Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a gwaritacyjna (w domu z uzytkowym poddaszem)


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 100
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tak, szczegolnie podlogi:)

 

Do gorszego rozkładu temperatury dochodzi większy ruch powietrza, szum splita, koniecznosc czyszczenia filtra...

Koszt kanałowki i instalacji też do najnizszych nie należy.

Jedyny plus, ze to chłodzi. Jesli ktos ma taks potrzebę latem.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujemy chłodzenia.

 

Podsumowując, WM z rekuperacją wyjdzie drożej od grawitacyjnej około 5-10tyś (w wersji budżetowej, bliżej 5tyś). Tylko nie widzę opcji, gdzie zmieścić rekuperator, oraz nie wiem czy sam sobie poradzę z montażem, w domu z poddaszem.

 

Tak poza tematem, pompa ciepła wyjdzie podobnie jak grzanie gazem (tylko droższy wkład początkowy, ale i lekkim wskazaniem na PC pod względem całościowych koszów). Nie chcieli byśmy grzania nawiewowego, więc w grę wchodzi tylko podłogówka lub ewentualnie grzejniki.

 

Ponadto chciałbym ogień w domu, myślę że koza wystarczy, nie ma to być główne źródło ciepła, ale to już dyskusja na inny temat :)

Edytowane przez cardano8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrzebujemy chłodzenia.

 

Podsumowując, WM z rekuperacją wyjdzie drożej od grawitacyjnej około 5-10tyś (w wersji budżetowej, bliżej 5tyś). Tylko nie widzę opcji, gdzie zmieścić rekuperator, oraz nie wiem czy sam sobie poradzę z montażem, w domu z poddaszem.

 

Tak poza tematem, pompa ciepła wyjdzie podobnie jak grzanie gazem (tylko droższy wkład początkowy, ale i lekkim wskazaniem na PC pod względem całościowych koszów). Nie chcieli byśmy grzania nawiewowego, więc w grę wchodzi tylko podłogówka lub ewentualnie grzejniki.

 

Ponadto chciałbym ogień w domu, myślę że koza wystarczy, nie ma to być główne źródło ciepła, ale to już dyskusja na inny temat :)

Mam nadzieję, że na nie akurat się nie zdecydujesz. Nie słyszałem by inwestor kiedykolwiek narzekała na ogrzewanie płaszczyznowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, szczegolnie podlogi:)

 

Do gorszego rozkładu temperatury dochodzi większy ruch powietrza, szum splita, koniecznosc czyszczenia filtra...

Koszt kanałowki i instalacji też do najnizszych nie należy.

Jedyny plus, ze to chłodzi. Jesli ktos ma taks potrzebę latem.

Jak nagrzejesz do 25 to temperatura podłogi nie ma żadnego znaczenia. U mnie poza łazienką i przedpokojem nie ma zimnych podłóg. Wykładzina z wełny itp.

Nie ma rozkładu temperatury (warst) bo klimatyzator miesza powietrze. Szum jest ale można się przyzwyczaić i nie przeszkadza. Na niskich biegach praktycznie nie słychać. Konieczność czyszczenia filtra to zaleta. Lepiej zbierać kurze w jednym miejscu na filtrze, niż po całym domu z powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chce mieć "wykladziny z welny" :)

I CHCę miec przyjemną temperaturę podlogi w łazience

Nie chce sie przyzwyczajac do szumu i nie chce mieć 25C bo to ani zdrowe, ani dla mnieprzyjemne...

 

Ogrzewanie podlogowe to większy komfort i trzeba byc chorobliwie oszczędnym, zeby tego nie zauwazyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyśmy zdecydowali, na WM z rekuperacją to w wersji budżetowej. Czy w takim wypadku, trudno jest zrobić niesłyszalną wentylację?

Szukam, dokumentacji zdjęciowej z instalacji WM w domu z poddaszem, mogli byście się podzielić? :) Lub podesłać link

 

https://www.google.pl/search?q=wentylacja+mechaniczna&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjVjoaC19HXAhXoZpoKHdxdDKwQ_AUICigB&biw=1280&bih=822#imgrc=hkJN8XVip7sYaM:

 

http://files.clickweb.home.pl/homepl42976/image/wentylacja-mechaniczna-1024x739.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chce mieć "wykladziny z welny" :)

I CHCę miec przyjemną temperaturę podlogi w łazience

Nie chce sie przyzwyczajac do szumu i nie chce mieć 25C bo to ani zdrowe, ani dla mnieprzyjemne...

 

Ogrzewanie podlogowe to większy komfort i trzeba byc chorobliwie oszczędnym, zeby tego nie zauwazyć...

Dlatego Ty sobie rób podłogowe a ja sobie zrobię chorobliwie oszczędne i za tą oszczędność pójdę kilka lat wcześniej na emeryturę. Każdy ma wybór. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyśmy zdecydowali, na WM z rekuperacją to w wersji budżetowej. Czy w takim wypadku, trudno jest zrobić niesłyszalną wentylację?

Szukam, dokumentacji zdjęciowej z instalacji WM w domu z poddaszem, mogli byście się podzielić? :) Lub podesłać link

Łatwo. Pamiętaj aby zrobić elastyczne przewody np. Sonodec między rekuperatorem a skrzynką rozdzielczą. Za skrzynką wszystko na peflex. Prędkość w kanałach 2-5m/s. Żadnych przepustnic ani zwężeń. Rekuperator może być nawet najtańszy ale z wentylatorami EBM Papst.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego Ty sobie rób podłogowe a ja sobie zrobię chorobliwie oszczędne i za tą oszczędność pójdę kilka lat wcześniej na emeryturę. Każdy ma wybór. :)

 

Ha, ha to pozyjesz z tych kilkuset zl wiecej oszczedzonych w roku.

Kilka lat objedziesz ? Ha, ha.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, ha to pozyjesz z tych kilkuset zl wiecej oszczedzonych w roku.

Kilka lat objedziesz ? Ha, ha.... :lol:

 

Weźmy te głupie 2000 na rok i policzmy procent składany przez 45 lat w wysokości 5% rocznie - tyle co bez problemu realnie osiągnie giełda w długim terminie.

Wychodzi 320 000 zł. Załóżmy że pożyjemy jeszcze z 15 lat. 1700 zł emerytury miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...