Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kinetic 250


Recommended Posts

U mnie -8,5C na zewnątrz, reku dmucha 16C, w domu obecnie 21,5C

 

Pytanie jedynie czy "dmucha" czy nic nie dmucha ;-)

 

Bo Kinetic przecież już przy -1 stopniach obniża nadmuch , i czym niżej tym nadmuch się zmniejsza aż do całkowitego wyłączenia nawiewu.

Tak działa system antyzamrożeniwy jak nie ma grzałki.

A wtedy to co pokazuje centrala nijak ma się do rzeczywostości , bo nie ma żadnego nawiewu a jedynie wywiew ..

 

Jakoś w droższej Tessli wyniki są zbliżone do Kinetica ale tam dodatkowo dziala grzałka ...

 

Myślę więc że wyniki można brac pod uwage jedynie w przypadku gdzie nawiew i wywiew ma tą samą wartość , inaczej podawanie wyników nie ma żadnego sensu , bo jak jest podciśnienie to reszta powietrza "lewego" wejdzie innymi nieszczelnościami i realny "odzysk" będzie jeszcze dużo nizszy ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 633
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Pytanie jedynie czy "dmucha" czy nic nie dmucha ;-)

 

Bo Kinetic przecież już przy -1 stopniach obniża nadmuch , i czym niżej tym nadmuch się zmniejsza aż do całkowitego wyłączenia nawiewu.

Tak działa system antyzamrożeniwy jak nie ma grzałki.

A wtedy to co pokazuje centrala nijak ma się do rzeczywostości , bo nie ma żadnego nawiewu a jedynie wywiew ..

 

Jakoś w droższej Tessli wyniki są zbliżone do Kinetica ale tam dodatkowo dziala grzałka ...

 

Myślę więc że wyniki można brac pod uwage jedynie w przypadku gdzie nawiew i wywiew ma tą samą wartość , inaczej podawanie wyników nie ma żadnego sensu , bo jak jest podciśnienie to reszta powietrza "lewego" wejdzie innymi nieszczelnościami i realny "odzysk" będzie jeszcze dużo nizszy ..

 

 

Kiedy wczoraj podawalem, ze przy -14 mam 16C temp nawiewu, reku dzialal w trybie przeciwzamrozeniowym - 15% nawiew, 31% wywiew.

Po 30 min, kiedy go sprawdzilemm nawiew mial 24%, temperatura na anemostatach poszła do gory o pol stopnia.

Oczywiscie pozniej pewnie znow obnizyl nawiew, moze naewet ba jskis czas wylaczyl.

 

I oczywiscie, ze realny odzysk jest mniejszy, ale w przypadku grzalki tez tak jest.

Wartosci odzysku, ktore podaja producenci reku (np do 92,4%) to wartosc laboratoryjna, przy suchym, nieoblodzonym reku.

Jak zaczyna sie obladzac, to traci na sprawnosci i trzeba zalaczyc grzalke, albo obnizyc nawiew, jedno i drugie pogarsza sredniosezonową sprawność odzysku.

 

U mnie, kiedy reku wyłącza nawiew mozna to odczuc w wiatrolapie (powietrze wpada orzez gorną wkladkę zamka patentowego), w pomieszczeniu technicznym (przez nieszczelny wylaz na strych). W tych pomieszczeniach ewentualne wychlodzenie nam nie przeszkadza, w technicznym jest wrecz pożądane ;)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wczoraj podawalem, ze przy -14 mam 16C temp nawiewu, reku dzialal w trybie przeciwzamrozeniowym - 15% nawiew, 31% wywiew.

Po 30 min, kiedy go sprawdzilemm nawiew mial 24%, temperatura na anemostatach poszła do gory o pol stopnia.

Oczywiscie pozniej pewnie znow obnizyl nawiew, moze naewet ba jskis czas wylaczyl.

 

I oczywiscie, ze realny odzysk jest mniejszy, ale w przypadku grzalki tez tak jest.

Wartosci odzysku, ktore podaja producenci reku (np do 92,4%) to wartosc laboratoryjna, przy suchym, nieoblodzonym reku.

Jak zaczyna sie obladzac, to traci na sprawnosci i trzeba zalaczyc grzalke, albo obnizyc nawiew, jedno i drugie pogarsza srednosezonową sprawność odzysku.

 

Myslę że po to właśnie w niektórych centralach montuje się grzałki i nagrzewnice aby nie obniżać nawiewu , bo wtedy wyniki "odzysku" nijak mają się do rzeczywostości , bo jest podciśnienie i ta ilośc powietrza która nie przejdzie przez rekuperator dostanie się do domu innymi miejscach poza wymiennikiem i wtedy z temepraturą powietrza taką jak na zewnątrz .

 

Myślę więc że nie ma żadnego sensu podawać wyników jak nawiew/wywiew się różnią ..

 

Oczywiście centrala bez grzałek / nagrzewnic tak się ratują regulując nawiewem i powietrzem z czerpni aby nie zamarzł wymiennik i aby powietrze idące do wyrzutni (i z wywiewów) rozmrażało wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslę że po to właśnie w niektórych centralach montuje się grzałki i nagrzewnice aby nie obniżać nawiewu , bo wtedy wyniki "odzysku" nijak mają się do rzeczywostości , bo jest podciśnienie i ta ilośc powietrza która nie przejdzie przez rekuperator dostanie się do domu innymi miejscach poza wymiennikiem i wtedy z temepraturą powietrza taką jak na zewnątrz .

 

Myślę więc że nie ma żadnego sensu podawać wyników jak nawiew/wywiew się różnią ..

 

Oczywiście centrala bez grzałek / nagrzewnic tak się ratują regulując nawiewem i powietrzem z czerpni aby nie zamarzł wymiennik i aby powietrze idące do wyrzutni (i z wywiewów) rozmrażało wymiennik.

 

Ale co to ma do rzeczy ?

Zeby odrmozic wymiennik musisz dostarczyc mu energie - czy to w postaci elektrycznej przez grzalke, czy ze zwiększonego wywiewu.

Tak, czy tak sprawnosc leci, tyle, ze w przypadku grzalki latwiej jest policzyc koszt odmrazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to ma do rzeczy ?

Zeby odrmozic wymiennik musisz dostarczyc mu energie - czy to w postaci elektrycznej przez grzalke, czy ze zwiększonego wywiewu.

Tak, czy tak sprawnosc leci, tyle, ze w przypadku grzalki latwiej jest policzyc koszt odmrazania.

 

To ma do rzeczy że reszta powietrza trafia do domu poza rekuperatorem (przez podciśnienie) prze nieszczelności bez jakiegokolwiek odzysku z temperaturą taką jaka jest na zewnątrz domu ...

 

Jak jest grzałka i nawiew jest równy wywiewowi to trafia całe powietrze przez rekuperator i wtedy możemy mówić o realnym odzysku ciepła i sprawności z jaką działa centrala.

 

Cudów nie ma ...

 

Jak masz wywiew 30% a nawiew 15% to te 15% powietrza trafi przez rekueperator i będzie miała wyższa temepraturę niż ta co panuje na zewnątrz ale pozostałe 15% trafi do domu z temepratura taka jak jest na zewnątrz ..

 

Czyli np.

Kinetic 250 , 30% to przepływ 75m3/h

 

Na zewnatrz -10 , nawiew +16 przez rekueperator (15%) czyli około 37m3/h z tempraturą +16 stopni

Na zewnatrz - 10 , reszta powietrza czyli też 37m3/h poza rekuepratorem z temepraturą -10 stopni ...

 

Czyli powietrze nawiewane do domu jest z temepraturą po połowie +16 stopni i -10 stopni

 

I jaki wtedy mamy średni nadmuch świeżego powietrza do domu :) ?

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma do rzeczy że reszta powietrza trafia do domu poza rekuperatorem (przez podciśnienie) prze nieszczelności bez jakiegokolwiek odzysku z temperaturą taką jaka jest na zewnątrz domu ...

 

Jak jest grzałka i nawiew jest równy wywiewowi to trafia całe powietrze przez rekuperator i wtedy możemy mówić o realnym odzysku ciepła i sprawności z jaką działa centrala.

 

Cudów nie ma ...

 

Jak masz wywiew 30% a nawiew 15% to te 15% powietrza trafi przez rekueperator i będzie miała wyższa temepraturę niż ta co panuje na zewnątrz ale pozostałe 15% trafi do domu z temepratura taka jak jest na zewnątrz ..

 

Czyli np.

Kinetic 250 , 30% to przepływ 75m3/h

 

Na zewnatrz -10 , nawiew +16 przez rekueperator (15%) czyli około 37m3/h z tempraturą +16 stopni

Na zewnatrz - 10 , reszta powietrza czyli też 37m3/h poza rekuepratorem z temepraturą -10 stopni ...

 

Czyli powietrze nawiewane do domu jest z temepraturą po połowie +16 stopni i -10 stopni

 

I jaki wtedy mamy średni nadmuch świeżego powietrza do domu :) ?

 

Ale nie musisz mi tego tlumaczyc, bo to jest oczywiste

No, ale nadal nie rozumiem twojego problemu. ;)

Przez trzy lata miales u siebie takim system i co, nie sprawdzal sie ?

Tak jak pisalem - to lewe powietrze dostaje mi sie do domu glownie do wiatrolapu i pomieszczenia technicznego i nie powoduje dyskomfortu.

Do np sypialni mi nie wieje.

Gdybym odczuwal dyskomfort, to zamontowalbym nagrzewnice i po temacie.

 

Jak masz grzalke, to owszem, cale powietrze nawiewane przepływa przez wymiennik, ale musi byc podgrzane z -10 do +2C, za co tez trzeba zaplacic.

Nie wszyscy podając sprawnosc chwilowa reku z grzalka podaja ile pobiera ona akurat pradu.

Dlatego średniosezonowa wartosc odzysku ciepla jest mniejsza, od maksymslnych 92-94%%, ktore potrafi odzyskać wymiennik. Niezaleznie od sposobu rozmrazania

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ci potwierdzaja ?

Ty czytasz chyba tylko to, co ci wygodnie.

Jest -14C, mam 16,5 C na nawiewie, to jaki mam wymiennik ?

Krzyzowy ?

 

Naprawde, masz mistrza świata w brnieciu w niedorzecznosci.

A wystarczylo zapytac, żeby poszerzyc wiedze, a nie popisywac sie ignorancją...

Sprzedawca nazwał ten wymiennik krzyżowym. Stąd krzyżowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co to ma do rzeczy ?

Zeby odrmozic wymiennik musisz dostarczyc mu energie - czy to w postaci elektrycznej przez grzalke, czy ze zwiększonego wywiewu.

Tak, czy tak sprawnosc leci, tyle, ze w przypadku grzalki latwiej jest policzyc koszt odmrazania.

 

Nie masz wrażenia że zbytnio się utożsamiasz ze swoim rekuperatorem?

Zaciąganie powietrza nieszczelnościami to kurz i syf w domu. Lepiej żeby całe szło przez filtry rekuperatora.

Jedyna zaleta rozmrażania zwiększonym wywiewem to niższy koszt energii jeżeli grzejemy dom z COP>1, bo grzałka rekuperatora ma COP1.

Ale przy całościowym zużyciu energii przez rekuperator te minimalne oszczędności nie rekompensują wad.

Dlatego porządne rekuperatory mają grzałki, a sprzęt kierowany do uboższych klientów nie ma grzałek tylko zwiększa wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz grzalke, to owszem, cale powietrze nawiewane przepływa przez wymiennik, ale musi byc podgrzane z -10 do +2C, za co tez trzeba zaplacic.

Nie wszyscy podając sprawnosc chwilowa reku z grzalka podaja ile pobiera ona akurat pradu.

Dlatego średniosezonowa wartosc odzysku ciepla jest mniejsza, od maksymslnych 92-94%%, ktore potrafi odzyskać wymiennik. Niezaleznie od sposobu rozmrazania

Różnica wygląda tak:

Rekuperator z grzałką używa jej tylko do precyzyjnego podniesienia temperatury np. z -5°C do +1°C. Resztę ciepła uzyskujemy z odzysku. Ilość dni z ujemną temperaturą w ciągu roku jest niewielka

Rekuperator bez grzałki całą energię do odmrażania bierze z domu. Jest zysk względem rekuperatora z grzałką jeśli mamy ogrzewanie domu z COP>1. Ale powietrze zasysane dziurami to strata, bo gdyby szło przez wymiennik, to odebrałoby więcej energii z ciepła wywiewanego. Czyli sprawność trochę spada. Trudno powiedzieć co jest korzystniejsze z punktu widzenia kosztu energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz wrażenia że zbytnio się utożsamiasz ze swoim rekuperatorem?

Zaciąganie powietrza nieszczelnościami to kurz i syf w domu. Lepiej żeby całe szło przez filtry rekuperatora.

Jedyna zaleta rozmrażania zwiększonym wywiewem to niższy koszt energii jeżeli grzejemy dom z COP>1, bo grzałka rekuperatora ma COP1.

Ale przy całościowym zużyciu energii przez rekuperator te minimalne oszczędności nie rekompensują wad.

Dlatego porządne rekuperatory mają grzałki, a sprzęt kierowany do uboższych klientów nie ma grzałek tylko zwiększa wywiew.

 

Nie, nie utozsamiam sie. Skrzynka, jak skrzynka.

Jakbym sam zrobil (moze jak będę musial, to nastepny bedzie mojej roboty), to sie będę utożsamial.

 

 

Jakis nie widze naglego wzrostu ilosci kurzu w domu, w sezonie, kiedy wlacza sie tryb antyzamrozeniowy .

Jakbym w tego powodu mial syf i kurz w domu to bym wydal te 400 zl na nagrzewnice, ale jakos nie mam potrzeby. A ze grzeję taniej, niz COP1, wiec tym bardziej.

Podobnie, jak nie czuje potrzeby sterowania wentylacja w domu "z kazdego miejsca na swiecie"

Wyroslem z takich ficzerow ;)

 

Wole zabrac rodzine na lepsze wakcje za te dodatkowe 3tys zł.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmrażanie wywiewem to pokładanie nadziei w niedokładnej szczelności budynku. To tak jak kiedyś WG zakładała że okna będą nieszczelne. Potem zaczęły się PCV i grzyby w domu.

Skąd będzie powietrze w dokładnie uszczelnionym budynku który ma wszystkie okna i drzwi z trzema uszczelkami? Z kanalizacji przez chlupiące syfony? Z nawiewu wspomaganego podciśnieniem wytworzonym przez wywiew? Z nieszczelności klapy okapu podłączonego na zewnątrz (zapachy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmrażanie wywiewem to pokładanie nadziei w niedokładnej szczelności budynku. To tak jak kiedyś WG zakładała że okna będą nieszczelne. Potem zaczęły się PCV i grzyby w domu.

Skąd będzie powietrze w dokładnie uszczelnionym budynku który ma wszystkie okna i drzwi z trzema uszczelkami? Z kanalizacji przez chlupiące syfony? Z nawiewu wspomaganego podciśnieniem wytworzonym przez wywiew? Z nieszczelności klapy okapu podłączonego na zewnątrz (zapachy)?

 

Jakbys potrafil czytac ze zrozumieniem, to bys wiedział skad jest ono u mnie i dlaczego jego temp mi nie przeszkadza...

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naiwny to bym był, gdybym kupił Kinetica. :D

 

Taaaa... Głupota, az sie przelewa.

Jaki jest cel Twojej bytnosci w tym watku ?

Udowadnianie, ze "moje jest najmojsze", czy moze jest to cel rozrywkowy ?

 

Stawiam na to drugie, bo tym wymiennikiem krzyzowym w Kineticach, to nas nieźle ubawiłeś :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee no Panowie... nie popadajmy w paranoje... będzie zasysało kurz do domu poprzez ewentualne nieszczelności? Większej głupoty już wymyślić się nie dało ;)

Zimne powietrze zasysane dziurami? Ja mam nowe drzwi i okna, nie zauważyłem by mi gdzieś ciągnęło lewe powietrze, a nawet jeśli już, to jest to tak znikoma ilość, ze chyba nawet nie policzalna.

 

Kaszpir007, tak dmuchało. Na wszystkich nawiewach, ale nie był to taki mocny nawiew jak na 30%.

 

Dziś na dworze mam -8,5C, w domu 21,5C, ale dmucha 15C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee no Panowie... nie popadajmy w paranoje... będzie zasysało kurz do domu poprzez ewentualne nieszczelności? Większej głupoty już wymyślić się nie dało ;)

 

Cos tam musi epasc, zeby wyrownac cisnienie, ale tez czesc powietrza i tak trafi do domu przez kanaly nawiewne, nawet, jesli wentylator nawiewny nie bedzie dzialal. Wiec przejdzie przez wymiennik.

U mnie dwie najwieksze nieszczelnosci to wkladka zamka i wylaz strychowy, byc moze jeszcze doprowadzenie powietrza do kominka, ale te ma po drodze 10m "GWC" wiec troche sie ogrzeje, zanim trafi do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...