Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mariusz19029

Recommended Posts

Witajcie, mam problem na który nie znalazłem nigdzie odpowiedzi. Na forum są podobne tematy, ale nie ma konkretnie takiego przypadku jak u mnie.

 

Słowem wstępu, dom parterowy wybudowany w latach 70. W tym roku dobudowane piętro, a w przyszłym roku dalsze prace, tynki, wylewki itd. Na dole jedna rodzina, na górze druga, osobne wejście. Strop wylewamy w latach 70, nierówny, na całej powierzchni różnica 3-4 cm. Zależy mi na dobrej izolacji akustycznej, ale również termicznej gdyż na 75% powierzchni będzie ogrzewanie podłogowe.

Na wylewkę tradycyjną przeznaczam 6 cm, a na wykończenie (plytki) liczę z zapasem 2 cm. Reszta, czyli w jednym końcu około 11 cm, a w drugim 8 cm to będzie styropian. Teraz pytania:

 

1. Czy mogę na strop położyć 4-5 cm styropianu akustycznego, a resztę twardego styropianu podlogowego? Czy ten twardy styropian nie pogorszy izolacji akustycznej?

 

2. A może w całości dać styropian akustyczny? Martwi mnie jedynie czy ze względu na jego słabą izolacyjnosc termiczną nie będzie odpowiedniej izolacji termicznej dla podlogówki. Co myślicie?

 

3. Martwi mnie również czy ze względu na nierówny strop ta izolacja akustyczna nie będzie pogorszona. Jak uważacie? Macie jakieś wskazówki jak układać na takim stropie styropian?

 

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki z Waszej strony.

 

Pozdrawiam,

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany czy styropian to dobry pomysł na tłumienie dźwięków. Można by przemyśleć wyrównanie poziomu drobnym keramzytem albo suchym piaskiem, tak żeby zostało 8cm. A na to położyć dwie warstwy po 4cm wełny podłogowej. Wydaje mi się, że lepiej będzie tłumić dźwięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
Zamiast wylewki ciężkiej to przecież możesz dać legary np łaty co 60cm miedzy nie wsypać luźno perlit EP-150 lub 180 dobrze go ubić rozłożyć rurki ogrzewania uzupełnić lekko poubijać położyć na tym płyty OSB i gitara , perlit chyba najbardziej wygłusza odgłosy a w dodatku jest ciepły i załatwia sprawy nierówności
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś legary do mnie nie przemawiają, wolałbym tradycyjną wylewkę, ale dzięki za pomysł.

 

Pan Kejk, z tym wyrównaniem piaskiem to dobre rozwiązanie. Dlaczego nie jesteś przekonany do styropianu? Z tego co czytałem to ten styropian akustyczny też powinien spełniać swoje zadanie.

Co do wełny to jest to chyba trochę droższe rozwiązanie, ale faktycznie wełną dobrze wyglusza. Na nią należy położyć folię i dopiero rury ogrzewania podlogowego, tak? Wełnę rozkładamy bezpośrednio na piasku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę cie martwić ale perlik kilkakrotnie bardziej wycisza niż wełna a parametry izolacyjne ma podobne i materiał zdrowszy

:eek: A może jakieś konkrety !!!

Do podłóg pływających są płyty STEPROCK HD4F o lambdzie 0,035 W/mK i o deklarowanej sztywności dynamicznej dla grubości 50 mm SD 14 MN/m3.

Przyrost izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych dla betonowej połogi pływającej gr.40mm z wełną STEPROCK HD4F 50 mm to ΔLw = 31 dB. To jest wynik z testów wg EN ISO 10140. Dla zainteresowanych udostępnię raport z pomiarów - proszę o kontakt na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja historia to dom kostka 10x10 z lat 80 podpiwniczona, rozebralem scianke kolankowa i dach czterospadowy, naduudowalem cale pietro i dałem dach dwuspadowy, na istniejacy stary strop10cm nalałem nowy 15cm i powiazalem ze scianami i wiencem dachu, podloge podnioslem o 10 cm za pomoca styropianu podlogowego i dwuch warstw plyty osb 18 krzyzowo,

- dlaczego plyta osb ? ze wzgledu na obciazenia istniejacych scian i fundamentow nie mozna robic wylewki a strop na gorze jest drewniany

- dlaczego styropian 6 cm na podloge ? bo tani ,nie potrzeba izolowac termicznie bo pod spodem strop ma i tak 20st ciapła a izolacja akustyczna zapewniaja te dwa stropy, ten sryropian ,2 warstwy plyty osb a pozniej podklad akustyczny 0.5 pod panele

- metr podlogi wyszedl ok 35 zlotych bo plyta osb po 52 zl za sztuke byla nic sie nie ugina zero halasow w obie strony

- co do podlogowki to czy na pewno to dobry pomysl na pietrze ?

 

troche ciekawi mnie jak wyglada ten twoj strop , bo ze krzywy to nie jest problem ale czy nie jest popekany i czy nie dudni jak stukniesz noga nad duzym pokojem ? i jak sa sniany z nim polaczone ? i czy to pełne pietro czy ze skosami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...