Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

plamy i smugi na elewacji - czym zlikwidować


Recommended Posts

Panowie, na moim szeregowcu po deszczu, wychodzą smugi i plamy na elewacji. Jak się przyjrzeć z bliska to widać takie mikro pęknięcia w miejscach, gdzie są te wilgotne smugi. Jak temu zaradzić? Budynek jest z 2012 roku. U sąsiadów w szeregowcu nic podobnego nie widzę, tylko u mnie w jednym miejscu, na pozostałych ścianach tego nie ma. Co z tym zrobić?

DSC_0089_.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Problem jest związany z nasiąkaniem miejsc wokół mikropęknięć. Podejrzewam, że masz tynk mineralny pomalowany farbą elewacyjną lub gotowy tynk o dużej nasiąkliwości. Woda wnikając przez mikropęknięcia zamacza tynk i głębiej warstwę zbrojącą co powoduje taki obraz jak masz obecnie na elewacji. Działa to na zasadzie pompy kapilarnej :)

Reasumując jedynym skutecznym i zarazem najmniej kosztownym rozwiązaniem będzie pomalowanie Twojej elewacji dobrą farbą elewacyjną o podwyższonej elastyczności. Możesz np. zastosować moją farbę siloksanową FAST SI-SI lub silikonową FAST SILIKON lub typową farbę na elastyczną na mikropęknięcia.

Wg mnie problem leży w źle wykonanej warstwie zbrojonej, która popękała i przeniosła pęknięcia na tynk. Albo jej warstwa była minimalna poniżej 2-3mm grubości albo była wykonywana w kiepskich warunkach. Oczywiście w grę wchodzi również wadliwy lub kiepskiej jakości klej.

 

Żeby móc potwierdzić w 100% przyczynę należało by pobrać próbkę, ale to wiąże się z pocięciem Twojej elewacji.

Proponuję zatem skupić się na farbie :)

 

Pozdrawiam

Adam

Edytowane przez Ekspert FAST
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAST: nie do końca pobrać próbkę. Jeśli to tynk mineralny - pytanie jakiej grubości i jak nakładany. Będzie wiadomo czy ktoś dołożyl od serca cementu. Jeśli pęknięcia naprawdę duże - znakomita szansa, że siatka była (jeśli była dana) w wersji oszczędnościowej. Może to być także to, że ściana pracuje - a to by znaczyło że szukamy w środku. Wycieczka się zgodzę, ale reszta - zobaczyć, popatrzeć co i jak i będzie wiadomo gdzie szukać winnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balto,

Dlatego aby się upewnić do co grubości warstwy zbrojącej najlepiej jest zrobić odkrywkę :). Oczywiście wystarczy wcisnąć tynk kciukiem i dla osoby z doświadczeniem będzie wiadomo czy warstwa zbrojąca miała dobrą grubość. A co do pracy budynku to owszem może mieć wpływ ale prawidłowo wykonana warstwa zbrojąca z dobrą siatką systemową, nie tanią chińszczyzną powinna zrekompensować te naprężenia. No chyba żeby nastąpiło pęknięcie ściany ale wówczas spękanie elewacji było by zupełnie inne i znacznie większe.

Tak czy siak stawiam na błędy w warstwie zbrojącej :)

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...