Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a gwaritacyjna (w domu z uzytkowym poddaszem)


Recommended Posts

Dzień dobry,

Chcę prosić o pomoc, w rozwinięciu mojej wiedzy.

Mały dom, parterowy z użytkowym poddaszem (pow. użytkowa 95m2, wymiary zew. budynku 10x7,5m), ogrzewanie gazem. Jak każdy liczymy się z kosztami, chciałbym oszacować o ile drożej wyjdzie wentylacja mechaniczna, w porównaniu do grawitacyjnej. Jesteśmy na etapie zakupu/wyboru projektu, więc wszystko do ustalenia. Część prac, mogę wykonać samemu.

1. W domu z poddaszem użytkowym, jak na parterze rozwiązać nawiewy/wywiewy? Potrzebny jest sufit podwieszany?

2. Przy budżetowej wersji wentylacji z rekuperacją, szacuję koszty na 12tyś. Czy to realne koszty?

3. Korzystając z kalkulatorów (oczywiście zakładam duży margines błędu), koszt ogrzewania z wentylacją grawitacyjna to około 1500zł, w wentylacją z rekuperacją to 1100 zł. 400zł oszczędności rocznie, czyli wychodzi że dopiero po co najmniej 20 latach, będę na zero, względem wentylacji grawitacyjnej.

4. Czy kanały wentylacyjne, pod wentylację grawitacyjną, mogę wykorzystać "kiedyś", do wentylacji grawitacyjnej?

 

Pomijam kwestię, większego komfortu przy wentylacji mechanicznej.

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dzień dobry,

Chcę prosić o pomoc, w rozwinięciu mojej wiedzy.

Mały dom, parterowy z użytkowym poddaszem (pow. użytkowa 95m2, wymiary zew. budynku 10x7,5m), ogrzewanie gazem. Jak każdy liczymy się z kosztami, chciałbym oszacować o ile drożej wyjdzie wentylacja mechaniczna, w porównaniu do grawitacyjnej. Jesteśmy na etapie zakupu/wyboru projektu, więc wszystko do ustalenia. Część prac, mogę wykonać samemu.

1. W domu z poddaszem użytkowym, jak na parterze rozwiązać nawiewy/wywiewy? Potrzebny jest sufit podwieszany?

2. Przy budżetowej wersji wentylacji z rekuperacją, szacuję koszty na 12tyś. Czy to realne koszty?

3. Korzystając z kalkulatorów (oczywiście zakładam duży margines błędu), koszt ogrzewania z wentylacją grawitacyjna to około 1500zł, w wentylacją z rekuperacją to 1100 zł. 400zł oszczędności, czyli wychodzi że dopiero po co najmniej 20 latach, będę na zero, względem wentylacji grawitacyjnej.

4. Czy kanały wentylacyjne, pod wentylację grawitacyjną, mogę wykorzystać "kiedyś", do wentylacji grawitacyjnej?

Pomijam kwestię, większego komfortu przy wentylacji mechanicznej.

Wentylację mechaniczną rozpatrywałbym pod kontem komfortu niż inwestycji, która musi, ma się nam w jak najszybszym czasie zwrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku, z tym że jesteśmy na etapie projektu, więc wszystkie zmiany będą nie wiele kosztować. Chcieli byśmy, już teraz podjąć wszystkie ważne decyzje.

Do nich należy, wybór wentylacji. Zdajemy sobie sprawę, z większego komfortu WM, niemniej ten komfort kosztuje. W domu naszych rodziców, była wentylacja grawitacyjna, dla obojga z nas jak najbardziej do zaakceptowania i zastosowania w nowym domu.

Tak więc, pozostaje kwestia kosztów tej dodatkowej inwestycji. Z niektórych opinii wynika, że inwestycja oprócz podniesienia komfortu "zwróci się", jednak z moich wniosków wynika, że nigdy się nie "zwróci" (przez 20 lat na pewno będą awarie, które pochłoną koszty wynikające, z oszczędności na ogrzewaniu, ponadto koszt prądu na napędzenia reku też nie jest pomijalny).

 

Skracając/edytując moje pytania:

1. Czy w domu z poddaszem, użytkowym potrzebuję podwieszanych sufitów na parterze do WM?

2. Szacunkowy koszt WM, poniżej 10tyś jest realny. Pytanie, czy laik nie mający dwóch lewych rąk, da radę? Nie są potrzebne, droższe/szczelniejsze okna?

3. "Zwrot" nakładów na WM, z kosztów ogrzewania nigdy nie nastąpi.

4. Czy mogę tak zrobić wentylację grawitacyjną, by przy późniejszej (ewentualnej) zmianie na WM, wykorzystać istniejące kanały wentylacyjne? Innymi słowy, czy będę mógł, niskimi kosztami zamontować WM?

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja daje Ci możliwość zastosowania mniej wydajnych źródeł ciepła. Np. pompa ciepła 5kW zamiast 8kW i już masz kilka tys. oszczędności.

Nie musisz budować komina - 10 tys oszczędności.

Mi wychodzi że rekuperacja w nowym domu jest za darmo.

Można też doliczyć 40000 oszczędności na rezygnacji z kotłowni, ale ja te pieniądze proponuję wydać na porządną izolację, więcej styropianu, porządne okna i drzwi.

 

Na dodatek jest to wentylacja która zawsze działa, a nie tylko jak ogrzewasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JanWerbinski -

Znam zalety pomp ciepła, niemniej nie przekonuje mnie jeszcze ta technologia.

Komina i tak nie będzie, przy piecu kondensacyjnym (mam gaz na działce), wylot spalin zrobię przez ścianę, i nie będę też miał typowej kotłowni.

Użytkowanie WM faktycznie wychodzi za darmo według moich rozmyślań, na nawet na plus (niższe koszty ogrzewania). Niemniej, mamy jeszcze ten wkład początkowy, na instalację około 10 tyś zł, który się nie "zwróci"

 

Dziękuję za posty, każda opinia jest cenna :)

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JanWerbinski -

Znam zalety pomp ciepła, niemniej nie przekonuje mnie jeszcze ta technologia.

Komina i tak nie będzie, przy piecu kondensacyjnym (mam gaz na działce), wylot spalin zrobię przez ścianę, i nie będę też miał typowej kotłowni.

Użytkowanie WM faktycznie wychodzi za dar

Wiem że Cię nie przekonuje. Większość ludzi tak reaguje. To zapewne skutki kiepskiej jakości edukacji w naszym systemie oświaty. Ale to bardzo dobrze. Gdyby wszyscy przeszli na PC to prąd by podrożał zimą. Niech grzeją drogim gazem. Byle nie węglem.

Teraz dziewiąty sezon grzeję klimą. Zużyłem 147kWh. 90% w II taryfie. Czyli wychodzi jakieś 45 zł za ogrzewanie parteru 50m w tym sezonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym, różnica między grzaniem PC powietrzną, a gazem to koszt zakupu centralki. Myślę, że przy gazie zmieszczę się w 10tyś, przy PC powietrznej w 20tyś (same centralki/piece z osprzętem). Z pobieżnych kalkulacji (założenia 3 osoby), ogrzewanie + woda użytkowa to około 2000 zł rocznie dla gazu, i 1100 zł dla PC, 900zł taniej na rok, czyli "zwróci się" po około 10-11 latach.

Po tym okresie czasu, na pewno coś się popsuje, koszt naprawy PC jest większy niż pieca gazowego, czyli raczej ogólnie nie można powiedzieć by PW się zwróciła, wyjdzie na to samo co z gazem, przy droższym wkładzie początkowym.

 

Czy moje rozmyślania są prawidłowe?

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym, różnica między grzaniem PC powietrzną, a g

Myślę że z uwagi na sprawność cyklu Carnota i dużą różnicę temperatur PC grzejąca gorącą wodę zamiast zimniejsze powietrze jest zupełnie pozbawiona ekonomicznego sensu. Po co poprzez bardzo drogą instalację grzać wodę z COP 2,5 jeśli można powietrze z COP 4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ceny pomp, raczej nie zmieszczę się w 20 tyś. Uwzględniając to, oraz dodając że pompa podziała do 15 lat bez awarii, to i tak wychodzi na jedno, czy gaz czy pompa.

Patrząc na jakość, współczesnych urządzeń wątpię by tyle podziałała. Na pewno u części osób tyle podziała, ale nie sądzę by taki okres bezawaryjnej pracy był standardem.

 

JanWerbinski

Słuszna uwaga, ale jak w tedy, rozprowadzać ogrzane powietrze? Potrzebne jakieś rury, i wentylator jak sądzę? Jak to się ma do WM lub grawitacyjnej?

 

Czy mogli byście polecić, stronkę o wentylacji mechanicznej (w domu z użytkowym poddaszem)? Jak wygląda taka instalacja.

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem prosty schemat WM.

rekuperacja.JPG

Trochę czytając wynika, że rury do wentylacji faktycznie mogę poprowadzić na parter po ścianach poddasza (bez podwieszanego sufiutu). Innym problemem jest, gdzie umieścić rekuperator, nie mogę go umieścić na strychu (podobno musi być w temperaturze dodatniej).

Z racji wielkości domu, na poddaszu są tylko trzy pokoje, i mała łazienka - w pokojach odpada, nie chcę szumu, w i tak małej łazience szkoda miejsca.

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ceny pomp, raczej nie zmieszczę się w 20 tyś. Uwzględniając to, oraz dodając że pompa podziała do 15 lat bez awarii, to i tak wychodzi na jedno, czy gaz czy pompa.

Patrząc na jakość, współczesnych urządzeń wątpię by tyle podziałała. Na pewno u części osób tyle podziała, ale nie sądzę by taki okres bezawaryjnej pracy był standardem.

 

JanWerbinski

Słuszna uwaga, ale jak w tedy, rozprowadzać ogrzane powietrze? Potrzebne jakieś rury, i wentylator jak sądzę? Jak to się ma do WM lub grawitacyjnej?

.

 

Najtańsza klima kanałowa 5kW to 4 tys. Dobre są po 6 tys. Rury i robota to moim zdaniem maksymalnie drugie tyle. Jak zrobisz sam to zamkniesz się w 8 tys za całość i masz dom ogrzany przez 95% sezonu grzewczego. Ogrzewanie kanałówka nie ma nic wspólnego z wentylacją grawitacyjną ani mechaniczną. To są osobne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...