Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Używane pompy ciepła


przemas90

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 weeks później...
5 lat gwarancji na urządzenie za xx tys, jakby to powiedzieć pupy nie urywa :D

 

robos2234,

 

Większość producentów urządzeń grzewczych oraz innego rodzaju urządzeń mechanicznych nie udziela gwarancji na więcej, niż 5 lat, ponieważ uszkodzeniu może losowo ulec praktycznie każda część. W przypadku pomp ciepła ważne jest wykonywanie corocznych przeglądów przed sezonem grzewczym, gdyż pozwoli to na wyeliminowanie większości ewentualnych usterek, które mogą przyczynić się w przyszłości do poważniejszych awarii. Żywotność sprężarki, czyli najważniejszego elementu pompy ciepła, w przypadku pomp ciepła marki Buderus szacowana jest na ponad 20 lat.

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 lat a na piec na wungel albo pellet 10 ;

 

A tak konkretnie to dają na te 10 lat na pompy ,wentylatory , elektronikę , czy tylko na blok kotła ?

 

POMPA CIEPŁA jest trochę bardziej skomplikowana . Zawiera wiele więcej elementów niż kopciuch:yes:

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Gość Konto usunięte_1*

Panowie proszę mnie trochę naprostować , mam zamiar kupić jakąś używaną pompę ciepła bo sporo tego lata w cenie od 5-7 tys zł o mocy ok 8-9kw jedno lub 3 fazowe bo mam 3 fazy akurat , tylko kwestia podłączenia w obecną instalację zamiast kotła węglowego .

te pompy mają wszystko w sobie (jednostka zewnętrzna ) wystarczy tylko dwie rury wpiąć i tu są schody , bo co z cwu ? czy podłączenie zasilania na bojler z temp np 45 stopni a wyjście bojlera wpinać w zasilanie podłogówki gdzie jest zawór czterodrogowy z możliwością regulacji od 25 do 55 stopni , ma to sens czy coś poknociłem ?

tu taka jedna przykładowa https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrze-woda-mitsubishi-grzanie-do-28st-do-150m2-pow-CID628-IDiSHdd.html#e87d26a5c3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robos2234,

 

Większość producentów urządzeń grzewczych oraz innego rodzaju urządzeń mechanicznych nie udziela gwarancji na więcej, niż 5 lat, ponieważ uszkodzeniu może losowo ulec praktycznie każda część. W przypadku pomp ciepła ważne jest wykonywanie corocznych przeglądów przed sezonem grzewczym, gdyż pozwoli to na wyeliminowanie większości ewentualnych usterek, które mogą przyczynić się w przyszłości do poważniejszych awarii. Żywotność sprężarki, czyli najważniejszego elementu pompy ciepła, w przypadku pomp ciepła marki Buderus szacowana jest na ponad 20 lat.

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

 

Panie konsultancie, to w końcu ile Wasze sprężarki mają żywotności, ponad 20 lat a w innym poście ok 30lat?

 

 

Witam,

 

Zaletami pompy ciepła są najniższe koszty ogrzewania budynku (przy wyborze gruntowej pompy ciepła), brak zanieczyszczenia otoczenia budynku, brak potrzeby budowy oddzielnego pomieszczenia kotłowni oraz pomieszczenia do przechowywania opału. Dzięki rewersyjnej pracy sprężarki, pompa może być wykorzystywana do chłodzenia budynku w sezonie letnim. Gruntowa pompa ciepła wymaga wyższych nakładów finansowych, lecz w porównaniu do powietrznej, cechuje się wyższą sprawnością oraz bardziej stabilną pracą przy niższej temperaturze powietrza zewnętrznego. Elementem pompy, który określa żywotność urządzenia, jest sprężarka. W pompach ciepła z rodziny Logatherm zastosowane sprężarki mogą mieć przebieg do 80 000 godzin pracy, co przy rocznej pracy pompy wynoszącej ok. 2 500 godzin w przeliczeniu wynosi ok. 30 lat.

Polecam wybór pomp ciepła marki Buderus, która posiada w swojej ofercie zarówno gruntowe, jak i powietrzne pompy ciepła z rodziny Logatherm. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla.

Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 777 008.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

 

Proszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
Panowie proszę mnie trochę naprostować , mam zamiar kupić jakąś używaną pompę ciepła bo sporo tego lata w cenie od 5-7 tys zł o mocy ok 8-9kw jedno lub 3 fazowe bo mam 3 fazy akurat , tylko kwestia podłączenia w obecną instalację zamiast kotła węglowego .

te pompy mają wszystko w sobie (jednostka zewnętrzna ) wystarczy tylko dwie rury wpiąć i tu są schody , bo co z cwu ? czy podłączenie zasilania na bojler z temp np 45 stopni a wyjście bojlera wpinać w zasilanie podłogówki gdzie jest zawór czterodrogowy z możliwością regulacji od 25 do 55 stopni , ma to sens czy coś poknociłem ?

tu taka jedna przykładowa https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrze-woda-mitsubishi-grzanie-do-28st-do-150m2-pow-CID628-IDiSHdd.html#e87d26a5c3

 

Panowie bez przepychanek , proszę odnieść się do tego jakoś a potem nawalajcie się dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich i proszę o pomoc.

Zakupiłem używaną 2 lata CHIŃSKĄ pompę ciepła powietrze -woda CLITECH CAR12. Pompa ma służyć do nabijania bufora 2000l i jest podłączona plastikową rurą około 12 m od niego. Niby działa ale wyniki ma słabe - obserwując licznik prądu dochodzę do wniosku że mam COP poniżej 1.

Jednak zdarzyło się pewnego razu że pompa bardzo szybko nabiła zbiornik. Innym razem kilkanaście minut po załączeniu miała na wejściu do bufora około 50C i juz myslałem że znów załaduje mi bufor dość szybko jednak po paru minutach temperatura spadła i pompa pracowała ale temperatura na wylocie była zbliżona do tej na wlocie -ok 37 C - na dworze +2 . W obiegu pracuje zwykła 3 biegowa pompka CO . W zasadzie nie mam dostępu do jakichś ustawień -jedyne co znalazłem to histereza którą mam na 7C a można zmienić na 1. Jaki bieg pompki byłby najodpowiedniejszy ? I jak sprawdzić czy pompa pracuje prawidłowo ? Co można wywnioskować z umieszczonych na niej manometrów ?

pompaCAR12.jpg

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby temat o używanych a gadka o nowych, a ja nadal nie wiem jak sprawdzić czy moja pompa pracuje prawidłowo. Co powinienem obejrzeć sprawdzić zmierzyć ? . Nie mam zielonego pojęcia z czym to się je. Pompa stała chyba ze dwa lata na dworze. Po zainstalowaniu ruszyła bez problemów. Jednak jej wyniki wg mnie są mizerne.Powierzchnia wymiany to 4 m kw w stalowej wężownicy .

Nadciąga luty gdzie wchodzi w życie moja nowa umowa i taryfa G12W i chciałbym jak się temperatury utrzymają zacząć korzystać z maszyny.

Proszę koleżeństwo o jakieś podpowiedzi - może zmierzyć różnicę temperatur na wlocie i wylocie ? Czy te pompy CliTech CAR 12 maja jakies ustawienia parametrów czy to po prostu jakieś na sztywno ustawione jest?

Ratujcie lenia bo mi się za cholerę palić w piecu nie chce a maszyna stoi i się marnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris Zielonka

Nie miałem co prawda takiego ustrojstwa, ale może jakoś pomogę.

Jeśli ta PC jest sprawna, to pozostaje tylko zapewnić odpowiednio duży przepływ wody/glikolu przez skraplacz.

Masz bufor 2000l z wężownicą 4m2. Do wężownicy podłączyłeś PC i napełniłeś układ glikolem?

Masz czujnik temperatury (podłączony do PC) w buforze?

 

Jeśli do połączenia użyłeś rur o średnicy wewnętrznej np. 25mm i odpowiednio wydajnej obiegówki, to powinieneś uzyskać deltę GZ (różnica we/wy) rzędu kilku stopni.

Ustaw obiegówkę na 3 biegu i zmierz deltę podczas grzania.

Po starcie sprężarki i przy stałej wartości przepływu przez skraplacz, delta powinna powoli rosnąć przez kilka minut i nie powinno być żadnych nagłych skoków temperatury na wyjściu PC. Układ musi być odpowietrzony.

Temperatury GZ powinny powoli rosnąć wraz ze wzrostem temperatury wody w buforze. Oczywiście z przerwami na odszranianie. Trwa ono kilka minut i załącza się co jakiś czas (np. co 30 minut).

Po osiągnięciu zadanej temperatury wody w buforze, PC powinna się wyłączyć. Załączy się ponownie po spadku wspomnianej temperatury o wartość zadaną.

Sterownik musisz sam jakoś ogarnąć.

 

Nie ustawiaj zbyt wysokiej temperatury w buforze, aby PC nie osiągnęła temperatury granicznej (prawdopodobnie 55*C) na wyjściu skraplacza. Jeśli ją osiągnie, to się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zigobar

Mam czujkę temperatury z PC w buforze. Pompa podłączona jest wężami wielkości chyba 32. Ustawiałem przeważnie na 50 C. Ten raz kiedy szybko nabiła akurat było nastawione na 60 i dała radę. Jak czujnik pokaże temp zadaną to pompa się wyłącza więc od tej strony jest ok. Przeważnie jednak odpalałem pompke obiegową na 1 szym lub 2 gim biegu kombinująć że to działa podobnie do przepływowego ogrzewacza. Po Twoich wyjaśnieniach widzę że to jednak jest całkiem inaczej.

Akurat mam spadek temp w zbiorniku to dziś załączę ją sobie na 55 C i 3 ci bieg pompki. Poobserwuję temp zasilania i powrotu PC na buforze.

Mam nadzieję że te słabe wyniki były przez ten zbyt wolny przepływ. Układ jest trochę zapowietrzony jeszcze po dodawaniu koncentratu ale PC nie drze japy.Mam jeszcze kilka litrów do dolania to wtedy postaram się już całkowicie pozbyć powietrza.

Dzięki - odezwę się po próbach z maksem przepływu.Będę notował wyniki co godzinę

Edytowane przez Chris Zielonka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris Zielonka

Jeśli to tylko możliwe, lepiej nie wymuszać temperatury maksymalnej (dla danej PC) na wyjściu. Wzrost temperatury na wyjściu, to spadek COP i wzrost obciążenia sprężarki (a to jej żywota nie wydłuży).

Zwróć uwagę na temperaturę na wyjściu PC w chwili osiągnięcia temperatury zadanej w buforze.

 

Jeśli z bufora zasilasz grzejniki, zwiększ przepływ również po stronie wtórnej bufora (na ile to możliwe) i otwórz całkowicie zawory przy grzejnikach. Uzyskasz spadek temperatury zasilania bez spadku temperatury powietrza w mieszkaniu. Za buforem również warto dać termometry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc było tak

17 włączyłem pompę i pompkę co ustawiłem na 3 ci bieg . licznik energii który mam przy zasilaniu wskazywał 1840 kwh

temp zbiornika -góra 30 C dół 29. Na dworze 3 C

pomiar o 17 30 zasilanie PC z bufora 24 C wylot z PC 31 - delta 7 1841 kwh na liczniku

pomiar o 18 ej 25,6 wylot PC 32.8 - delta 7,2 1843 kwh na liczniku

pomiar o 20 ej 27,5 wylot PC 35 delta 7.5 1851 kwh

pomiar o 21szej 28 wylot PC 35.5 delta 7,5 przegapione

pomiar 0 22 50 30 wylot PC 37.2 delta 7,2 1860 kwh na liczniku

 

6 rano 52 C na górze bufora i 45 na dole i stan licznika 1885 kwh pompa wyłączona czyli było 55(bo tak nastawiłem ) i spadło już o 3 C - pewnie się dogrzewała bo zmarzła . Odbiór ciepła z bufora był zamknięty.

Czyli po ponad 12 tu godzinach walki temp bufora wzrosła o około 18 C co daje około 40 kwh - zuzyto na to 45 kwh średni COP poniżej jeden wypada.

Czy dobrze liczę ? i dlaczego tak się dzieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chris Zielonka

Z tych pomiarów wynika, że nie jest dobrze. Ta PC ma podobno 10,8kW grzewczej przy temperaturze powietrza 20*C. Wartość średnia mocy pobieranej przez pierwsze 6h wychodzi 3,3kW, czyli ok. 1kW za dużo (dla tak niskich temperatur na wyjściu).

Biorąc poprawkę na to, że w tanich "chińczykach" szału z wielkością wymienników raczej nigdy nie było (efekt - gorsze warunki pracy sprężarki), to wartość średnia grzewczej dla całego testu powinna wynieść raczej ok. 5,5kW, a wychodzi znacznie mniej.

Temperatury GZ 31/24 po 30 minutach od startu świadczą o tym, że woda w buforze miała jednak mniej niż podane 30/29 (góra/dół).

 

Kupiłeś PC używaną i nie wiadomo co przeszła, w jakich warunkach wcześniej pracowała, może ktoś w niej coś już robił, może część czynnika chłodniczego już opuściła układ. Chyba pozostaje Ci poszukać w okolicy chłodniarza. Ten sprawdzi i poprawi co trzeba, jeśli uzna to za konieczne - napełni układ nowym czynnikiem i będziesz mógł ponowić pomiary.

Takie jest moje zdanie, ale są tu lepsi ode mnie jeśli chodzi o znajomość układów chłodniczych i może któryś z nich coś doradzi.

 

Co ile minut załącza się defrost i jak długo trwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo kolego Zigobar za ocenę sytuacji. Tego potrzebowałem ponieważ nie mając żadnego doświadczenia nie umiałem ocenić czy pompa po prostu jest kiepska czy coś z nią nie ok. Z jednej strony cieszę się bo jak nastąpi poprawa to przywróci to moją wiarę w sens posiadania takiej pompy.

Temperatury mogły się trochę różnić ponieważ bufor składa się z dwóch zbiorników po 1000 w lewym wpięta jest pompa a w prawym mam odbiór ciepła i termometry góra dół .

Będę szukał jakiegoś speca i przy okazji posprawdzam jeszcze to odmrażanie. Pompa ma na zewnątrz dwa manometry czy z nich nie idzie wywnioskować jaki jest stan płynu chłodniczego ? Trzeba będzie wyszperać gdzieś dane na temat ilości tego płynu. Wiem tylko ze jest to 410 a.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Pompa ma na zewnątrz dwa manometry czy z nich nie idzie wywnioskować jaki jest stan płynu chłodniczego ? Trzeba będzie wyszperać gdzieś dane na temat ilości tego płynu. Wiem tylko ze jest to 410 a. (...)

Skoro są dwa, to podczas pracy PC na jednym zobaczysz ciśnienie [bar] parowania (niższa wartość), a na drugim - ciśnienie [bar] skraplania (wyższa wartość).

Każdy z nich ma też skalę w *C dla czynnika R410A. Wartość odczytana będzie odpowiednio: temperaturą parowania i temperaturą skraplania.

 

Możesz wykonać następujący pomiar:

- po starcie PC odczekaj 15 minut (układ zdąży się ustabilizować)

- zapisz temperaturę powietrza

- zapisz temperaturę wody na wyjściu PC

- zapisz odczytane z manometrów wartości ciśnienia i temperatury

- odczekaj następne 15 minut (może odszranianie się nie załączy) i podaj z podlicznika dokładną ilość energii zużytej przez PC w ciągu tych 30 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jeszcze raz kolego za podpowiedzi. Póki co nastały mrozy i mam zawsze napalone powyżej 60C . Czekam na wymianę licznika w związku z G12W.

Mam 9kw grzałek w buforze to jakby dali tę taryfę miałbym jakąś alternatywę dla pieca.

Jak już się doczekam i będą warunki to zrobię jeszcze wskazane przez Ciebie pomiary. W międzyczasie próbuję namierzyć jakiegoś speca od tych pomp ale coś słabo mi idzie. Pipidówka w której mieszkam między Oleśnicą a Miliczem nie obfituje w takich speców jak się okazuje, albo ja po prostu jeszcze nie znalazłem.

Może ktoś z kolegów ma niedaleko w te rejony ? Proponuję godziwe wynagrodzenie i domowe żarełko- gołąbki albo golonka po mojemu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
na PV znać się nie muszę kolego _John ale liczyć umiem.

Niestety to widać, że na pv się nie znasz, a obliczenia masz z katalogu. Obecnie 1kw paneli pv to mniej niż 2000 zł (za nowe), do tego 3kw inwerter 1000-1500zł + kable i dodatki - przy samodzielnym montażu wyjdzie 2,5-3kzł/kW, oferty firm montujących to od 4kzł/kW. Z 1 kW osiągamy 1000kWh rocznie, z czego około 30-40% zużywamy bezpośrednio, a resztę wprowadzamy do sieci w ramach net meteringu, czyli za 1kWh wprowadzoną do sieci latem odbieramy 0,8 kWh zimą. Podsumowując: z 1kW 0,3 (lub więcej) zużywamy bezpośrednio, 0,7 wprowadzamy do sieci, a odbieramy 0,56 kWh - czyli 0,86kWh z każdego 1kW paneli mamy własne. Tak w uproszczeniu, czyli jeśli pv zwymiarujemy 1:1 w stosunku do rocznego zapotrzebowania tj. rocznie zużywamy 6000 kWh, więc budujemy 6kW instalację pv. Jeśli zbudujemy mniejszą instalację (czemu nie, można budować na raty), to więcej energii zużyjemy bezpośrednio, czyli bez wprowadzania jej do sieci. Producenci zapewniają działanie pv przez około 25 lat (niektórzy 30). Znajdź mi proszę lepsza inwestycję, niż pv. Życzę powodzenia i łapczywie czekam na wyniki twoich poszukiwań, bo chętnie zainwestuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Panie konsultancie, to w końcu ile Wasze sprężarki mają żywotności, ponad 20 lat a w innym poście ok 30lat?

 

 

 

 

Proszę o wyjaśnienie.

 

Witam,

 

Przedstawione przez mnie dane odnośnie żywotności sprężarki w pompie ciepła oszacowane zostały na podstawie maksymalnego przebiegu sprężarki wynoszącego 80 000 godzin oraz założonej pracy ok. 2500-3000 h/rok. W zależności od parametrów instalacji, czasu pracy sprężarki oraz konserwacji pompy ciepła i inatalacji CO, żywotność sprężarki powinna wynosić w granicy 20 - 30 lat.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...