Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowy Sztoker+ V klasa Ecodesign


kobra64

Recommended Posts

Witam wszystkich . Przeoczyłem to forum założone dla kotłów 5 generacji firmy komiz. Wcześniej pisałem na forum o sztokerach 25kw. Od roku użytkuję sztokera + o mocy 12kw. Jest to mój pierwszy kocioł na ekogroszek wcześniej był śmieciuch . Moje doświadczenia z ww kotłem były kiepskie na tą chwilę sytuacja w miare opanowana. Po zamontowaniu kupiłem ekogroszek na allegro o nazwie pieklorz w workach foliowych . W kotle paliło się w miarę poprawnie . po spaleniu w lokalnym składzie kupiłem tone ekogroszku skarbek w foliowych workach wysokokaloryczny . i tu zaczęła się jazda. Kocioł po rozpaleniu pracował przez ok 8h po czym gasł ni stąd ni zowąd. Wszelakie próby zmiany ustawień nic nie dawały. Po dwóch tygodniach wymieniono mi węgiel na inny byle jaki. i ten palił się dobrze tylko produkował ogromne ilości popiołu. po sezonie grzewczym zakupiłem kilka worków znowu skarbka od innego dostawcy. efekt ten sam . kocioł gaśnie w podtrzymaniu. Następnie kupiłem ekogroszek wesoła efekt ten sam . Po kilku telefonach do producenta ten oświadczył mi że w tym kotle nie pali się groszkiem wysokokalorycznym .Zakupiłem więc zwykły retopal workowany i ten pali się rzeczywiście dobrze. Dziwne tylko że nie da się palić w nim tym niby najlepszym . Ale to nieważne grunt że teraz jest ok. Największą wadą tego kotła jest to że nie można płynnie sterować nadmuchem bo ma taką przypadłość że na 37% dmucha lepiej jak na 50%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jestem ciekawy jakie macie ustawienia jeśli można prosić o podpowiedź . Ja mam nastawione podawanie 7sek przerwa 40 nadmuch 37% . Na tych nastawach spalanie od 13-15kg w temperaturze ok 0stopni dom ok 130m2 ocieplony 6 osób . W mrozy w okolicach -20-25 spalał mi ok 20-24kg/24h. Wydaje mi się że to trochę dużo ale może to tylko mi sie tak wydaje. Edytowane przez faral1977
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich . Przeoczyłem to forum założone dla kotłów 5 generacji firmy komiz. Wcześniej pisałem na forum o sztokerach 25kw. Od roku użytkuję sztokera + o mocy 12kw. Jest to mój pierwszy kocioł na ekogroszek wcześniej był śmieciuch . Moje doświadczenia z ww kotłem były kiepskie na tą chwilę sytuacja w miare opanowana. Po zamontowaniu kupiłem ekogroszek na allegro o nazwie pieklorz w workach foliowych . W kotle paliło się w miarę poprawnie . po spaleniu w lokalnym składzie kupiłem tone ekogroszku skarbek w foliowych workach wysokokaloryczny . i tu zaczęła się jazda. Kocioł po rozpaleniu pracował przez ok 8h po czym gasł ni stąd ni zowąd. Wszelakie próby zmiany ustawień nic nie dawały. Po dwóch tygodniach wymieniono mi węgiel na inny byle jaki. i ten palił się dobrze tylko produkował ogromne ilości popiołu. po sezonie grzewczym zakupiłem kilka worków znowu skarbka od innego dostawcy. efekt ten sam . kocioł gaśnie w podtrzymaniu. Następnie kupiłem ekogroszek wesoła efekt ten sam . Po kilku telefonach do producenta ten oświadczył mi że w tym kotle nie pali się groszkiem wysokokalorycznym .Zakupiłem więc zwykły retopal workowany i ten pali się rzeczywiście dobrze. Dziwne tylko że nie da się palić w nim tym niby najlepszym . Ale to nieważne grunt że teraz jest ok. Największą wadą tego kotła jest to że nie można płynnie sterować nadmuchem bo ma taką przypadłość że na 37% dmucha lepiej jak na 50%.

 

A jaki ty masz typ palnika ? nie przypadkiem pps 15 ? czyli pancerpol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztoker ma palnik sztokera...

Gasnąć mogą;

WESOŁA i ona dodatkowo syfi na czarno

SKARBEK z bobrka ten mocniejszy, on jest dobry do badania i stalego obciazenia, ale kiepsko trzyma żar i potrafi zrobić spieki koksowe.

 

Z mocniejszych paliw przy pracy kotła można brać:

SKARBEK ale konkretnie z Piekar w papierowych workach 26MJ

KARLIK z PGG, tym aktualnie palę w podobnym konstrukcyjnie palniku demontowalnym SV200, jasno w kotle, popiół ok 5-6%

 

Średnia półka: 24MJ to zawsze idzie

Retopal z PGG

Zwykły Anmag

I bodajże Stabek się to nazywało też 24MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych softach sterownika rzeczywiście był problem z podtrzymaniem, szczególnie odczuwalny dla mocniejszych węgli. To zostało poprawione jakoś na początku tego roku bodajże i raczej się już nie zdarzają wygaszenia. Kiedy załączysz sterownik, przez pierwsze kilka sekund wyświetla numer softu. Przeczytaj jaki tam masz, jeżeli z literką M to możesz mieć problem z wygaszaniem w podtrzymaniu w trybie PID. Softy z literką P na końcu już są poprawione w tym zakresie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
A czy łatwo jest zrobić update sterownika ?
Trzeba mieć kabel z bardzo starą wersją USB - tą taką wielką, coś takiego do drukarek długo było - nie pamiętam nazwy. Odkręcasz panel ( 4 wkręciki ), podpinasz do kompa ( zobaczy ster jako dysk zewnętrzny ), stary soft przenosisz do wybranego folderu ( tak w razie W ), nowy przeciągasz do stera - i koniec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Kobra ma taki u siebie, pisał wyżej

 

Link pierwszy jest do mnie

Link drugi do kogoś, kto ukradł/pożyczył moje zdjęcia, nr 3, 4, 5, 6. Zdjęcia 3,4,5 przedstawiają Sztoker+12kW

Ukradzione zdjęcie nr 6 jest o tyle głupie,że ten kocioł nie ma takiego sterownika. To foto starej Cobry a na kotle siedzi Cobra2

 

Cobra2 sztoker+.jpg

 

8kW jest od niego nieco węższy

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta odległość o którą pytasz wynosi około 65 centymetrów. Za kosz z tyłu wystaje jeszcze końcówka ślimaka i silnika - to jest około 5 centymetrów dodatkowo. No i potrzebujesz miejsce na ewentualny demontaż ślimaka - ale to starczy jakieś 5 - 10 centymetrów za końcówkę ślimaka, jeżeli pogodzisz się z tym że do demontażu ślimaka trzeba będzie każdorazowo zdejmować kosz i cały podajnik razem z rurą. Będziesz musiał zastosować 2 kolana nastawne do komina i tak ustalić wysokość rury do podłączenia kotła do komina, żeby klapa kosza się pod nią zmieściła. W sumie prosty montaż.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki układ kotłowni jak na rysunku, jak to podłączyć do komina.

Kocioł Sztoker 8 kw

 

7b48919eb5604390med.jpg

 

.

Mówiłem Ci że jak będzie musiał puścić spaliny nad zasobnikiem to trzeba spalinami wyjechać w górę żeby minąć się przy otwartej pokrywie zasobnika co pisał też Kobra, najlepiej wyjechać na odpowiednią wysokość rurą i dalej kolano.

Kolana nastawne mają klapki rewizyjne do czyszczenia także nie będzie problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...