Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

Zrobiłem test na osypującym się tynku w mieszkaniu.

Atlas Uni-Grunt

Ceresit CT-17

Franspol - Royal grunt

 

Najbardziej sypiący się tynk wzmocnił Atlas Uni-Grunt. CT-17 minimalnie słabiej a Franspol zdecydowanie najgorszy. Atlas - rezultatk kilku-krotnie mocniejszy i bardziej zwarty niż Royal.

 

Niby Ceresit CT-17 i Franspol - Royal grunt miałybyć głęboko penetrujące - ale jakoś tego nie zaobserwowałem.

 

Natomiast na opakowaniach Ceresit CT-17 i Franspol - Royal grunt jest informacja że są paro-przepuszczalne. Atlas tego nie deklaruje a jego powierzchnia jest nieco bardziej szklista (test równoległy na istniejącej gładzi). Czy ktoś coś wie na ten temat paroprzepuszczalnościu Atlasu?

 

Czy jest sens walczyć o paro-przepuszczalne ściany - czy trzeba też wtedy stosować odpowiednie farby ?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/232561-atlas-uni-grunt-a-paroprzepuszalno%C5%9B%C4%87/
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Temat paroprzepuszczalności ścian myślę, że był już przerabiany dziesiątki razy. Oczywiście na poczatku trzeba postawić pytanie w jakim celu chcesz mieć paroprzepuszczalne ściany. Wiele lat temu potwierdzono, że budynek przez ściany na zewnątrz transportuje zaledwie parę procent pary wodnej i nie ma to większego wpływu na równowagę cieplno-wilgotnościową pomieszczeń. Głównymi drogami odprowadzającymi parę są sprawnie działająca wentylacja, okna wyposażone w mikrowentylację oraz ewentualnie występujące nieszczelności budynku.

Biorąc jednak pod uwagę te skromne parę procent aby zapewnić swobodny przepływ przez ściany wszystkie powłoki na nich wykonane powinny być paroprzepuszczalne, począwszy od gruntu a kończąc na farbie. Tak więc jeśli zależało by Ci na posiadaniu takiej przegrody to musiał byś zastosować grunt paroprzepuszczalny a przede wszystkim farbę np. wapienną, silikatową bądź kazeinową. Pytanie tylko czy tego rodzaju farby będą praktyczne w normalnym użytkowaniu. Wg mnie nie do końca, bo głównym czynnikiem decydującym o atrakcyjności danej farby wewnętrznej jest jej odporność na mycie i szorowanie oraz na powstawanie plam. A tutaj niestety dominują farby tzw. lateksowe, które zawierają dość sporo dyspersji np. akrylowej, która w bardzo minimalny sposób przepuszcza parę wodną.

Reasumując chcąc mieć paroprzepuszczalne ściany będziesz musiał się liczyć z tym, że nie będą one odporne na brud i wilgoć. Coś kosztem czegoś.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/232561-atlas-uni-grunt-a-paroprzepuszalno%C5%9B%C4%87/#findComment-7407086
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...