Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytania o rekuperator Aeris z odzyskiem wilgoci, oczyszczanie, automatyke


Recommended Posts

Witam,

kilka pytan do osob z wiedza:

 

1. Czy ktos ma doswiadczenie z rekuperatorem z wymiennikiem entalpicznym model AERIS NEXT 350 VV ERV? Zastanawiam sie czy czy urzadzenie jest trwale i czy faktycznie jest odporne na zagrzybienie i drobnoustroje oraz na zamarzanie jak deklaruje producent. Sprawność termiczna do 85% w porównaniu do 94% dla Aeris Next bez wymiennika entalpicznego, czyli mniejsza. A moze odzysk wilgoci w rekuperatorze mozna zastapic zwyklymi nawilzaczami powietrza i szkoda inwestowac w drozszy rekuperator? Oprocz zalety w postaci odzysku wilgoci, plusem wydaje sie brak koniecznosci instalacji odprowadzania skroplin.

 

2. Jak dobrze rozumiem do kazdego Aeris Next mozna zainstalowac modul ComfoConnect LAN C ? Jest to najtansza gotowa opcja jaka znalazlem, aby moc podlaczyc go do sieci LAN skretka czy po WiFi przez mostek. Chyba jest ta sama gotowa aplikacja na Android/iOS i PC do programowania co dla modeli z logo Zehlner. Rozwiazania na platforme Fibaro kosztuje ponad 2 tysiace wiecej.

 

3. Producent zaznacza, ze efektywnosc energetyczna A+ mozna uzyskac jesli podlaczymy dodatkowe czujniki (jeden CO2 i jeden wilgotnosci lub ich inna kombinacje). Czy faktycznie jest to na tyle duza roznica w jakosci plynnego wentylowania i oszczednosci, aby inwestowac kilka tysiecy? Zastanawiam sie, czy podobne rezultaty mozna uzyskac programem tygodniowym z godzinami z dodatkowym uzyciem sterownikow nasciennych aby wlaczyc wyzszy bieg w razie gdyby skoczyla wartosc wilgotnosci, czujnik CO2 tez jakby pokombinowac mozna taniej pewnie znalezc jakis z zadanym alarmem, a jak ktos ma czas zintegrowac z protokolem rekuperatora.

 

4. Czy warto kupowac instalacje samoczyszczaca OXYinside?

 

5. Aeris Next pozwala na montarz filtra G4 + F7 , czy filtr F7 zapewnia wystarczajaca jakosc filtrowania PM1, PM2.5 oraz PM10? Nie do konca rozumiem ile razy to samo powietrze przechodzi przez filtr F7 w rekuperatorze, jesli raz to chyba, nie bedzie tak dobrze oczyszczone jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej i samodzielnego oczyszczacza powietrza, ktory to samo powietrze czysci do kilku razy w ciagu godziny. Widzialem, ze inne firmy maja mozliwosc zainstalowania dodatkowo skrzynki z zestawem filtrujacym PM1/2.5/10 jeszcze przed rekuperatorem, filtry te maja wieksza powierzchnie przez co nie ograniczaja przepustowosci, pytanie czy sa jakies uniwersalne zestawy ktore bedzie mozna podlaczyc pod Aeris Next.

 

Z gory dziekuje za odpowiedz i przepraszam za ilosc i jakosc pytan :-)

Edytowane przez _mpf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months później...

Odświeżam temat, głównie czy ktoś ma i używa już jakiś czas rekuperatora AERIS lub ZEHNDER z wymiennikiem entalpicznym, czyli z odzyskiem wilgoci (ewentualnie inny reku z odzyskiem wilgoci).

Jak te urządzenia się sprawują:

-Czy odzysk wilgoci faktycznie jest zauważalny?

-Czy jest sens czy lepiej postawić w okresie zimowym w każdej sypialni nawilżacz powietrza?

-Czy nie ma problemu z jakimś zagrzybianiem, zapleśnianiem instalacji wentylacji?

-Domyślam się, że jak membrana przepuszcza parę wodną to również w niej znajdujące się bakterie i wirusy. Czy w okresie zimowym jak jedna osoba choruje w domu to zamiast wymiany powietrza nie ma ciągłej wymiany bakterii i wirusów na wszystkie pomieszczenia w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
Witam zamontowany mam (od 5 miesięcy) rekuperator Zender ComoAir 350 z wymiennikiem entropicznym. Odnośnie odzysku wilgoci ciężko zauważyć w tym momencie 37% w salonie przy 21 stopniach na zewnątrz -4 i 80% wilgotności wymiana na noc 100m3/h w dzień 200 ale właściwie codziennie palę w kominku i temp w salonie 23 -24 0C podejrzewam że wysuszam dom. Wczoraj sprawdzaliśmy szwagier ma takie same reku ale bez wymiennika entalpicznego temp 21-22 0C i wilgotność podobna. Aczkolwiek u mnie cieplej Edytowane przez pierre1112
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...