Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z jaką dokładnością powinien działać mieszacz w instalacji c.o. ?


radauskas

Recommended Posts

Ostatnio zmodyfikowałem sobie kotłownie. Do zasilania podłogówki zastosowałem trójdrożny mieszacz sterowany elektrycznym siłownikiem. Elektronika odczytuje temperaturę z sondy NTC umieszczonej na wylocie mieszacza i koryguje temp. wody z uwzględnieniem odczytu z sondy pogodowej również podłączonej do układu. I spodziewałem się, że ten układ będzie dosyć stabilnie utrzymywał temperaturę zasilania podłogówki, a tymczasem temperatura "szaleje". Pierwszego dnia zauważyłem, że temperatury na wyjsciu z mieszacza oscylują pomiędzy 26 a 33 stopni. A wczoraj zauważyłem, że pojawiła się nawet temperatura 40st. Ręczne przestawienie mieszacza nie powodowało wcale natychmiastowej korekcji przez automatyke. Dziś po pracy sprawdzę czy to w ogóle "żyje" i czy się czasem nie popsuło. Ale pytanie brzmi - jak to jest z precyzja tej regulacji ? Czy taka automatyka powinna utrzymywać precyzyjnie temperaturę czy jest jakaś duża tolareancja? .. co wydaje mi się absurdalne i zaprzeczające idei stosowania.

P.S.

Pod określeniem "elektronika" nie ukrywa się jakiś samodzielnie skonstruowany sterownik tylko centralka Immergasa od rozdzielacza DIM, który własnie do tego służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mogę ustawić to krzywą zmian temperatury wody w zależności od temp. zewnętrzenej. Pierwszego dnia po uruchomieniu ten mieszacz jakoś częściej reagował,.. ale też z dużą tolerancją. Następnego dnia prawie zamarł. Reagował rzadziej , a rozrzut temperatur był jeszcze większy. Dziś sie nie przyglądam,.. nie ma mnie w domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zdjęcia zamontowanego mieszacza oraz co jest obok mieszacza. Często instalatorzy nie zwracają uwagi na podmieszanie które powinno "iść" z podłogówki, a "idzie" również z instalacji grzejnikowej o wyższym parametrze ponieważ nie zamontowali zaworu zwrotnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny - też o tym myslałem. Na niektórych schematach są, na innych ich nie ma. U mnie nie ma zaworów zwrotnych i zastanawiałem się czy to nie błąd. Niezaleznie od tego zaowru zwrotnego zastanawia mnie brak reakcji mieszacza. Jeśłi zasilanie za mieszaczem robi się zbyt ciepłe to automatyka powinna mieszacz przymknąć. Tymczasem automatyka nie reaguje i to mnie własnie zastanawia.Na fotce brak jest jeszcze zamontowanego siłownika elektrycznego na mieszaczu bo fotka zrobiona w trakcie montażu.

sprzeglo5.jpg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100 % nasz zwierciadło zaworu w 3D źle ustawione.

Ustaw zwierciadło tak jak na zaznaczonej grafice (zaznaczyłem na czerwono) oraz wstaw zawór zwrotny. Osobiście radziłbym wstawić termometr na powrocie z podłogówki.

Silnik ustaw w połowie skali zamontuj na 3D. Potem pozostaje sprawdzić odpowiednio kierunek zamykania i otwierania zaworu 3D. Jeśli będzie taka potrzeba to odpowiednio trzeba zamienić przewody w kostce mieszacza automatyki.

 

3d.jpg 3d 1.jpg

 

nieprawidłowe w Twojej konfiguracji.

3d 2.jpg

Edytowane przez VPS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwowałem sobie działanie przez ostatnie 2 dni, zrobiłem jakieś dodatkowe działania testowe i na szczęście zawór 3D mam dobrze zamontowany. Reaguje prawidłowo choć mam wrażenie, że precyzja regulacji ma zbyt dużą tolerancje,.. ale może się mylę. Zrobiłem sobie tabelkę i będe notował temperature zewnetrzną i temperature za zaworem 3D. Może się okaże, że jednak te temperatury są ok. Co do zaworów zwrotnych - rozmawiałem z producentem sprzęgła i ten stwierdził, że nie zawsze są niezbędne. Zalecił obserwacje układu i jeśli nie będzie "cofek" w różnych stanach pracy to możne je odpuścić. Jeśli jednak przyjdzie mi je załozyć zdecydowanie łatwiej będzie to zrobić od strony miedzi.

Na fotce nie mam termometru powrotu z podłogówki bo mam termometry na powrotach z petli podłogówki i tam podglądam sobie temp. powrotów.

Edytowane przez radauskas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...