Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kinetic 250


Recommended Posts

Zimne powietrze zasysane dziurami? Ja mam nowe drzwi i okna, nie zauważyłem by mi gdzieś ciągnęło lewe powietrze, a nawet jeśli już, to jest to tak znikoma ilość, ze chyba nawet nie policzalna.

Jeżeli nie zasysa dziurami, to skąd się bierze nadmiarowe powietrze wywiewane podczas rozmrażania wymiennika?

 

Czy nawiew 20%, a wywiew 50% to już ilość policzalna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 633
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wtedy rozmrażanie przez zwiększenie wywiewu nie ma szans zadziałać. Okazuje się że w takiej sytuacji grzałka jest jedynym działającym rozwiązaniem. Może to tłumaczy dlaczego niektórzy mają problemy z zamarzniętym wymiennikiem?

 

Część, a nie wszytko.

Problemy z zamarzajacymi wymiennikami mają te urzadzenia, w ktorych czujniki temp zostaly źle skalibrowane, zawyżają temperaturę i tryb przeciwzamrozeniowy się nie uruchamia.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś umiał czytać ze zrozumieniem, to byś wiedział że pytam o hipotetyczny szczelny dom a nie o Twoją sytuację i pogodzenie się z losem.

 

Mój jest szczelny, czego dowodem jest to, ze powietrze musi wciskac sie przez dziurke od klucza :)

Nieszczelne domy nie mają 42% wilgornosci względnej przy -12C :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tryb antyzamrożeniowy.

Odpowiedz prosto od VentAxia:

„Airflow Mode - When the supply air temperature is

between 0° and -20°C, antifrost will automatically

activate. This will reduce the supply airflow rate and

increase the extract airflow rate to prevent frost forming

on the heat exchanger. During antifrost operation the

supply motor can stop for 15 minutes per hour and run

for 45, depending on the temperature below 0°C. If the

supply air temperature is -20°C or below the supply fan

switches off and the extract fan continues to run at

reduced rate to prevent frost forming on the heat

exchanger.”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój jest szczelny, czego dowodem jest to, ze powietrze musi wciskac sie przez dziurke od klucza :)

Nieszczelne domy nie mają 42% wilgornosci względnej przy -12C :)

Gdybyś miał szczelny dom, to rozmrażanie przez zwiększenie wywiewu by nie działało, bo rekuperator musiałby zassać brakujące powietrze nawiewem. To że działa świadczy o sporych nieszczelnościach. Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć jaśniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał szczelny dom, to rozmrażanie przez zwiększenie wywiewu by nie działało, bo rekuperator musiałby zassać brakujące powietrze nawiewem. To że działa świadczy o sporych nieszczelnościach. Nie wiem jak Ci to wytłumaczyć jaśniej.

 

Ale ja mam dwie nieszczelnosci - wylaz na strych i wkladke zamka. I to jest OK, one zapewniaja mi brakujace powietrze przy rozmrazaniu, a jednoczesnie nie obnizają komfortu.

 

Jakbym mial kompletnie nieszczelny dom, to mialbym 23-26% wilgotnosci.

Mieszkalem w takim, z Porothernu.

Wiało z gniazdek, okna byly niechlujnie zamontowane, mialem mon stop przesuszons skórę, blony śluzowe.

 

Jak wilgotność w domu przy mrozach przekłada się na szczelność?

 

OMG, co ty robiles na fizyce ???

Poczytaj sobie o parciu pary wodnej spowodowanej roznica jej cisnień.

Brak slów...

 

Lepiej sie przyjzyj swojemu domowi, bo masz malą wydajnosc reku, a i tak tragicznie niską wilgotnosc. I to na tak malej powierzchni.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja mam dwie nieszczelnosci - wylaz na strych i wkladke zamka. I to jest OK, one zapewniaja mi brakujace powietrze przy rozmrazaniu, a jednoczesnie nie obnizają komfortu.

 

Jakbym mial kompletnie nieszczelny dom, to mialbym 23-26% wilgotnosci.

Mieszkalem w takim, z Porothernu.

Wiało z gniazdek, okna byly niechlujnie zamontowane, mialem mon stop przesuszons skórę, blony śluzowe.

 

 

 

OMG, co ty robiles na fizyce ???

Poczytaj sobie o parciu pary wodnej spowodowanej roznica jej cisnień.

Brak slów...

 

Lepiej sie przyjzyj swojemu domowi, bo masz malą wydajnosc reku, a i tak tragicznie niską wilgotnosc. I to na tak malej powierzchni.

Załóżmy że para sobie prze...

Wprowadzamy do domu suche powietrze z rekuperatora. Usuwamy wilgotne. Identycznie działa zimą sprawna wentylacja grawitacyjna - wprowadza suche i odprowadza wilgotne.

 

Im większy jest przepływ powietrza, intensywniejsza wentylacja, tym bardziej sucho jest w domu. Bez znaczenia czy jest szczelność czy nie ma. Nieszczelności to po prostu dodatkowa wentylacja - nie są w stanie podwyższyć wilgotności powietrza wewnątrz, a jedynie ją obniżyć.

Jedyną metodą podwyższenia wilgotności (przy stałej podaży) jest uszczelnienie domu i OBNIŻENIE INTENSYWNOŚCI WENTYLACJI.

Chwaląc się że masz wysoką wilgotność potwierdzasz że w rzeczywistości masz niską wentylację. Można postawić tezę, że zmniejszenie nawiewu sprawia że w szczelnym domu wentylator wywiewu nie jest w stanie przepchnąć nominalną dla tej prędkości obrotowej ilość powietrza i wyświetla bzdury na wyświetlaczu a Ty uwierzyłeś że masz wysoki poziom wentylacji.

Wysoka wilgotność podczas mrozów nie jest możliwa przy wysokiej wentylacji.

Ciśnienie par nie ma tu żadnego znaczenia, bo to zupełnie inna ilość odprowadzanej wody na m3 i godzinę.

 

Z drugiej strony u mnie cała instalacja jest zaprojektowana z niskimi oporami - minimalna ilość kolanek i zgięć, Sonodec fi 200 się nie zagina nigdzie i jest naprężony, czerpnia i wyrzutnia to Spiro ocynkowane o minimalnym oporze. Centrala przy pracy z kompletnymi rurami czerpni i wyrzutni osiągała chyba 430m3.

 

Niska wilgotność u mnie przy 60m3 potwierdza że wentylacja działa.

Twierdzenie że mam tragicznie niską wydajność rekuperatora przy za niskiej wilgotności jest absurdalne i świadczy o niezrozumieniu zasad działania rekuperacji oraz brakach z fizyki na poziomie podstawowym.

 

Wczoraj wygotowałem kilka litrów wody żeby podnieść wilgotność z 27 do 35%. Dzisiaj znowu spadła do 31%. Działa mi wentylacja, czy nie?

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieszczelności to po prostu dodatkowa wentylacja - nie są w stanie podwyższyć wilgotności powietrza wewnątrz, a jedynie ją obniżyć.

 

Brawo. Dlatego wyglada na to, ze moj dom jes szczelny.

Teraz przypatrz sie temu, ze pomimo marnego 60m3/h masz tak niska wilgotnosc.

Jeszcze czytalem, ze okresowo nawet z tych 60m3/h schodzisz.

Wentylacja dziala u ciebie az za dobrze, bo najwyraźniej masz dwie -reku i nieszczelnosci, którymi ucieka para wodna.

 

O mnie caly czas ok 80m3/h, nieco wieksza kubatura, wyraźnie wieksza wilgotnosc.

Brak zaduchu, co zauwaza wielu gosci.

 

Ale to tyle w tym watku. Masz jakies pytania - przenies się do wątku obok "Suche powietrze w domu z rekuperacją" bo to blizsze Twojemu problemowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mnie caly czas ok 80m3/h, nieco wieksza kubatura, wyraźnie wieksza wilgotnosc.

 

Teoretycznie jeżeli masz wyższą wilgotność przy tej samej podaży co u mnie, to znaczy że nie masz 80m3/h tylko mniej. 80m3 może Ci wyświetla rekuperator, ale ile jest naprawdę to nie wiadomo. Z pewnością wymiana musi być mniejsza jeżeli masz wyższą wilgotność. To logiczne.

U mnie 60m3 to minimalna wymiana. Np. program auto od 6 do 8 rano ustawia 140m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie jeżeli masz wyższą wilgotność przy tej samej podaży co u mnie, to znaczy że nie masz 80m3/h tylko mniej. 80m3 może Ci wyświetla rekuperator, ale ile jest naprawdę to nie wiadomo. Z pewnością wymiana musi być mniejsza jeżeli masz wyższą wilgotność. To logiczne.

.

 

Chyba , ze masz kilka nieszczelnosci w tym domu i przy ten samej wartosci wydajnosci WG masz nizsza wilgotnosc, prawda ?

To logiczne.

Jaka powierzchnje w ogole wentylujesz i dla ilu osób?

Bo jesli piszesz, ze 47% jestes w stanie osiagnac tylko przy 20m3/h, to ja widzę problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka powierzchnje w ogole wentylujesz i dla ilu osób?

Bo jesli piszesz, ze 47% jestes w stanie osiagnac tylko przy 20m3/h, to ja widzę problem...

50m2, 2+2dzieci. Są nieszczelności, ale to tylko zwiększa wentylacje, a nie ją zmniejsza. Dla poziomu wilgotności powietrza w domu nie ma znaczenia czy powietrze idzie lub ucieka nieszczelnościami czy rekuperatorem. To ma znaczenie tylko w kontekście odzysku ciepła oraz kondensacji w nieszczelnościach.

Mogę obniżyć wentylacje i będzie dobrze. Z tym że ja w odróżnieniu od Ciebie mierzę również ppmCO2 i wiem co się dzieje kiedy utrzymuję wilgotność 45%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, ja aktualnie mam 27% wilgotności przy pracy reku na 30% (reku działa w trybie przeciwzamrożeniowym a więc wywiew mam 30% nawiew 16%)... budowany z Maxa, ale nigdzie nie wieje..

Skąd się bierze brakujące powietrze? Wlatuje nieszczelnościami czy masz porządnie uszczelniony dom i leci nawiewem?

A może masz próżnię?

 

Masz tyle samo % co ja wczoraj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50m2, 2+2dzieci. Są nieszczelności, ale to tylko zwiększa wentylacje, a nie ją zmniejsza. Dla poziomu wilgotności powietrza w domu nie ma znaczenia czy powietrze idzie lub ucieka nieszczelnościami czy rekuperatorem. To ma znaczenie tylko w kontekście odzysku ciepła oraz kondensacji w nieszczelnościach.

.

 

Masakra :eek:

Po pierwsze, masz tragiczna sytuacje, jak na tak małą powierzchnię i tyle osob.

 

Poza tym - to, co wytluscilem oznacza, ze w ogole nie czujesz tematu...

Jesli masz 60m3/h w szczelnym domu, to wymiana nastepuje TYLKO przez reku, dom jest wentylowany na poziomie 60m3/h

.

I para wodna jest usuwana tylko przez reku.

Ale jesli masz nieszczelnosci, to masz 60m3/h przez reku + ?? m3/h przez nieszczelnosci. Sumaryczna wartosc wentylacji jest wieksza.

I para wodna znajduje dodatkowe drogi ucieczki, stad tak niska wilgotnosc.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra :eek:

Po pierwsze, masz tragiczna sytuacje, jak na tak małą powierzchnię i tyle osob.

 

Poza tym - to, co wytluscilem oznacza, ze w ogole nie czujesz tematu...

Jesli masz 60m3/h w szczelnym domu, to wymiana nastepuje TYLKO przez reku, dom jest wentylowany na poziomie 60m3/h

.

I para wodna jest usuwana tylko przez reku.

Ale jesli masz nieszczelnosci, to masz 60m3/h przez reku + ?? m3/h przez nieszczelnosci. Sumaryczna wartosc wentylacji jest wieksza.

I para wodna znajduje dodatkowe drogi ucieczki, stad tak niska wilgotnosc.

Pytasz o powierzchnię wentylowaną rekuperacją i ogrzewaną, a nie o całkowitą mieszkalną.

Tobie się wydaje że masz 80m3 i skoro ja mam 60m3 przy niższej wilgotności, to mam dziurawe ściany.

 

Rzeczywistość jest inna.

U mnie jest faktyczne 60m3 regulowane systemem CF. Nawiew jest równoważny wywiewowi.

 

U Ciebie rzeczywista wentylacja to zapewne 30-40m3. To że sterownik Ci wyświetla 80 to tylko taki chwyt marketingowy. Wywiew próbuje napędzać wentylatory napięciem dla 80m3 ale rzeczywiste opory (fi 150-160, zakręty na luźnym Sonodec?), konieczność pokonania oprów zalanego wodą i zamarzniętego wymiennika oraz szczelność domu zmuszająca do wciągania powietrza czerpnią i nawiewem przy użyciu wentylatora wywiewu powoduje że tak naprawdę Twoja wentylacja jest znacznie mniejsza niż u mnie. Stąd wyższa wilgotność.

 

Zrozum że nie ma innego sposobu na osiągnięcie wyższej wilgotności przy mrozach i stałej podaży wilgoci, niż zmniejszenie poziomu wentylacji. U Ciebie na 100% jest niższa wentylacja niż u mnie. To czy wynika ze szczelnego domu czy niskiego przepływu rzeczywistego jest sprawą drugorzędną i ma znaczenie jedynie z punktu widzenia odzysku ciepła i ewentualnej kondensacji w nieszczelnościach domu. Poziom wentylacji jest u mnie kontrolowany nie tylko przez CF, wilgotność ale także przez pomiar ppm CO2. U Ciebie tylko przez wilgotność i ten jedyny pomiar wskazuje że jest niższa.

 

U Ciebie dom musi być nieszczelny aby rozmrozić wymiennik. U mnie rozmrażanie będzie działać nawet przy całkowitej szczelności. Gdybyś miał szczelny dom, to byś nie rozmroził wymiennika. To znaczy że ciągniesz lewe powietrze, a wydaje Ci się że masz szczelny dom, bo porównałeś go z jakimś dziurawym szałasem z Porothermu.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...