Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek płaszcz Podłogowe Kaloryfery i bojler jak?


darcjusz

Recommended Posts

Podłogówka jest grzana niskotemperaturowo, pytanie czy do takiego małego domku jest sens robić dwie instalacje nisko i wysokotemperaturową? Kominek albo koza z PW (lub z wymiennikiem spaliny/woda na czopuchu) grzeje kaloryfery i wężownicę w zbiorniku CWU. Woda do sieci ze zbiornika przez zawór 3d (zabezpieczenie przed poparzeniem) i możesz grzać CWU do 85* C.

Użytkuję taki system (tylko domek większy) i powiem Ci, że trzeba dobrze pokombinować z mocą paleniska i zapotrzebowaniem cieplnym, łatwo coś przegrzać, albo niedogrzać. Muszą Ci się zgrać trzy temperatury - powietrza w domu, wody w CO i wody w CWU.

W takim małym domku można jeszcze prościej - całość grzana kominkiem/kozą, a CWU jakąś rurą przytuloną do paleniska, do tego pompka małej mocy - maksimum prostoty, minimum kosztów. Ja bym tak robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o jakiś odbiór ciepła z kominka do grzania CWU. Przypuszczam, że ciężko Ci będzie znaleźć gotowe rozwiązanie dla systemu tak małej mocy. Dlatego ja bym robił jakąś samoróbkę, typu rura (np. miedziana) przylegająca do paleniska, albo owinięta wokół przewodu spalinowego. Przepływająca woda odbiera ciepło z kominka i przez wężownice grzeje wodę w zbiorniku CWU. Jakbyś dobrze pokombinował, to można by to zrobić na obiegu grawitacyjnym, miałbyś system bezpieczny w razie braku prądu. Edytowane przez Krakers70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tak myślałem. Można zrobić jako grawitacja ale tam też chyba są jakieś zależności których nie znam :) Jestem spawaczem więc mogę wyciąć na laserze wspawać wężownice :) to do przemyślenia :) albo zrobić to:

 

1.wewnatrz przewodu spalinowego liniowo rury

2. wewnatrz mała spirala bezposrednio nad paleniskiem

3. na zewnatrz spirala na przewodzie spalinowym

 

 

Czyli dla jasności podłoge i kaloryfery z płaszcza wodnego

 

a ciepła woda z bojlera na patencie z przytuleniem rury? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu. Jeżeli już decydujesz się na kaloryfery (a więc PW), to część wody możesz wykorzystać do grzania CWU. Ten uproszczony system ma sens gdybyś zrezygnował z podłogówki i CO, a grzał tylko kominkiem.

Ta powierzchnia domu to aby nie 140 m2?

Edytowane przez Krakers70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tak myślałem. Można zrobić jako grawitacja ale tam też chyba są jakieś zależności których nie znam :) Jestem spawaczem więc mogę wyciąć na laserze wspawać wężownice :) to do przemyślenia :) albo zrobić to:

 

1.wewnatrz przewodu spalinowego liniowo rury

2. wewnatrz mała spirala bezposrednio nad paleniskiem

3. na zewnatrz spirala na przewodzie spalinowym

 

 

Czyli dla jasności podłoge i kaloryfery z płaszcza wodnego

 

a ciepła woda z bojlera na patencie z przytuleniem rury? :)

 

Może zamiast spawać zastosuj "gotowca", np:

nasada.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darcjusz, chcesz zrobić skomplikowany system, wymagający dużej ilości materiałów, sterowników, automatyki, a przede wszystkim pieniędzy i miejsca w domku, który aż się prosi o minimalizm i prostotę. Pamiętaj, że paliwa stałe to nie gaz, czy prąd, sterowalność jest dużo trudniejsza. Bez bufora się nie obejdzie, a bufor zajmie Ci sporo miejsca w i tak już małym domku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...