Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom w malinówkach 6 - dolnośląskie


mku7i

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 521
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Co tu komentować :) humus, koparki czy ławy to niezbyt fascynujący etap prac. Ani to podejrzeć, ani czerpać pomysłów. Ale jako, że etapy te są nieodzownym elementem całej układanki to i o nich parę słów trzeba wspomnieć.

Forumowa frajda (wiem po sobie) zaczyna się później, w szczególności dotyczy ona prac cieszących oko, a więc okna, wykończeniówka, dachówka, elewacja, ogród, etc. To nas przecież nakręca, a nie trochę betonu wylanego do dziury :)

Zresztą nie dotyczy to tylko forum - jak jeździłem oglądać inne domy, to raczej nie pochłaniały mnie ściany z porothermu, ale już ładna elewacja czy okna owszem. Wykończeniówki nie miałem okazji często oglądać, może w dwóch domach w których nie było alarmu i lokatorów :)

Edytowane przez mku7i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papa położona i ruszyliśmy z bloczkami:) za 2 dni ściany fundamentowe powinny być gotowe.

Dziś wjechały bloczki, cement, plastyfikator i ruszyła robota.

Wykonane zostało złącze do wody, a w zasadzie zamontowane zostały zawory i wąż. Nie mam fotek, było kompletnie ciemno jak pojechałem obejrzeć efekty prac.

Kwestią dyskusyjną jest wciąż poziom 0. Nie wiemy czy murować na 5 czy na 6 bloczków. Jutro wykonawca przyjedzie ze szlaufwagą żeby lepiej zobrazować poziom zero w terenie.

Rozliczyłem też beton.

Jak pogoda dopisze (i koparkowy) to początkiem przyszłego tygodnia zasypujemy i zagęszczamy pospółkę.

 

Jutro wrzucę lepszej jakości zdjęcia, dziś tylko to co udało mi się po zmroku zrobić.

IMG_0350.jpg IMG_0349.jpg

 

__________________________

Koszty:

- Beton B25 25 kubików + praca pompy: 5030,1 zł

- Paliwo do agregatu: 30 zł

- Hydraulik + zawory i wąż - 200zł

IMG_0350.jpg

IMG_0349.jpg

Edytowane przez mku7i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwartek był dniem wolnym, sypnęło trochę śniegiem.

Dzisiaj ekipa wzięła się od rana do pracy.

Gdyby nie brak bloczków, ściany fundamentowe byłyby skończone. Ale i tak jest bardzo dobrze, bo została tylko jedna warstwa., doszliśmy do porozumienia z poziomem 0. W poniedziałek będą kończyć i smarować Izoplastem R-W i B-W od wewnątrz i od zewnątrz. Dodatkowo zalewanie słupów. We wtorek zasypywanie pospółką, na środę/czwartek przyklejanie XPS, i folii kubełkowej. Pod warunkiem, że koparkowy dotrzyma terminu, bo to jest w tej chwili wąskim gardłem. Dobrze gdyby w przyszłym tygodniu udało się wykonać pracę poprzedzające zalanie chudziaka.

Mamy nadzieję jeszcze w tym roku zacząć stawiać ściany kostrukcyjne, jeśli oczywiście pogoda pozwoli.

IMG_0360.jpg IMG_0361.jpg IMG_0366.jpg IMG_0365.jpg IMG_0358.jpg

 

Z innych dobrych wieści - bank udzielił nam kredytu.

Dodatkowo wykonawca zaproponował przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową. Czemu już dzisiaj ? Dlatego, że przez glinę nie da się wjechać na działkę, taplamy się w błocie. Stawkę daje bardzo dobrą, prześpię się dzisiaj z podjęciem decyzji, ale jestem wstępnie zdecydowany. Teren będzie przygotowany pod ułożenie kostki, co nastąpi latem/jesienią przed wprowadzeniem się.

 

W przyszłym tygodniu planujemy też wkopanie zbiornika na deszczówkę, jeśli dostawca tych zbiorników będzie w stanie zrealizować w krótkim czasie zamówienie.

Widzę, że jak ruszyło to na dobre. Na dzień dzisiejszy jedynymi czynnikami blokującymi może być pogoda bądź... terminy koparkowych :)

Edytowane przez mku7i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się również wyciągnąć studzienkę kanalizacyjną, która zapadła się pod wpływem najechania auta, winnych oczywiście brak :) co ciekawe, jako że się zapadła i nie była widoczna, została zabetonowana resztkami betonu z ław. Wykonawca miał dziś więc dodatkowe zadanie, trochę na własne życzenie, jako że sam wybrał miejsce zrzutu resztek betonu.

IMG_0359.jpg

 

Mam nadzieję, że podwykonawca Tauronu zrealizuje przyłącze jeszcze w tym roku. Będę potwierdzał końcem przyszłego tygodnia.

Na szybko potrzebuję zorganizować XPS 15 cm, choć wykonawca przekonuje do 12 cm.

 

Tyle z dnia dzisiejszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda po raz kolejny dała nam się we znaki. Ostatnia warstwa bloczków którą rano dostarczono czeka na poprawę warunków. Dziś jak nie padał śnieg to deszcz.

Udało się wywieźć zalegającą glinę. Wyszły 3 wywrotki... a przecież mały dom budujemy.

IMG_0383.jpg IMG_0384.jpg

 

Walczyłem dzisiaj z realizacją zamówienia na XPS. Po wielu telefonach udało się znaleźć planowany XPS 15 cm z Termoorganiki.

Zamówiłem też pospółkę, 140 ton, jutro mają zacząć zwozić.

Zbiornik przełożyliśmy na inny termin, nie jest to w tej chwili priorytetem. Tym jest skończenie fundamentów.

 

Kosztów dzisiaj nie dodaje, nie wydałem złotówki, a wpisuję jak już zapłacę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadam z rewizytą :)

 

Fajnie szybko budowa Wam się zaczęła... Właśnie trzeba "kuć żelazo póki gorące"

 

No i widzę, że i u Was glinka.. Nie fajnie, ale jakoś trzeba dać radę.. Dobry pomysł z tym przygotowaniem terenu, będzie bardziej sucho... Ahh pogoda nie rozpieszcza.. Chociaż nam dzisiaj świeciło słoneczko.. Życzę i Wam udanej pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nie padało :)

 

Kilka prac udało się wykonać:

- wymurowano ostatnią warstwę ściany fundamentowej

- skończony został przepust na wodę

- wewnątrzna strona ścian fundamentowych została pokryta Izoplastem R-W

- zrobiony został szalunek słupów, a same słupy zostały zalane betonem. Udało się zorganizować beton z gruszki.

- przyjechały 2 pierwsze wywrotki pospółki

 

IMG_0388.jpg IMG_0389.jpg IMG_0392.jpg

 

Plan na jutro:

- zrobić przepust na WLZ

- skończyć smarowanie Izoplastem R-W, jako warstwa finiszowa pójdzie B-W

- zacząć sypać i zagęszczać pospółkę.

XPS potwierdzony na piątek, niestety prognoza pokazuje, że ma lać, prawdopodobnie nic z tego nie będzie.

Zbliżamy się już powoli do zakończenia prac związanych ze stanem 0. Cieszy mnie fakt, że skończą się koparkowi, wywrotki, co powoduje rozjeżdżanie bagna na działce. Wjazd już woła o pomstę do nieba.

 

Z innych przemyśleń: na 90% zrezygnujemy ze schodów na lanej płycie. Zrobimy je na podbudowie i wykończymy płytami. Naoglądałem się dziś zdjęć, wybór jest tak duży, że nie będzie problemu z wyborem.

IMG_0392.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisała, ale koparkowy znowu nas wydymał i będzie na poniedziałek.

Zakres prac nie był więc dziś porywający, bo udało się tylko wysmarować ściany Izoplastem.

 

IMG_0406.jpg IMG_0408.jpg IMG_0410.jpg IMG_0418.jpg

 

Jutro klejenie XPSa i mocowanie folii kubełkowej. Koparka, sypanie i zagęszczanie przełożone na poniedziałek.

 

_______________

Koszty:

Izoplasty B-W i R-W, smołowiec, kij do szczotki, folia budowlana, papa Aspot, pręty gwintowane, bloczki betonowe: 2263,95zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan jest taki żeby w przyszłym tygodniu wylać chudziaka. Powinno się udać, pogoda ma być bardzo dobra. O koparkowym nie wspominam :) Potwierdził się na poniedziałek, zoabczymy co z tego wyjdzie.

 

Zaczęły się również pracę związane z klejeniem XPSa.

W piątek około południa przyjechał styrodur, który w większości został przyklejony, została jedna ściana.

Wykowaca kleił na piankę. Nie byłem do końca zadowolony z efektu prac, pewne niedociągnięcia mają być poprawione w poniedziałek. Zaspoinowane mają zostać wszystkie połączenia.

Sam styrodur jest bardzo dobrej jakości, wykonawca mówił że bardzo dobrze mu sie pracowało na tym materiale. Nie było tego widać w jakości prac :)

 

IMG_0429.jpg IMG_0432.jpg IMG_0442.jpg

 

W poniedziałek ma zostać poprawione/skończone klejenie XPS, ma zostać położona folia kubełkowa, fundamenty mają być zasypane pospółką, dom z zewnątrz również. Nie wiem czy wykonawca wyrobi się żeby wszystko zrobić, w środę chcemy lać beton.

 

Ze swojej strony polecam produkty ADW, tj. Izoplast R-W i B-W, powłoka hydroizolacyjna jest na prawdę solidna.

____________________________

Koszty:

Styropian XPS 15cm: 2220,09

Klej do XPS: 99,63

Piana niskoprężna: 57,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie wydatków przed rozpoczęciem budowy (przed rozpoczęciem stanu 0): 22394,61 zł

Geodeta - mapa do celów projektowych 900,00 zł

Projekt budowlany - Dom w malinówkach 6 2 080,00 zł

Kosztorys budowlany - dom w malinówkach 6 61,00 zł

Tablica Informacyjno - Budowlana 1,00 zł

Projekt wentylacji mechanicznej - dom w malinówkach 6 320,00 zł

Dziennik budowy 10,00 zł

Notariusz zakup działki budowlanej 3 300,00 zł

Architekt 1 transza 2 000,00 zł

Szpadel ostry Fiskars 57,00 zł

Wydanie warunków technicznych podłączenia wod-kan 86,40 zł

Architekt 2 transza 1 950,00 zł

Projekt przyłącza energetycznego + WLZ 900,00 zł

Wewn. Instalacja WOD KAN 1 600,00 zł

Projekt przyłączy WOD-KAN 861,00 zł

Siatka leśna + skoble 100st+ drut wiązałkowy 175,00 zł

Sznurek 125m, drewienko opałowe (paliki do oznaczenia otworów pod wiercenie) 17,99 zł

Opłata skarbowa za wydanie prawomocnego pozwolenia na budowę 19,50 zł

Kierownik budowy, 2400zł

Wiercenie otworów pod słupki 125,00 zł

Geodeta - tyczenie domu 800. Później:odbiór domu 1000zł

Operat bankowy 650,00 zł

Przyłącze WOD-KAN 2 600,00 zł

Młotek 1kg, skoble, gwoździe budowlane 27,00 zł

Obuwie robocze 50,00 zł

Ksero projektów - 2 kopie 54,00 zł

Opłata za przyłaczenie do urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych 362,72 zł

Tłuczeń na drogę 1 000,00 zł

Opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego 168,00 zł

Archeolog 800,00 zł

PCC 3 na potrzeby kredytu hipot. 19,00 zł

Wpis do hipoteki do księgi wieczystej 200,00 zł

 

Nie dodaję kosztu zakupu działki. Kwota jest uzależniona od tak wielu czynników, że nie będzie to żadną wskazówką dla innych.

Edytowane przez mku7i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to elegancko, że zalewacie już w orzyszlym tygodniu.

Widze ze bardzo skrupulatnie liczysz koszty, ja robie to troszke mniej dokładnie.

U nas wyszlo do startu budowy okolo 15tys ( bez kosztów kredytowych). Stan zero z kolei to 34tys (bez obsypania budynku wokół - to będzie w przyszłym tygodniu okolo 1,5-2tys)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z samego rana wykonawca poprawiał nieudaną piątkową robotę z XPSem. Efekt jest taki jaki miał być pierwotnie. Styrodur został podocinany i ładnie spasowany. Pojawił się również przepust na WLZ.

IMG_0459.jpg IMG_0466.jpg

Dla zainteresowanych dorzucam fotkę użytego XPSa

IMG_0468.jpg

 

Dziś kopnął nas zaszczyt, odwiedził nas koparkowy :)

Rano zamówiłem pospółkę. Łącznie weszło ok. 120-125 ton.1 wywrotka została na zasypywanie ścian, które... na razie nie będą zasypane jako że będziemy korytować i ubijać tłuczeń na wjeździe i po bokach domu.

Udało się odkopać kanalizację :)

201711232102.jpg

 

No i efekt prawie finalny który mnie zastał po przyjeździe na działkę - tadam, fundamenty zasypane.

IMG_0457.jpg

 

Pozwoliłem sobie sprawdzić zagęszczenie. Jako, że wykonawca używał zagęszczarki 250 kg, wiedziałem że pierwsze kroki należy kierować w narożniki :) Wziąłem kawałek pręta i oczywiście zaskoczenia nie było - narożniki są niezagęszczone, jutro rano będą poprawiać. Jak tak wolą niech tak będzie, uczulałem 3-krotnie że będę sprawdzał. Jutro "baba" w ręcę i ręczne zagęszczanie. Ja wziąłem większą kantówkę i jeden narożnik zagęściłem ręcznie, to na prawde dosłownie minuta roboty. Czy nie lepiej poświęcić te 60 sekund na narożnik i uniknąć gadania inwestora ? :)

W chwili obecnej piasek jest podlewany wodą, dodatkowe zamulanie nie zaszkodzi. Wieczorem trzeba będzie zakręcić zawór żeby nie lało całą noc.

 

Na jutro jest wstępnie umówiony hydraulik na rozkładanie kanalizacji. Jak rzeczywiście się pojawi to popołudniu rozkładanie folii i zalewanie B-20. Powinno wejść 13-14 m3.

 

Dostałem potwierdzenie długo wyczekiwanego domku na budowę. Miał być blaszak (1200zł z trasnportem), ostatecznie zamówiłem domek drewniany 2x3 (1500+transport). Po budowie ładnie go odmaluję pod kolor elewacji, położę nowy gont i będzie cacy domek narzędziowy :)

 

__________________________

Koszty:

Koparka - 450 zł (ta która ściągałą humus, koparkowy przypomniał się i odebrał wreszcie telefon)

Paliwo do agregatu - 40 zł.

Edytowane przez mku7i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonił wykonawca, że jest na działce i zagęszcza narożniki, bo mu spokoju nie dawały :) Podoba mi się jak reaguje na zastrzeżenia/uwagi.

 

Hydraulik potwierdzony na rano, więc jutro zalewamy :)

 

Muszę poszukać informacji jak rozprowadzić kanały wentylacji mechanicznej (w stropie, w suficie podwieszanym, czy w warstwie styro). Macie jakieś sprawdzone rozwiązania ?

 

I dumam nad wysokością pomieszczeń. 2,7m czy może 2,6 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło widzieć postępy. Co do wentylacji to zależy od wielu czynników. Pytanie ile masz cm styro na poddaszu? Plusem jest łatwość rozprowadzenia kanałów, bo nie trzeba ich podwieszać do sufitu. Minus jest taki, że jest dużo ingerencji w strop ( dla każdego anemostatu trzeba robić otwór) no i warstwa styro nie jest pełna. Jeśli będziesz podwieszał sufity na parterze to możesz je puścić w pod sufitem (my tak robimy). Tylko jeden otwór w stropie na rury łączące rozdzielacze. Jeśli w stropie to musisz oczywiście to przewidzieć na etapie jego robienia, pytanie co na to architekt, bo wydaje mi się, że strop będzie osłabiony (trochę jednak tych kanałów idzie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...