Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile doprowadzić rur nawiewu/wywiewu


Recommended Posts

Witam, chce sam położyć rury do wentylacji mechanicznej. Rury chce położyć na stropie i ukryć w styropianie. Wiem że prędkość ruchu powietrza w wentylacji nie powinna przekraczać 5 m/s żeby nie było jej słychać.

 

Na podstawie wytycznych które znalazłem w necie i strony: http://www.pro-vent.pl/baza_wiedzy/dlaczego-rekuperacja/projekt-wentylacji-dla-domu-jednorodzinnego/ wyliczyłem ze dla 6 osób potrzeba 280m3 świeżego powietrza w co godzine wiec bede celować w reku o wydajności 350m3/h

 

Rury wentylacyjne planuje położyć typu PE-FLEX 75/60 https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/przewod-wentylacyjny-pe-flex-4

 

A teraz mój dylemat.

Jeśli jedna osoba potrzebuje 30m3/h (mowa o sypialniach), a prędkość powietrza w rurze o średnicy wewnętrznej 6cm i wydajności 30m3/h wynosi 2,9 m/s (wyliczone ze strony https://www.rosenberg.pl/pl/page/vent-calculator).

To czy to znaczy że do każdej sypialni jednoosobowej wystarczy pociągnąć tylko jedną rure?

 

W domu będą 2 sypialnie 2 osobowe (4 rury) i 2 jednoosobowe (2 rury) + salon (3 rury) + spiżarnia (1 rura) . Jeśli tak by to rozprowadzić to przy 10 rurach do każdej sypialni dotrze odpowiednia ilość powietrza?

 

Troszke to wszystko zamotane jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo będą tam suszone niektóre ubrania jak np. koszule. To bez większego znaczenia, bo wywiew będzie w sąsiednim pomieszczeniu, też w piwnicy. Równie dobrze mogę tam zrobić wywiew. Nie upieram się. Teoretycznie nawiew suszy lepiej od wywiewu, a wywiew odprowadza wilgoć. Suszenie będzie okazyjne. Jeśli celem będzie odprowadzenie wilgoci to zrobię wywiew, a jeżeli wygra suszenie to nawiew. Bez znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję prawie dokładnie tak jak Ty. 1 rura na osobę lub mały pokój, 2 rury na 2 osoby i średni pokój. Salon 3 nawiewy. Spiżarnia 1 nawiew, siłownia opcjonalnie też 1 no i jeszcze pralnia być może też będzie 1. W sumie będzie ich 10-12 nawiewów.

 

W rekuperator już wybrałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bo będą tam suszone niektóre ubrania jak np. koszule. To bez większego znaczenia, bo wywiew będzie w sąsiednim pomieszczeniu, też w piwnicy. Równie dobrze mogę tam zrobić wywiew. Nie upieram się. Teoretycznie nawiew suszy lepiej od wywiewu, a wywiew odprowadza wilgoć.

 

Suszarnie traktuje się jako pomieszczenia gospodarcze więc raczej wywiew. Nawiew na pewno lepiej nie suszy gdyż nawiewane powietrze jest zawsze wilgotniejsze i zimniejsze od wywiewanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suszarnie traktuje się jako pomieszczenia gospodarcze więc raczej wywiew. Nawiew na pewno lepiej nie suszy gdyż nawiewane powietrze jest zawsze wilgotniejsze i zimniejsze od wywiewanego.

 

Nawiewane powietrze jest zwykle bardziej suche od wywiewanego. Suche i chłodniejsze powietrze suszy lepiej od wilgotnego ciepłego. Np. w tropikach wysuszenie ubrania w chłodnym, klimatyzowanym pomieszczeniu to kilka godzin, a na dworze przy dużej wilgotności i upale to dwa dni.

To jak podłączę wyjdzie w trakcie eksploatacji. Myślę że oba sposoby będą równie dobre i nie ma to istotnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie na tą chwile skłaniam ku Alnor HRU-ERGO 500. do 5 tys można kupić wraz ze sterownikiem

 

Szczerze to bym go za darmo nie chciał. Piszą o wymienniku przeciwprądowym, a na przekroju jest kwadrat sugerujący krzyżowy. Na dodatek efektywność odzysku ciepła na poziomie 75%. Co to ma znaczyć? Przeciwprądowe mają 90-95%, a krzyżowe 50-60. To znaczy że ta firma kłamie. Chociaż trzeba przyznać że inne kłamią więcej pisząc o sprawności 90% dla krzyżowego.

Szkoda pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...