Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kinetic 250


Recommended Posts

Pytasz o powierzchnię wentylowaną rekuperacją i ogrzewaną, a nie o całkowitą mieszkalną.

Tobie się wydaje że masz 80m3 i skoro ja mam 60m3 przy niższej wilgotności, to mam dziurawe ściany.

 

Rzeczywistość jest inna.

U mnie jest faktyczne 60m3 regulowane systemem CF. Nawiew jest równoważny wywiewowi.

 

U Ciebie rzeczywista wentylacja to zapewne 30-40m3. To że sterownik Ci wyświetla 80 to tylko taki chwyt marketingowy. Wywiew próbuje napędzać wentylatory napięciem dla 80m3 ale rzeczywiste opory (fi 150-160, zakręty na luźnym Sonodec?), konieczność pokonania oprów zalanego wodą i zamarzniętego wymiennika oraz szczelność domu zmuszająca do wciągania powietrza czerpnią i nawiewem przy użyciu wentylatora wywiewu powoduje że tak naprawdę Twoja wentylacja jest znacznie mniejsza niż u mnie. Stąd wyższa wilgotność.

 

Zrozum że nie ma innego sposobu na osiągnięcie wyższej wilgotności przy mrozach i stałej podaży wilgoci, niż zmniejszenie poziomu wentylacji. U Ciebie na 100% jest niższa wentylacja niż u mnie. To czy wynika ze szczelnego domu czy niskiego przepływu rzeczywistego jest sprawą drugorzędną i ma znaczenie jedynie z punktu widzenia odzysku ciepła i ewentualnej kondensacji w nieszczelnościach domu. Poziom wentylacji jest u mnie kontrolowany nie tylko przez CF, wilgotność ale także przez pomiar ppm CO2. U Ciebie tylko przez wilgotność i ten jedyny pomiar wskazuje że jest niższa.

 

U Ciebie dom musi być nieszczelny aby rozmrozić wymiennik. U mnie rozmrażanie będzie działać nawet przy całkowitej szczelności. Gdybyś miał szczelny dom, to byś nie rozmroził wymiennika. To znaczy że ciągniesz lewe powietrze, a wydaje Ci się że masz szczelny dom, bo porównałeś go z jakimś dziurawym szałasem z Porothermu.

 

rozumiem że posiadasz nagrzewnicę. Umiesz określić jej koszt utrzymania? Ile prądu bierze Twoje reku w mrozy? Jak jest ta nagrzewnica ustawiona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 633
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

rozumiem że posiadasz nagrzewnicę. Umiesz określić jej koszt utrzymania? Ile prądu bierze Twoje reku w mrozy? Jak jest ta nagrzewnica ustawiona?

Ustawiłem nominalny przepływ na 200m3. Program auto zwykle daje 30% czyli 60m3 ale rano 140 i jeszcze są jakieś godziny wieczorne kiedy idzie 80m3.

Teraz rekordowe mrozy i mierzę codziennie zużycie.

Styczeń 17kWh. Średnia temperatura +3°C.

24h od 14.00 do 14.00

23-24 luty 3,7kWh

do 25 luty 4,92kWh

do 26 5,76kWh

do dziś 7,53 kWh

Temperaturę zobacz tutaj:

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4

 

Jak widać w największe mrozy ilość energii jest znaczna. Dzisiaj czternaście razy więcej niż w typowy dzień stycznia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem nominalny przepływ na 200m3. Program auto zwykle daje 30% czyli 60m3 ale rano 140 i jeszcze są jakieś godziny wieczorne kiedy idzie 80m3.

Teraz rekordowe mrozy i mierzę codziennie zużycie.

Styczeń 17kWh. Średnia temperatura +3°C.

24h od 14.00 do 14.00

23-24 luty 3,7kWh

do 25 luty 4,92kWh

do 26 5,76kWh

do dziś 7,53 kWh

Temperaturę zobacz tutaj:

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4

 

Jak widać w największe mrozy ilość energii jest znaczna. Dzisiaj czternaście razy więcej niż w typowy dzień stycznia.

 

rozumiem że nagrzewnica działa non-stop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o powierzchnię wentylowaną rekuperacją i ogrzewaną, a nie o całkowitą mieszkalną.

Tobie się wydaje że masz 80m3 i skoro ja mam 60m3 przy niższej wilgotności, to mam dziurawe ściany.

 

Rzeczywistość jest inna.

U mnie jest faktyczne 60m3 regulowane systemem CF. Nawiew jest równoważny wywiewowi.

 

U Ciebie rzeczywista wentylacja to zapewne 30-40m3. To że sterownik Ci wyświetla 80 to tylko taki chwyt marketingowy. Wywiew próbuje napędzać wentylatory napięciem dla 80m3 ale rzeczywiste opory (fi 150-160, zakręty na luźnym Sonodec?), konieczność pokonania oprów zalanego wodą i zamarzniętego wymiennika oraz szczelność domu zmuszająca do wciągania powietrza czerpnią i nawiewem przy użyciu wentylatora wywiewu powoduje że tak naprawdę Twoja wentylacja jest znacznie mniejsza niż u mnie. Stąd wyższa wilgotność.

 

Zrozum że nie ma innego sposobu na osiągnięcie wyższej wilgotności przy mrozach i stałej podaży wilgoci, niż zmniejszenie poziomu wentylacji. U Ciebie na 100% jest niższa wentylacja niż u mnie. To czy wynika ze szczelnego domu czy niskiego przepływu rzeczywistego jest sprawą drugorzędną i ma znaczenie jedynie z punktu widzenia odzysku ciepła i ewentualnej kondensacji w nieszczelnościach domu. Poziom wentylacji jest u mnie kontrolowany nie tylko przez CF, wilgotność ale także przez pomiar ppm CO2. U Ciebie tylko przez wilgotność i ten jedyny pomiar wskazuje że jest niższa.

 

U Ciebie dom musi być nieszczelny aby rozmrozić wymiennik. U mnie rozmrażanie będzie działać nawet przy całkowitej szczelności. Gdybyś miał szczelny dom, to byś nie rozmroził wymiennika. To znaczy że ciągniesz lewe powietrze, a wydaje Ci się że masz szczelny dom, bo porównałeś go z jakimś dziurawym szałasem z Porothermu.

 

Aberracja :)

Wie, ile wentyluje, wie nawet, ze mam luźnego PEXa i to pozakrecanego :)

I ze mam zalany, zamarzniety wymiennik ;) :lol:

 

Czlowieku, mialem opory instalacji policzone przed zakupem reku.

Mialem wydajnosc instalacji przemierzona przez uprawnionego specjaliste bo taki był wymóg kominiarza i Nadzoru, przy oddawaniu domu.

Doskonale wiem, gdzie i ile mi dmucha - przy 30 i przy 50% wydajnosci wentyli (tych biegow najczesciej uzywam) 30m3/h ? Ha, ha, ha...

A Ty, w swojej bezgranicznej ignorancji twierdzisz, ze moj dom nie jest szczelny majac dramatyczny poziom wilgotnosci), a moj reku dmucha 30m3/h

Nic nie wiesz, wyciagasz dziwaczne wnioski....

 

Nuży mnie Twoje dyletanctwo.

Bujaj sie wiec z nawilzaczem, gotuj wode na indukcji, zyj zludzeniami, ze masz szczelny dom i dobrze wykonaną instalację, majac "aż" 47% wilgotności po ustawieniu robiacych wrazenie 20m3/h na rekuperatorze :lol:

 

U mnie przy 20m3/h woda lalaby sie na parapety :)

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aberracja :)

Wie, ile wentyluje, wie nawet, ze mam luźnego PEXa i to pozakrecanego :)

I ze mam zalany, zamarzniety wymiennik ;) :lol:

 

Czlowieku, mialem opory instalacji policzone przed zakupem reku.

Mialem wydajnosc instalacji przemierzona przez uprawnionego specjaliste bo taki był wymóg kominiarza i Nadzoru, przy oddawaniu domu.

Doskonale wiem, gdzie i ile mi dmucha - przy 30 i przy 50% wydajnosci wentyli (tych biegow najczesciej uzywam) 30m3/h ? Ha, ha, ha...

A Ty, w swojej bezgranicznej ignorancji twierdzisz, ze moj dom nie jest szczelny majac dramatyczny poziom wilgotnosci), a moj reku dmucha 30m3/h

Nic nie wiesz, wyciagasz dziwaczne wnioski....

 

Nuży mnie Twoje dyletanctwo.

Bujaj sie wiec z nawilzaczem, gotuj wode na indukcji, zyj zludzeniami, ze masz szczelny dom i dobrze wykonaną instalację, majac "aż" 47% wilgotności po ustawieniu robiacych wrazenie 20m3/h na rekuperatorze :lol:

 

U mnie przy 20m3/h woda lalaby sie na parapety :)

To w końcu jak to jest?

U Ciebie jest wyższa wymiana powietrza czy u mnie?

 

Bo wilgotność masz większą. Ale jednocześnie zarzucasz mi że słabo wentyluję.

Sprzeczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość duże zużycie. Taniej odszraniać wymiennik powietrzem z domu, a podgrzanie tego "lewego" i tak będzie znacznie tańsze.

 

Jeszcze taniej będzie ograniczyć wentylację. Większość ludzi zatyka kratki wentylacyjne aż mają za dużą wilgotność. Powiedzmy że zmniejszymy z 60m3 do 30 i będziemy obserwować wilgotność.

 

Grzeję prądem. Głównie klimatyzacja z COP 4, ale także podłogowe oporowe z COP 1 i CWU również z COP 1. Grzałka rekuperatora to także COP 1 więc w mojej sytuacji to bez większego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem nominalny przepływ na 200m3. Program auto zwykle daje 30% czyli 60m3 ale rano 140 i jeszcze są jakieś godziny wieczorne kiedy idzie 80m3.

Teraz rekordowe mrozy i mierzę codziennie zużycie.

Styczeń 17kWh. Średnia temperatura +3°C.

24h od 14.00 do 14.00

23-24 luty 3,7kWh

do 25 luty 4,92kWh

do 26 5,76kWh

do dziś 7,53 kWh

Temperaturę zobacz tutaj:

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4

 

Jak widać w największe mrozy ilość energii jest znaczna. Dzisiaj czternaście razy więcej niż w typowy dzień stycznia.

Hmm dużo, w tamtym roku, przy podobnej wydajności nie miałem nawet połowy tego a mrozy dobijały do -25.........reku innej firmy...... skonsultowałbym to z innymi posiadaczami Tessli

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu jak to jest?

U Ciebie jest wyższa wymiana powietrza czy u mnie?

 

Bo wilgotność masz większą. Ale jednocześnie zarzucasz mi że słabo wentyluję.

Sprzeczność.

 

Masz dodatkową, lewą wentylację grawitacyjną, para wodna umyka przez nieszczelnosci domu.

Od kilku postow staram ci sie to uzmyslowić.

4 osoby na takiej powierzchni powinny przy 60m3/h dac grubo powyzej 40%

 

Ja mam te 80m3/h. Nie mam problemow z zaduchem, z zapachami.

Moja matka wchodzac do mojego domu nie czuje psa, a jest na ten zapach wyjatkowo wyczulona. Zapachy kuchenne i toaletowe sa szybko usuwane, w łazience nie parują lustra po prysznicu - jesli juz, to tylko pare cm przy suficie i po 5 minutach odparowywują...

Rano budzimy sie w sypialni, w ktorej czujemy sie jak po wietrzeniu.

I mam jednoczesnie calkiem zdrowe 43% wilgotnosc (aktualnie przy 21,7C), bez gotowania wody na indukcji, bez nawilżaczy.

 

Twoja wilgotnosc w malym domu to porazka.

Ja rozumiem, jak ktoś mieszka w 4 osoby na 220m2, bo trudno wyprodukowac pare wodna na taką kubature. Ale u Ciebie cos nie gra.

Uwazam, ze instalacja dziala niespecjalnie dobrze

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm dużo, w tamtym roku, przy podobnej wydajności nie miałem nawet połowy tego a mrozy dobijały do -25.........reku innej firmy...... skonsultowałbym to z innymi posiadaczami Tessli

Ile Twoim zdaniem energii potrzeba do ogrzania 140x2+60x8+80x7+60x7=1740m3 powietrza z temperatury np. -10°C do +2°C?

Mi wychodzi że 6,7kWh, a Tobie?

 

Co niby jest nie tak?

 

Jeśli Twój rekuperator bierze mniej to znaczy że czerpie energię z innego źródła. Np. używa zwiększenia wywiewu względem nawiewu. Wtedy uzupełniasz brakującą energię z tego źródła, którym grzejesz dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dodatkową, lewą wentylację grawitacyjną, para wodna umyka przez nieszczelnosci domu.

Od kilku postow staram ci sie to uzmyslowić.

4 osoby na takiej powierzchni powinny przy 60m3/h dac grubo powyzej 40%

 

Ja mam te 80m3/h. Nie mam problemow z zaduchem, z zapachami.

Moja matka wchodzac do mojego domu nie czuje psa, a jest na ten zapach wyjatkowo wyczulona. Zapachy kuchenne i toaletowe sa szybko usuwane, w łazience nie parują lustra po prysznicu - jesli juz, to tylko pare cm przy suficie i po 5 minutach odparowywują...

Rano budzimy sie w sypialni, w ktorej czujemy sie jak po wietrzeniu.

I mam jednoczesnie calkiem zdrowe 43% wilgotnosc (aktualnie przy 21,7C), bez gotowania wody na indukcji, bez nawilżaczy.

 

Twoja wilgotnosc w malym domu to porazka.

Ja rozumiem, jak ktoś mieszka w 4 osoby na 220m2, bo trudno wyprodukowac pare wodna na taką kubature. Ale u Ciebie cos nie gra.

Uwazam, ze instalacja dzial

 

Ponowię pytanie. Czy moja wentylacja rozumiana jako ilość m3/h wymieniona w dowolny sposób (dziurami, otwartym oknem itp) jest za mała czy za duża?

 

Jeżeli ja mam "lewą wentylację grawitacyjną", to co masz Ty kiedy od kilku dni stale wywiew musi przewyższać nawiew żeby wymiennik nie zamarzł?

 

Jakie znaczenie ma kubatura dla produkcji wilgoci? Rozwiń temat.

 

Cały czas opisujesz jaką to niby masz super wentylację, ale nigdzie nie podajesz ppm CO2. Ludzie mają grawitacyjną i też im nie śmierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi że 6,7kWh, a Tobie?

 

Co niby jest nie tak?

.

Mi wychodzi to co widzę na mierniku......myślę że algorytm sterujący grzałką nie jest taki prosty- liniowy.

Mam CF i podgląd wydajności wywiewu i nawiewu. widzę też na mierniku jak grzałka pracuje (pulsuje) i z jaką mocą chwilową.

Tessla może się asekurować tym algorytmem, bo mieli z innym wcześniej problem o czym poczytasz na tym forum......

Niczego nie chcę Ci udowadniać, jeżeli akceptujesz jak jest to Ok .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wychodzi to co widzę na mierniku......myślę że algorytm sterujący grzałką nie jest taki prosty- liniowy.

Mam CF i podgląd wydajności wywiewu i nawiewu. widzę też na mierniku jak grzałka pracuje (pulsuje) i z jaką mocą chwilową.

Tessla może się asekurować tym algorytmem, bo mieli z innym wcześniej problem o czym poczytasz na tym forum......

Niczego nie chcę Ci udowadniać, jeżeli akceptujesz jak jest to Ok .

1 Pomiar zużycia jest bardzo podobny do szacunkowych obliczeń wynikających z ciepła właściwego powietrza. Pasują do siebie z małym błędem.

2. CF dba o równowagę przepływów.

Gdzie widzisz jakikolwiek problem? Przecież to ma działać dokładnie w ten sposób. Gdyby brał mniej, to znaczy że ma kiepski algorytm i zamiast użyć grzałki to zmniejsza nawiew lub otwiera bypass. Tyle ma brać. Zużycie potwierdza że wszystko jest w idealnym porządku.

 

Mam nie akceptować praw fizyki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego Kinetic przy zbilansowanych przepływach i ujemnych temperaturach czasowo działa?......

Czas odbioru energii z kondensatu na tyle, by on zmienił postać na stałą (zamarzł) może być na tyle długi że ten zdąży opuścić wymiennik w temperaturach ujemnych jako woda. To tylko moje domysły .......

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakie znaczenie ma kubatura dla produkcji wilgoci? Rozwiń temat.

.

 

OMG....

 

Cztery osoby śpiąc produkuja 200 g pary wodnej na godzine.

Jaki poziom wilgotnosci wzglednej da ta wyprodukowana para w domu o kubaturze 150m3, a jaki w domu o kubaturze 450m3 ?

Zauwaz tutaj prawidlowosc - posiadacze wiekszych domow czesciej maja problem z niskim moziomem wilgotnosci wzglednej.

Ugotowanie zupy, kapiel duzo mniej w plywa w duzym domu na poziom wilgotnosci, niz w malym.

 

 

Jesli przy szczelnym domu nie ma innych źrodel ucieczki pary wodnej, niz anemostaty, to nie ma lewej wentylacji i spadku poziomu wiilgotnosci tyle tylko, ze częsc NAWIEWU trafia do domy bez podgrzania w wymienniku i musi byc podgrzana popdzez podlogowke w domu..

Poprosze specjaliste o pomiar PPM atestowanym, skalibrowanym sprzeteml. a nie wagą.

Jednak wszelakie symptomy (samopoczycie, wysypianie się, szybkie usuwanie pary wodnej z łazienki, czy pomiar ilosci swieżego powietrza na anemostatach nawiewnych mierzona przed zamieszkaniem) swiadcza, ze poziom PPM nie jest zawyzony

 

I to tyle.

Jestes zadowolony z 27%, nie przeszkadza ci gotowanie wody na indulcji - super.

Cieszę sie Twoim szczesciem.

Ja temat wyczerpalem.

Tlumaczenie podstaw mnie nuży.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego Kinetic przy zbilansowanych przepływach i ujemnych temperaturach czasowo działa?......

Czas odbioru energii z kondensatu na tyle, by on zmienił postać na stałą (zamarzł) może być na tyle długi że ten zdąży opuścić wymiennik w temperaturach ujemnych jako woda. To tylko moje domysły .......

Nie wiem dokładnie. Może czasowo załącza bypass, albo czasowo zmienia przepływy? Nie jest możliwe ogrzanie takiej ilości powietrza jak podałem mniejszą ilością energii. To wynika z fizyki. Musiałeś coś pominąć.

 

Kondensat nie opuści wymiennika w temperaturze ujemnej jako woda. To nie ciecz przechłodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG....

 

Cztery osoby śpiąc produkuja 200 g pary wodnej na godzine.

Jaki poziom wilgotnosci wzglednej da ta wyprodukowana para w domu o kubaturze 150m3, a jaki w domu o kubaturze 450m3 ?

Zauwaz tutaj prawidlowosc - posiadacze wiekszych domow czesciej maja problem z niskim moziomem wilgotnosci wzglednej.

Ugotowanie zupy, kapiel duzo mniej w plywa w duzym domu na poziom wilgotnosci, niz w malym.

Różnica między dużym domem a małym to tylko bezwładność. Przy danej podaży i przepływie wilgotność w dużym domu osiągnie dokładnie taki sam poziom jak w małym, ale po dłuższym czasie. Dłużej będzie wilgotność wzrastać, ale także dłużej spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli przy szczelnym domu nie ma innych źrodel ucieczki pary wodnej, niz anemostaty, to nie ma lewej wentylacji i spadku poziomu wiilgotnosci tyle tylko, ze częsc NAWIEWU trafia do domy bez podgrzania w wymienniku i musi byc podgrzana popdzez podlogowke w domu..

Poprosze specjaliste o pomiar PPM atestowanym, skalibrowanym sprzeteml. a nie wagą.

Jednak wszelakie symptomy (samopoczycie, wysypianie się, szybkie usuwanie pary wodnej z łazienki) swiadcza, ze poziom PPM nie jest zawyzony

.

Skąd wiesz że masz szczelny dom? Skąd wiesz jaki masz poziom CO2? Bo dobrze śpisz? Dopiero przekroczenie ppmCO2 powyżej 1000 jest niezdrowe, a powyżej 3000 powoduje problemy i objawy.

 

Zawartość pary wodnej w domu podczas mrozów, przy stałej podaży (ilości osób) jest ściśle związana z intensywnością wentylacji. Mniejsza wentylacja to większa wilgotność względna. Niezależnie od tego czy jest to wentylacja grawitacyjna, rekuperacja czy rekuperacja w dziurawym domu. A Tobie się wydawało że chodzi o prężność par i zapewne oddychanie murów? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestes zadowolony z 27%, nie przeszkadza ci gotowanie wody na indulcji - super.

Cieszę sie Twoim szczesciem.

Ja temat wyczerpalem.

Tlumaczenie podstaw mnie nuży.

Nie jestem zadowolony z gotowania dlatego nie gotuję. Przeprowadziłem jedną próbę, przez jeden dzień. Nie jest to stan ciągły jak to sugerujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...