Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabezpieczenie dostaw gazu


Mike_Ogrodnik

Recommended Posts

Witam, kupiłem dom jednorodzinny z 1981r, i mam kilka pytań ponieważ jestem zielony w tych sprawach. Dom wybudowany jest: w przekroju ściana wewnętrzna(pewnie bloczki betonowe), 12cm ocieplenia (podobno pianka ale ile jej zostało po 30latach tego nie wiem) i ściana zewnętrzna cegła czerwona

.

1. Czy słyszał ktoś o ocieplaniu ścian pianą, jeżeli tak to czy taka piana po 30latach sie jakoś nie sproszkuje i przestanie spełniać swoje funkcje?

2. Dom ogrzewany jest gazem, 2 letni piec Viessmann'a , instalacja grzewcza miedziana 30letnia. Pytanie czy ją zmieniać. Nic nie cieknie, mimo to nie ma rzeczy wiecznych, na ile można ocenić wytrzymałość takich starych miedzianych instalacji? Wszystko poprowadzone jest pod tynkiem więc aż nie chce się tam zaglądać...

3. Pytanie 3cie i najważniejsze. Do tej pory miałem piec na opał stały drewno/węgiel. Jak wygląda zabezpieczenie na dostawy gazu do domu? Hipotetycznie jeżeli wybuchłby konflikt, mamy zimę -20*C. Czy wtedy zostaje mi marznąć?

Sytuacja druga bardziej prawdopodobna, mamy zanik prądu 3 dniowy. Tego typu piece nie są w stanie działać bez stałego dopływu energii prawda? Do tego elektryczne pompy ganiające wodę w grzejnikach. Jak sobie radzicie w takich sytuacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Piana jak i styropian nie lubią UV. Jeśli jest zabezpieczona przez światłem to moim zdaniem będzie jak nowa.

2. Ja bym nie zmieniał. A jeśli już bym zmieniał to na pompę ciepła powietrze powietrze.

3. Jako rezerwę kup grzejniki olejowe albo "farelki". Na zanik energii kup agregat i zapas paliwa wraz z uzdatniaczem typu Kleen Flo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregat prądotwórczy zawsze może się przydać. Zerwanie linii energetycznej jest bardziej prawdopodobne niż konflikt zbrojny. W razie konfliktu i odcięcia mediów najlepiej sprawdzi się koza opalana drewnem/węglem/starymi meblami itp.

W instalację miedzianą ja bym też nie ingerował bez istotnej potrzeby. Sprawdzaj tylko, czy nie ubywa ci z niej wody. Ubytki mogą być*spowodowane nieszczelnościami, ale równie dobrze namieszaniem materiałów w instalacji CO i w efekcie reakcjami elektrochemicznymi.

Przejście na pompę ciepła to kontrowersyjny pomysł, bo można podejrzewać instalację grzenikową , a nie podłogówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...