h/ doba i 365 dni w roku...

 

Taki jak mój kosztuje ok 3k wraz z usługą koparkowego...

Pytanie o cenę jest bez sensu bo albo się ktoś decyduje na takie rozwiązanie albo nie i cena jest jakąś tam wypadkową chciejstwa ...

Naprawdę nie wiesz?

Musisz zrobić wykres wydajności w zależności od pory roku, temperatury wewnętrznej (to nieprawda), temperatury zewnętrznej (też nieprawda), wydajności wentylacji (nieprawda), i wilgotności.

Wiem że nie mogę wymagać zbyt wiele, więc zadowoli mnie kilka przykładowych pomiarów zamiast pełnego wykresu.

3000 zł kosztuje klimatyzator. Albo energia do grzałki AirPack przez 15 lat.

W tych 3000 zapewne są zwykłe rury PCV, a nie antybakteryjne. Czyli wątpliwa sprawa pod względem zdrowotnym...

Co się składa na koszt 3000? Ile rury? Ile m3 wykopu? Jak długi? Średnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otwierasz okno latem to masz na oknie siatkę antybakteryjną?

 

Okno mam łatwo dostępne do umycia co czyni warstwę antybakteryjną zbędną. GWC jest trudno dostępne, wilgotne i ciemne - idealne warunki dla rozwoju grzybów i bakterii. Dlatego producenci oferują rury specjalne do GWC: antybakteryjne i antygrzybiczne. Koszt 50m 160 to 2400 zł, a 200 to 4800 zł. Do tego koparka i mamy 8000 zł. W tej cenie mam prąd do rekuperatora na 40 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam oprócz kurzu będzie wilgoć. Jony srebra w warunkach wilgotnych się sprawdzają jako środek bakteriobójczy w środowiskach wilgotnych. Sam używam maty z jonami srebra do utrzymywania zbiornika wody w kamperze w stanie bez bakteryjnych zawiesin i stęchlizny.

Czy jest sens oszczędzać 1500-2000 zł przy znacznie większym wydatku na koparkę? Moim zdaniem nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie wiesz?

Musisz zrobić wykres wydajności w zależności od pory roku, temperatury wewnętrznej (to nieprawda), temperatury zewnętrznej (też nieprawda), wydajności wentylacji (nieprawda), i wilgotności.

Wiem że nie mogę wymagać zbyt wiele, więc zadowoli mnie kilka przykładowych pomiarów zamiast pełnego wykresu.

3000 zł kosztuje klimatyzator. Albo energia do grzałki AirPack przez 15 lat.

W tych 3000 zapewne są zwykłe rury PCV, a nie antybakteryjne. Czyli wątpliwa sprawa pod względem zdrowotnym...

Co się składa na koszt 3000? Ile rury? Ile m3 wykopu? Jak długi? Średnica?

 

Ty wiesz swoje a ja wiem swoje i widzę że nie ma sensu dalej klepać w klawiaturę bo to i tak jałowa dyskusja...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...