Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy można to uratować?


Recommended Posts

Witam. Elewacja na gładko, co o tym wykonaniu myslicie? Zdjęcia nie oddają tego jak naprawdę wyglądają. Ogółnie źle to wygląda i takich niespodzianek na każdej ścianie jest kilka. Wykonawcy twierdzą że lepiej się nie da. Wszystkie użyte materiały były Atlasa, z farbą elewacyjną silikonową Salta na końcu.

 

 

https://imageshack.com/i/poRDQmDBj

 

https://imageshack.com/i/pnSGFTE3j

 

https://imageshack.com/i/poEuoOfHj

 

https://imageshack.com/i/pmd70UX7j

 

https://imageshack.com/i/poUEkWj2j

 

https://imageshack.com/i/pm9NPwEUj

 

https://imageshack.com/i/pmAIHCzoj

Edytowane przez fcmatpol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za opinię Jacentyy.

Sytuacja jest obecnie patowa. Wykonawcy rozłożyli ręce, ja zadowolony z wykonania nie jestem. Oni oczekują zapłaty za pracę, czemu się nie dziwię, ale zwyczajnie nie godzę się by mieć tak zniszczona elewację i jeszcze za to płacić. Nie mogę się przyczepić do tego, jak poszczególne etapy były wykonywane elewacji ( robili też podbitkę i efekt deski na elewacji, Atlasa), wydaje mi sie jednak że zgubiła ich rutyna. Nie znam się specjalnie na budownictwie, daleki jestem by kogoś pouczać, ale chyba nikt tych scian nie powinien malować zanim się nie upewni czy na nich nie ma "niespodzianek". Jak słyszę od wykonawców że to tylko w słońcu widać, a ogólnie powinienem się przygladać i oceniać z odległości 3 m, to mi ręce opadają. Mam się wobec tego modlić by słońca nie było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Taka elewacja jest ciężka do zrobienia, żeby bylo idealnie, nawet tynkarze robiac wew tynki cw czasem zrobią gorzej niż to co masz na elewacji.

 

Tynk z ziarnem 1,5 mm zapewne zakryłby te nierówności i one nie rzucały by się tak bardzo w oczy. Ekipa powinna Tobie odradzić taką elewację.

Żeby to naprawdę dobrze zrobić musiałbyś wynając dobrych tynkarzy którzy by Ci zrobili cienkowarstwoy tynk cem-wap lub cem taki z 4-8 mm. Tylko to muszą być naprawdę dobrzy tynkarze.

Ja mialem teraz robione tynki wew przez naprawdę dobrą ekipe , na tynku łatą 4 m prawie kartki nie można włożyć....

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacentyy, ja sobie zdaję sprawę że to nie jest łatwe do zrobienia, dlatego szukałem ekipy która się tego podejmie i też wynegocjowali większą stawkę. Nie oczekiwałem że ściana będzie gładka jak tafla szkła, ale tych "parchów" nie moge wybaczyć. Wiem, bo potwierdzili mi to sami, że nie sprawdzili scian przy swietle słonecznym czy nie zadali sobie trudu poświecić halogenem np. wieczorem ( nie wiem czy to konieczne jest, ja tak zrobiłem) Aha...tak na marginesie to szef ekipy jest certyfikowanym fachowcem Atlasa...

Padła propozycja tynku ziarnem 1.5mm, którą wykonawcy rzucili jako rozwiazanie problemu, z tym że kto ma to sfinansować?

Edytowane przez fcmatpol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belliash, dokładnie mam podobne podejście. Nie lubię się kłócić, zawsze staram się jakies rozwiązanie znależć, ale to musi działać w dwie strony. Gdy widzę że Panowie mają w sumie wszystko gdzieś i nie poczuwają sie do winy, to mam ochotę im podziekować bez zapłaty reszty tego co pozostało ( dodam że płacę im co tydzien ustaloną kwotę, pozostało tylko 5tys dla nich), ale czy to jest rozwiazanie dobre? Ani dla mnie, ani dla nich dobre według mnie.

Nie szukam tu tu akceptacji mojego pomysłu by nie zapłacić, tylko obiektywnej rady jak rozwiazać problem, bo on jest. Wiem tez ze najlepiej wydaje się czyjeś pieniądze :D Już widzę chętnych do wykładania tysiecy złotych, do roboty za partactwo budowlańców. Nie dlatego chciałem ścian na gładko by teraz baranka kłaść, stąd pytanie czy da się to uratować, czy jest sens ...

Twoją radę Belliash, jak najbardziej wezmę pod uwagę.

Edytowane przez fcmatpol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Jeżeli chodzi o techniczną możliwość to jedynie ponowne przeszpachlowanie całośc lub nalożenie tynku kilku milimetrowego i odpowiednie jego zatarcie w celu uizyskania jednolitej powierzchni. Przeszpachlowanie musialoby sie odbywać kilka razy wraz z tzw przegąbkowaniem, da się to zrobić tylko trzeba kumatego goscia do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Temat jest mocno zlozony i wariantow odpowiedzi jest kilka, opisanie kazdego z nich to pol ksiazki.

Przede wszytskim musimy sobie odpowiedziec na pytanie: dlaczego ma byc na gladko i czy dopuszczalne dla inwestora jest polozenie na tym tynku minimum K15 (1,5mm baranek) a najlepiej K20 (2mm baranek) ?

Jezeli tak jest to jakas droga najprostsza i najkrotsza, jezeli nie, to pytanie nr2 jest nastepujace: czy wykonawca ma wazna polise OC? i oczywiscie z tym zwiazne niby oczywiste pytania, czy zostala wystawiona FV/podpisana umowa pomiedzy wykonawca a inwestorem.

Sprawa 3 - czy inwestor zdaje sobie sprawe z konsekwencji nie tych "tu i teraz" bo wyglad obecny zaalarmowal inwestora, ale przy takich materialach, w ten sposob wbudowanych za 2-3 lata (ciezko to okreslic w czasie, bo kolor elewacji i strony swiata maja olbrzymie znaczenie) nalezy spodziewac sie takiego efektu, jest to tylko kwestia czasu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?246190-Dla-tych-kt%C3%B3rzy-wymyslili-sobie-klej-malowany-farba-elewacyjna

 

Jak juz to ogarniemy - mozemy myslec "co dalej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

Poczekajmy co odpowie autor wątku, ja w międzyczasie zapytam czy spotkałeś się z takim wykonaniem:

 

warstwy jak w systemach ale zamiast tynk akrylowy/mineralny/silikonowy na warstwę zbrojąca dajemy tynk cementowy lub cementowo-wapienny oczywiście nadający się na zewnątrz po oczywiście odpowiednim zagruntowaniu , grubość tynku około 5 mm, technika maszynowo jak przy tynkach wew z odpowiednim wyprofilowaniem powierzchni i odpowiednimi zatarciem.

Na takich tynkach da się uzyskać równiejsze powierzchnie aniżeli przy szpachlowaniu. Dodatkowo takie tynki mogą być z włóknami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tynk mineralny jest z istoty rzeczy albo tynkiem wapiennym, albo cementowym albo cementowo wapiennym (nie piszę o wariacjach w temacie gliniany). Pytanie jedno: czy siatka i klej wytrzyma obciążenie 5 mm, choć Bogiem a prawdą, jak jest tynk o ziarnie 2,5 mm to jego realna grubość sięga 3,5 mm. plus minus. Jak jest tynk o ziarnie 3,0 mm to grubość nieco nawet ponad 4. Włókna? Znaczy cementu nie załowali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacentyy nie spotkalem sie z takim rozwiazaniem, ale tak po chwili zastanowienia to proba wywazania otwartych drzwi.

bo po co tworzyc taki uklad warstw?

Podloze na styropianie jest dosc trudne z raczji wlasnie naprezen termicznych, nosnosci i odpornosci na obciazenia.

z zalozenia mamy uklad warstw taki jaki mamy czyli klej, styro, mocowanie mechaniczne, cienka warstwa kleju z siatka kompensujaca naprezenia i cienka warstwa tynku.

z zalozenia warstwy wierzchnie maja wazyc relatywnie malo, ale dobrze przenosic naprezenia.

ladowanie tu tynku CW gdzie tynk cw przewidziany jest raczej na stabilne podloza (a styro takim nie jest) jest takim.. robieniem czegos na sile zeby sobie cos udowodnic ze sie da.

Wspomniany mineralny tynk cienkowarstwowy wlasnie spelnia te oczekiwania, a jezeli ma byc "na gladko" ze wzgledu na estetyke - patrz na cd zalinkowanego watku z malowanym klejem :) a dokladniej do tego watku od wpisu #188 a rozwiazanie jest w #194 dla gladkich powierzchni. (cofam do tego wpisu, zeby moc zobaczyc przebieg dyskusji)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167486-Grafitowy-styropian-jakiego-kleju-u%C5%BCyli%C5%9Bcie&p=7536025&viewfull=1#post7536025

Edytowane przez fighter1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tynk mineralny jest z istoty rzeczy albo tynkiem wapiennym, albo cementowym albo cementowo wapiennym (nie piszę o wariacjach w temacie gliniany).

No racja ale chodziło mi typowy z odpowiednim ziarnem które nadaje fakturę

 

jacentyy nie spotkalem sie z takim rozwiazaniem, ale tak po chwili zastanowienia to proba wywazania otwartych drzwi.

bo po co tworzyc taki uklad warstw?

 

Celem uzyskania jak najgladszej powierzchni pod malowanie, szpachlowanie ma wade taka ze naprawde trudno uzyskać ładną powierzchnię, chociaż sa ludzie co to potrafią, przy grubszej warstwie da się sciagać dłuższa łata co daje równiejsze płaszczyzny - troche inne techniki aplikacji.

Tak w sumie do konca to nie wiem , akurat to nie moja dzialka i tak sobie glosno mysle;)

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...