Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperacja w szeregowcu - wersja niepełna


Recommended Posts

Hello,

 

Zakupiłem od developera segment 100m2 + poddasze (50m2 po podłodze). Standardowo jest oczywiście wentylacja grawitacyjna. Od dawna chodzi mi po głowie temat rekuperacji i chciałbym zrealizować go w nowym domu .Niestety problemem będzie umieszczenie rekuperatora - będzie on na poddaszu i z racji konstrukcji budynku mam ograniczone możliwości rozprowadzenia nawiewów i wyciągów.

 

Oczywiście - wszystko kwestia $$$ - ale nie chcę inwestować niebotycznych środków, bo ich nie mam. W związku z tym myślałem nad rozwiazaniem, które będzie wyciągać powietrze z dwóch łazieniek (parter i piętro - chcę wykorzystać istniejące kanały wentylacyjne) a nadmuch zrobić z poddasza z pomieszczenia w którym będzie stał rekuperator. Ograniczy mi to ilość rur potrzebnych do instalacji.

 

Wiem, ze to taka trochę 'bieda-wersja' bo pokoje pozostaną bez rekuperacji.

Co myślicie - jest sens się w to pchać? Salon mam połączony z jadalnią i kuchnią więc w teorii na parterze będzie powietrze lepszej jakości niż nie stosując rekuperacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie mozna łączyć wentylacji mechanicznej z grawitacyjną , no chyba że są całkowicie odseparowane (np w garażu i kotłowni WG a w reszcie domu WM). Oczywiście pod warunkiem że wszystko szczelnie jest pozamykane.

 

To co chcesz zrobić nie będzie spełniało tych wymogów i warunków a dodatkowo możesz "zaciągać" spaliny od sąsiadów ...

 

Robi się albo całkowice w domu wentylację mechaniczną albo zostawia sie to co jest. Żadnych "dziwologów" bo jest to nielegalne i niebezpieczne ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to pomieszczenie w którym ma stac reku to ma jakies stale otwarte okna czy może dziuryw dachu?

bo skoro chcesz stamtąd brać powietrze, to skądś musi ono tam wpływać.

Druga sprawa to temperatury - latem na poddaszu będzie cieplej niż w saunie - i to chcesz pompować do środka?

 

Poddasze ocieplone. Jest w ścianie czerpnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...