Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wentylacją.


Recommended Posts

Witam.

 

Mieszkam od roku w domu, którego niestety nie wyposażono w żadne kanały wentylacyjne -nie ma jakiejkolwiek wentylacji w pokojach, poza łazienką. Wilgotność w pomieszczeniach w granicach 70-75%. Mam zamiar zrobić wentylację w każdym w pokojów, ale nie za bardzo wiem, jak za to się zabrać. Sytuacja jest na tyle ułatwiona, że mam wszędzie sufit podwieszany, a nad sufitem w miarę duży i strych.

Wstępnie myślałem nad umieszczeniem anemostatów wywiewnych rurą spiro, na strychu założyłbym wentylator osiowy (kanałowy), który by wyciągał powietrze na zewnątrz. Świeże powietrze "wchodziło" by do domu, poprzez kratki wentylacyjne w oknach dachowych (w każdym pokoju jest okno dachowe).

 

Czy takie rozwiązanie ma sens?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , Co rozumiesz pod pojęciem "mam zamiar zrobic wentylację w każdym z pokojów"?

Jeśli chcesz w kazdym pokoju zrobić wywiew to jest to błąd.

 

W Twoim przypadku należy w jakiś sposób wpuścić do domu powietrze z zewnątrz : nawiewniki, rozszczelnione okna, wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, wycięcie uszczelki w oknach.

Następnie usprawnić przepływ powietrza z pokoi do łazienki i kuchni / czy w kuchni jest kratka wywiewna ? Jesli nie to temat do zmiany tego stanu rzeczy.

 

Każda wentylacja , czy to grawitacyjna czy mechaniczna działa na zasadzie przepływu powietrza z czystych pomieszczeń do brudnych. Sypialnia, pokój dzienny > kuchnia, łazienka.

 

Czy w drzwiach są podcięcia na dole aby powietrze mogło swobodnie "płynąć"?

 

Generalnie temat o którym piszesz był, jest i pewnie będzie wiele razy opisywany na tym forum.Warto poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym pojęciem, chodziło mi o wstawienie anemostatów w każdym pokoju. Myślałem nad wywiewem, z tego względu, że świeże powietrze mogłoby wpadać poprzez rozszczelnione okna lub otwartą wentylację okien dachowych. Poniżej zdjęcie w rozmieszczeniem pokoi. Niebieskie linie - okna, zielone linie - okna dachowe z wentylacją, punkt czerwony to wentylacja łazienki z wyciągiem mechanicznym na zewnątrz.

 

Raczej nie mam możliwości zrobienia wentylacji z pomieszczeń czystych do brudnych, albo sobie tego nie wyobrażam.

 

aaa.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom wybudowany kawałek czasu temu. Teraz to już nieistotne kto odbierał dom. Istotne natomiast jest to, jak to mam teraz naprawić, ażeby dom nie stał się jednym, wielkim grzybem i pleśnią.

 

Dodam tylko, że mówimy o piętrze (tzn. poddasze użytkowe - nad nim jest strych nieużytkowy).

Edytowane przez Blinq
Dodane ostatnie zdanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam, mam pytanie trochę przewrotne, mianowicie, czy możliwe, że mma za dużo kratek, kanałów wentylacyjnych? Wentylacja grawitacyjna, kratki we wszystkich łazienkach, plus wc, kuchnia, garderoba, sypialnia, higrometry, trzy sztuki, pokazują 38-53 %. Robiła mi się cofka, zaślepiłem w sypialni i pokoju dziennym, uszczelki w oknach wycięge od góry, czuć jak wdmuchuje powietrze. Jeśli wilgotność nie wzrasta to czy zostawić tak? Czy jakieś inne pomysły?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...