Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie połogowe + kominek. Czy mój system ma sens?


franczesky

Recommended Posts

Cześć,

 

w przyszłym roku buduję dom i mam do Was prośbę o pomoc. Chodzi o kominek połączony z instalacją ogrzewania podłogowego.

 

W zasadzie nie wiemy co wybrać. Kominek ma służyć przede wszystkim jako:

  • awaryjne źródło ogrzewania
  • ma być użytkowany sporadycznie w weekendy
  • przepalany w największe mrozy aby zoptymalizować użycie gazu.

Chcemy wykorzystać takie rozwiązanie do: ogrzania pomieszczeń na piętrze i aby nie było ciepło tylko w salonie gdy palimy. Nie boję się "kotłowni" w salonie ani pracy jaką trzeba poświęcić na organizację paleniska. W DGP, która pewnie też by się nadała na nasze potrzeby żona boi się brudu bo widzi co mają znajomi.

 

Proszę o Wasze opinie czy takie rozwiązanie w stosunku do budynku projektowanego ma sens i czy ktoś by coś zmienił w tym zakresie?

 

DANE BUDYNKU

- 149 m2 pow. użytkowej (Tytan 3)

- parter: część dzienna, piętro: sypialnia, łazienki i pokoje dzieci, bez piwnicy

- beton komórkowy 24 cm + styropian 22 cm (U ścian: 15 W/m2K)

- izolacja termiczna 15 cm na gruncie, fundamenty ocieplone z obu stron

- strop wełna 2x20 cm

- okna Uw = 0,7 W/(m2K) + rolety zewnętrzne z termo-elkami (w projekcie były zwykłe okna)

- północna ekspozycja budynku z dużymi oknami

- EK = 73,6 kWh/rok*m2

- EU = 13.350 kWh/rok (ogrzewanie 8831 kWh, CWU 4519 kWh), kubatura ogrzewana 480m3

 

WYPOSAŻENIE WEDŁUG PROJEKTU

- kocioł gazowy 15 kW (CO+CWU), gaz ziemny w ulicy

- rekuperacja

- zasobnik CWU: 150 l

- kominek umieszczony na ścianie zewnętrznej, ale w "centralnej" części i w otwartej przestrzeni na salon z kuchnią, jadalnią i korytarzem (razem 53m) oraz otwartym wejściem na klatkę

 

ZMIANY DO PROJEKTU

- zamiast kaloryferów planuję ogrzewanie podłogowe (wszędzie), z wydzieleniem stref, chciałbym automatykę, ale to zależy już od budżetu

- kominek tak, ale jak pisałem wyżej z płaszczem wodnym

 

Ktoś, coś? :)

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Normalnie.

Kominek z płaszczem wodnym do układów zamkniętych , przykłady poniżej , plus bufor czyli magazyn wody o temperaturze 70-80 stopni . Dalej wyjście na podłogówkę z odpowiednio obniżoną temperaturą . Gdy palisz w kominku , przy optymalnej najbardziej opłacalnej mocy nominalnej , ładujesz ciepło do bufora później stopniowo je przekazujesz do podłogówki .

 

Drobna sugestia , zrób jednak jakiś kaloryfer... przydatny do suszenia prania i ogrzania rąk jak dzieciaki wrócą zmarźnięte ze szkoły ..

Slajd4.JPG

Slajd28.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie.

Kominek z płaszczem wodnym do układów zamkniętych , przykłady poniżej , plus bufor czyli magazyn wody o temperaturze 70-80 stopni . Dalej wyjście na podłogówkę z odpowiednio obniżoną temperaturą . Gdy palisz w kominku , przy optymalnej najbardziej opłacalnej mocy nominalnej , ładujesz ciepło do bufora później stopniowo je przekazujesz do podłogówki .

 

Dziękuję za poradę. Czyli taki Romotop HEAT W 2g 59.50.01 by się nadawał. Jak wyglądają koszty, chociaż tak orientacyjnie? Kominek widzę ok. 5000 zł + osprzęt i instalacja, ile to może wynieść? Czy ma znaczenie to, że kominek jest dość oddalony od kotłowni gdzie będzie piec gazowy i pewnie rozdzielacz? No i jak to będzie działać - jak palę w kominku to muszę coś przełączyć czy do podłogówki będzie szło ciepło równocześnie? Jestem zielony, proszę wybaczyć, a kominek robię bo to marzenie żony (pewnie standard).

 

sugestia , zrób jednak jakiś kaloryfer... przydatny do suszenia prania i ogrzania rąk jak dzieciaki wrócą zmarźnięte ze szkoły ..
Nie pomyślałem o tym, faktycznie, dzięki! To się wpina też do podłogówki? Przecież podłogówka jest niskotemperaturowa, a grzejniki nie bardzo. Edytowane przez franczesky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl sprawę z tym kominkiem. Ja zeszły pierwszy sezon rozpaliłem kominek 11 razy !!

Jeśli już to wstaw sobie zwykly bez żadnego podłączenia do podłogówki, skomplikujesz tylko układ.

 

Normalnie.

Drobna sugestia , zrób jednak jakiś kaloryfer... przydatny do suszenia prania i ogrzania rąk jak dzieciaki wrócą zmarźnięte ze szkoły ..

 

To tylko Darek mógl wymyśleć....

W normalnym domu jak dziecko wraca ze szkoły to po wejściu do domu myje ręce. W normalnych domach z kranu leci ciepła woda...

Suszenie prania na kaloryferze? Mam pralkę 8kg - jakiej wielkości musiałbym zakupić ten kaloryfer? Pomysły bierzesz od bogusława?

 

Jesli już jakiś kaloryfer to w 100% lepszym rozwiązaniem będzie grzejnik elektryczny z nadmuchem.

 

Automatyka w podłogówce - poczytaj sobie a najlepiej pogadaj z osobą która takową automatykę ma - i czy korzysta?

 

U mnie kominek powstał tylko ze względu na żonę... musiałbyć i już, całe szczęście, że postawiliśmy zwykły kominek bez udziwnień typu płaszcz, bufory itd. To tylko by podwoiło i tak juz nie małą kwotę na ten nieużywany mebel...

Edytowane przez link2jack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyśl sprawę z tym kominkiem. Ja zeszły pierwszy sezon rozpaliłem kominek 11 razy !!

Jeśli już to wstaw sobie zwykly bez żadnego podłączenia do podłogówki, skomplikujesz tylko układ.

 

Liczyłeś? :) No ok, ale jakbyś palił częściej to byś żałował, że nic nie podłączyłeś. Nie chcę tego żałować bo potem koszty podłączenia pewnie są potężne jak wszystko już wykończone. Wychodzę z założenia z żoną, że jednak będziemy z tego korzystać częściej. Pytanie jest jak zrobić to najlepiej ekonomicznie, wiadomo.

 

Do głowy przychodzi mi jeszcze takie rozwiązanie: zwykły kominek jak piszesz, mamy na parterze otwartą przestrzeń więc powinno ogrzać całość - ogrzewanie gazowe na parterze na termostat i wyłączy się automatycznie, a na piętrze - będzie działać nadal i nie będzie efektu "koło kominka sauna, reszta pomieszczeń zimno" jak też mają niektórzy nasi znajomi.

 

Jesli już jakiś kaloryfer to w 100% lepszym rozwiązaniem będzie grzejnik elektryczny z nadmuchem.

Automatyka w podłogówce - poczytaj sobie a najlepiej pogadaj z osobą która takową automatykę ma - i czy korzysta?

 

Fakt - może elektryczny bez kombinacji. Poczytam.

Jeśli chodzi o automatykę to raczej miałem na myśli termostaty pokojowe na wydzielonych strefach i nic więcej + pewnie czujnik. temp. zew. Nie chodzi mi o coś bardziej zaawansowanego bo wiem, że przy bezwładności podłogówki to nie ma sensu. Może źle się wyraziłem poprzednio. W każdym razie temat mi znany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek z PW to ostatnia rzecz, którą powinieneś brać pod uwagę mając jako podstawowe źródło ciepła gaz. Składa sie na to kilka przyczyn. O pierwszej pisał Jack...Druga to tryb życia współczesnego homo sapiens. Zwykle nie ma czasu na zabawę z kominkiem poza ŁYKendami. Kolejna to funkcjonalność pomysłu - jak nie będzie prądu, albo nawali system, nie pogrzejesz ani gazem ani kominkiem. Inny argument to okres przejściowy. Wystarczy wtedy spalić w zwykłym kominku, albo blaszanej kozie garść opału i masz zmianę klimatu w pomieszczeniach. By ten efekt osiągnąć urządzeniem wodnym napędzającym podłogówkę, trzeba zmarnować furę opału by to się delikatnie bujnęło. Zazwyczaj "podłogowcy" opóźniają uruchomienie podłogi jesienią (ja do tej pory) paląc w kominku czy piecokominku. Podobnie wiosną....A i zimy w Polsce pozwalają na ogrzewanie pół-gwizdkiem w międzyczasie. Piecokominek to dobre rozwiązanie dla domów 2 kondygnacyjnych. Dół grzeje podczerwien, górę grzeje to co ucieknie klatką schodową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gaz + kominek z prostym rozprowadzeniem gorącego powietrza?

 

Ja radzę zrobić najprościej - grawitacyjnie ("unplug") . Będzie faktycznie awaryjnym źródłem ciepłą w domu, tym bardziej, że jak napisałeś, kominek planujesz w centralnym miejscu - z "samoistnym" rozchodzeniem się ciepła nie będzie więc kłopotu. Gaz z pogodówką jako podstawowe źródło jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyłeś? :) No ok, ale jakbyś palił częściej to byś żałował, że nic nie podłączyłeś.

 

Tak liczyłem :) liczyłem każdą kwh która ogrzała mój dom. Między innymi dlatego wiem, że ogrzewanie mojego domu kominkiem nie jest opłacalne finansowo, o pozostałych kwestiach nie wspominam lecz na wypadek braku prądy przez tydzień podczas zimy stulecia mój kominek ogrzeje cały dom.

 

Co do grzejnika to mocno zastanawiam się nad https://www.atlantic-polska.pl/produkty/ - kolega takowy posiada i fajnie to działa.

 

Przemyśl sprawę materiału z którego postawisz budynek, mocno pilnuj izolacji i czytaj forum z głową. Jak widzisz powyżej masz rady dwóch zdunów i obie całkowicie różne, do tego użytkowników (nie sprzedawców). To TWÓJ dom i z tych wszystkich rad musisz wybrać to co uważasz za słuszne, niestety czy dobrze wybierzesz będziesz wiedział dopiero jak zamieszkasz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radzę zrobić najprościej - grawitacyjnie ("unplug") . Będzie faktycznie awaryjnym źródłem ciepłą w domu, tym bardziej, że jak napisałeś, kominek planujesz w centralnym miejscu - z "samoistnym" rozchodzeniem się ciepła nie będzie więc kłopotu. Gaz z pogodówką jako podstawowe źródło jak najbardziej ok.

 

Ale popraw mnie proszę jeśli się mylę: jeśli by tak zrobić czyli zwykły kominek, palę w nim, gaz się wyłącza na parterze (bo robi się cieplej), a na piętrze cały czas utrzymywana jest zadana temperatura albo poprzez gaz albo jeśli grawitacyjnie ogrzeje kominek to tam też się wyłącza.

 

Rozumiem, że tak można bez problemów tylko trzeba mieć podział na strefy i czujniki temp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle nie ma czasu na zabawę z kominkiem poza ŁYKendami. ................ Piecokominek to dobre rozwiązanie dla domów 2 kondygnacyjnych. Dół grzeje podczerwien, górę grzeje to co ucieknie klatką schodową.

 

1. Ten sam czas potrzebny jest do owego piecokominka

2. Piecokominek nie zapewni równomiernego grzania we wszystkich pomieszczeniach

3. Piecokominek nie grzeje równomiernie w całym cyklu

4. Ciepło zgromadzone w buforze , po wcześniejszym nagrzaniu kominkiem z płaszczem wodnym, można przekazywać do systemu grzewczego stopniowo precyzyjnie w miarę aktualnych potrzeb .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By ten efekt osiągnąć urządzeniem wodnym napędzającym podłogówkę, trzeba zmarnować furę opału by to się delikatnie bujnęło. Zazwyczaj "podłogowcy" opóźniają uruchomienie podłogi jesienią (ja do tej pory) .

 

Dla tego warto mieć oprócz podłogówki również kaloryfery .... Podłogówka to w gruncie rzeczy taki "piecokominek" o dużej powierzchni i większej masie do rozgrzania , tylko o mniejsze temperaturze powierzchniowej. Precyzyjne sterowanie emisją ciepła , w miarę potrzeb i nagłych spadków i wzrostów temperatury zewnętrznej jak to bywa na wiosnę i jesienią , jest bardzo trudne ze względu na wielka bezwładność cieplną . Podłogówka w zimie oczywiście TAK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poradę. Czyli taki Romotop HEAT W 2g 59.50.01 by się nadawał. Jak wyglądają koszty, chociaż tak orientacyjnie? Kominek widzę ok. 5000 zł + osprzęt i instalacja, ile to może wynieść? ...................To się wpina też do podłogówki? Przecież podłogówka jest niskotemperaturowa, a grzejniki nie bardzo.

 

Podłogówka jest grzana z bufora poprzez zawory mieszające które obniżają [ regulują ] temperaturę puszczana w rury , ten zaś jest grzany do 70-80 stopni , tak samo z bufora tylko wyższą temperaturą zasilane są kaloryfery . Bufor jest po to aby kominek spalał drewno w optymalnych warunkach oraz aby zmagazynować ciepło i potem stopniowo przekazywać je do układu grzewczego. Oczywiście z komina wodnego jest też grzanie wodny do kranów... czyli c.w.u. - Ciepła Woda Użytkowa

Slajd28.JPG

set2b_big.jpg

Edytowane przez Zdun Darek B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ten sam czas potrzebny jest do owego piecokominka

Piotr opisał to na tyle prosto, że nie wiem czemu z nim polemizujesz.

 

2. Piecokominek nie zapewni równomiernego grzania we wszystkich pomieszczeniach

Nie to jest celem tego kominka on nie ma być głównym źródłem ciepła. Ile to trzeba by hajcować by ogrzać podłogówkę, ile czasu czekać na efekt...

3. Piecokominek nie grzeje równomiernie w całym cyklu

Chcesz powiedzieć, że twój mega skomplikowany układ jest idealny?

 

4. Ciepło zgromadzone w buforze , po wcześniejszym nagrzaniu kominkiem z płaszczem wodnym, można przekazywać do systemu grzewczego stopniowo precyzyjnie w miarę aktualnych potrzeb .

Tylko po co?

 

Inwestor będzie grzał dom gazem. Pisze, że będzie palił okazjonalnie. Jaki jest koszt twojej propozycji? 15? 20? 25 tysi?

Jaki jest sens komplikowania układu? Powietrzny kominek na spokojnie ogrzeje mu parter, na piętrze można zamontować grawitacyjne rozprowadzenie ciepła do trzech pokoi nad kominkiem. Chociaż najlepiej byłoby dociągnąć ciepło do łazienki - tam chcemy mieć zawsze cieplej niż w pokojach. Tylko czy jest sens dla weekendowego palenia?

 

W tym sezonie paliłem sporo bo do 8.11.2017. Pewnie do dziś bym palil ale urodziło się dziecko i nie ma czasu się babrać z tym drewnem. Odpaliłem podłogówkę i jest ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale popraw mnie proszę jeśli się mylę: jeśli by tak zrobić czyli zwykły kominek, palę w nim, gaz się wyłącza na parterze (bo robi się cieplej), a na piętrze cały czas utrzymywana jest zadana temperatura albo poprzez gaz albo jeśli grawitacyjnie ogrzeje kominek to tam też się wyłącza.

 

Rozumiem, że tak można bez problemów tylko trzeba mieć podział na strefy i czujniki temp?

 

Tak - wszystko zależy od budowy instalacji wodnej i sterownika kotła. Jeśli podłączysz czujniki pokojowe i będziesz miał podział na 2 strefy. W praktyce po rozpaleniu kominka i przy rozgrzanej podłodze nie unikniesz jednak kilku-stopniowych (zależnych od izolacji i akumulacji budynku) wahnięć temperatury, kocioł się wyłączy ale przecież podłoga nie wystygnie w kilka minut.

Natomiast, jeśli chcesz kominka do okazjonalnego/awaryjnego grzania (wczesna jesień przed startem podłogówki, mroźniejsze dni dla "podgrzania atmosfery", "wino, kobiety(a) i śpiew" :), awaria prądu itp) to te wahnięcia są mało istotne i taki system sprawdzi Ci się bez kłopotu. Zwróć tylko uwagę przy zakupie kotła, żeby miał (najlepiej w standardzie - w opcji pewnie ma większość) sterowanie strefami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik kominka z PW mogę potwierdzić to co piszą przedmówcy. Kominek z PW to nie tylko sam wkład i obudowa, ale też cała instalacja. Optymalnie kominek powinien być podpięty do bufora i dopiero z bufora woda grzeje podłogi (za pośrednictwiem mieszacza, który pilnuje, żeby woda szła w podłogę o odpowiedniej temperaturze). To wszystko kosztuje dosyć dużo i przy założeniu tylko okazjonalnego palenia oszczędności na gazie zwrócą te koszty tylko w ułamku. Inwestycja kompletnie nieopłacalna. U mnie kominek z PW to główne źródło ciepła (piec gazowy odpalony jest tylko w trybie grzania CWU żeby dogrzać w razie potrzeby wodę gdyby kominek nie zdążył albo się w nim nie paliło).

 

Jeśli masz dom z poddaszem użytkowym, a kominek może być posadowiony centralnie tak aby swobodnie ogrzewać górę, to jedyne sensowne rozwiązanie to piecokominek. Żadne DGP czy zwykłe kominki bo z tego nigdy nie będziesz zadowolony. Tylko i wyłącznie piecokominek z porządną masą akumulacyjną.

 

PS. Posty Zduna Darka czytaj z przymrużeniem oka bo to zwyczajny sprzedawca, który na siłę ludziom wciska co popadnie. Zazwyczaj jego posty nie wnoszą nic merytorycznego prócz próby sprzedaży jakiegoś wkładu.

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak dochodzę do wniosku, że chyba Panowie macie rację. I dziękuję Wam za rzeczowe rady. Minusy mojego pomysłu na kominek z PW i podłogówką:

 

- skomplikowana instalacja

- duże koszty w stosunku do okazyjnego używania

- brak prądu blokuje jakiekolwiek ogrzewanie (o tym w ogóle nie pomyślałem, dzięki @link2jack za sugestię), są niby UPS-y, ale to kolejny koszt

- awaria jakiegoś elementu może zablokować dwa źródła ciepła jednocześnie

 

Jeśli masz dom z poddaszem użytkowym, a kominek może być posadowiony centralnie tak aby swobodnie ogrzewać górę, to jedyne sensowne rozwiązanie to piecokominek.

 

Ale jak piecokominek lepiej ogrzeje piętro? Rozumuję, że on oddaje ciepło tylko grawitacyjnie (tak jak zwykły kominek), ale dłużej będzie trzymał to ciepło i dłużej oddawał, tak?

 

Przyznaję, że pierwsze słyszę taką nazwę ale zapoznam się z tematem. Nie jest to dużo droższe? (mam do rozebrania piec kaflowy ze starego domu, jakbym mógł wykorzystać i nowocześnie zabudować, biorę w ciemno :D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale jak piecokominek lepiej ogrzeje piętro? Rozumuję, że on oddaje ciepło tylko grawitacyjnie (tak jak zwykły kominek), ale dłużej będzie trzymał to ciepło i dłużej oddawał, tak?

 

Przyznaję, że pierwsze słyszę taką nazwę ale zapoznam się z tematem. Nie jest to dużo droższe? (mam do rozebrania piec kaflowy ze starego domu, jakbym mógł wykorzystać i nowocześnie zabudować, biorę w ciemno :D)

 

Piecokominek ogrzeje bezpośrednie otoczenie promieniowaniem cieplnym, podczerwienią oraz rozgrzeje powietrze, które pójdzie do góry klatką schodową i ogrzeje pięterko. Naucz się trzymać drzwi pootwierane.

 

Tu masz do poczytania, obejrzenia: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244155-FILM-Czym-ogrzewa%C4%87-dom-piec-akumulacyjny

Edytowane przez Krakers70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówca napisał ciepło będzie szło do góry. Więc jeśli lokalizacja będzie centralna przy klatce schodowej to ciepło rozejdzie się na górze. Część emisji będzie przez szybę i ta właśnie emisja ogrzeje górę zapobiegając przegrzaniu salonu.

 

Tylko to musi być piec a nie zwykły kominek :) Najlepiej odezwij się do kolegi Batura bo pomimo, że sprzedaje to stara się obiektywnie doradzać. Musisz się jednak liczyć z tym, że koszt takiego piecokominka może oscylować nawet wokół 20k ( przy czym jeśli miałbyś swoje kafle z odzysku to kilka tysięcy spokojnie zaoszczędzisz, bo kafle robią sporą cześć kosztu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...