Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie o DGP - czy tak można?


Recommended Posts

Witam,

 

planuję zrobić DGP w następujący sposób. Z komory dekompresyjnej powietrze przechodzi na nieużytkowe poddasze (przechodzi przez lekki strop). Na poddaszu będzie turbina (zabezpieczona przed zimnem), następnie powietrze trafia rurami elastycznymi izolowanymi RESD z powrotem do lekkiego stropu, pod płytę osb i wełnę a następnie jest rozprowadzone po 4 pokojach.

 

W pokojach chciałbym poprowadzić rury do rogu pomieszczeń a następnie rogiem na dół i 20cm nad zmienią zrobić dyszę. Oczywiście to zabudowane płytami.Pytanie czy tak można i myślę poprawnie?

 

- dysza z sufitu, ciepło u góry, brudny sufit jakoś do mnie nie przemawia

- sprowadzenie powietrza w dół pytanie czy tak można?

- czy puszczenie rur w lekkim stropie w wełnie (2 warstwach) lub pod nią jest ok

 

Dom jest parterowy 145m2, pompa ciepła, wentylacja mechaniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego problemu z realizacją Twojego przedsięwzięcia. W celu uniknięcia strat jak największej ilości ciepła - rury puść pod ociepleniem stropu...dodatkowo zwiększ ich izolacyjność owijając je wełną i "krępując" np sznurkiem -coś takiego jak szynka :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego problemu z realizacją Twojego przedsięwzięcia. W celu uniknięcia strat jak największej ilości ciepła - rury puść pod ociepleniem stropu...dodatkowo zwiększ ich izolacyjność owijając je wełną i "krępując" np sznurkiem -coś takiego jak szynka :)

 

A pomysł, aby zamiast nawiewu z sufitu pociągnąć to w rogu pokoju w dół nad ziemię jest ok?

 

Szczerze to jeszcze walczę, czy przy pompie ciepła warto samą DGP robić, ale to pewnie przyjemne będzie.

 

I sprawa izolacji skrzynki, na strychu pewnie będzie bardzo zimno, żeby nigdzie się nic nie skraplało to chyba też warto dobrze zaizolować turbinę, dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak daleko po stropie jest od kominka do pokoju? U mnie 5m i działa tylko grawitacyjnie, bez żadnej turbiny. Największy problem w tym że nie korzystam bo rzadko palę w kominku. Mam otwarta klatkę schodową i i tak na poddaszu mam 1*C więcej niż na parterze. Dlatego jak już rozpalania to całe ciepło idzie na parter, spóźnień i tak klatka na piętro.

Nie widzę sensu wykonywania DGP tym bardziej z opcją turbiny.

Kominek jest u mnie głównie ze względu na braki prądu i "zadowolenie" żony ������

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...