Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak ocieplić poddasze użytkowe i stropodach


mario9

Recommended Posts

Witam!

 

Mam taką konstrukcję dachu jak na załączniku ocieplenie dachu.jpg

Przekrój od zewnątrz: blachotrapez/papa/pełne deskowanie.

Z uwagi na to, że przestrzeń nad pomieszczeniem użytkowym, a dachem nie jest duża to wydaje mi się, że dużo łatwiej jest ocieplić to w taki sposób niż bawić się w docinanie pomiędzy krokwiami.

 

Chciałbym ocieplić poddasze i pomieszczenie użytkowe styropianem grafitowy Austrotherm 0,031.

Teraz pytanie takie... co ze szczeliną wentylacyjną która powinna być w miejscu ocieplonego dachu? Czy w ogóle ją stosować jeśli ocieplał będę styropianem (styropian tak samo jak papa nie przepuści pary)? Może przykleić styropian bezpośrednio do desek, a pod tym zrobić szczelinę pomiędzy styro a kartongipsem?

 

Pozdrawiam,

mario9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonanie izolacji cieplnej styropianem od wewnątrz to ryzykowne rozwiązanie. Konstrukcja i deski zostaną uwięzione pomiędzy papą a styropianem. Szczelina pomiędzy płytą gk a styropianem w żadnym razie nie może być szczeliną wentylacyjną! Najlepszym rozwiązaniem jest montaż izolacji cieplnej na zewnątrz czyli styropian na stropie a na styropianie papa. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Wykonanie izolacji cieplnej styropianem od wewnątrz to ryzykowne rozwiązanie. Konstrukcja i deski zostaną uwięzione pomiędzy papą a styropianem.

 

A co się będzie dziać z deskami uwięzionymi pomiędzy papą a styropianem bez powietrza które jest nośnikiem wilgoci? Deski zdążyły już wyschnąć od roku 1975 :) Czemu uważasz że to ryzykowne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze może być nośnikiem "wilgoci" ale nie musi być nośnikiem pary wodnej. Powietrze z dużym trudem przechodzi przez folię wysokoparoprzepuszczalną a para wodna bez problemu. Powietrze nie przejdzie przez ścianę, betonowy strop czy płytę osb a para wodna tak. Odsłonięte drewno "oddycha" (pobiera parę wodną z otoczenie i oddaje). Osłonięte drewno papą i np. styropianem, który stanowi barierę dla pary wodnej może pobrać parę wodną szczelinami (niedokładnościami w wykonaniu izolacji) lecz nie będzie "umiało" jej oddać. Można to zjawisko porównać np. do muchy, która jakimś sposobem dostanie się pod klosz lampy ale nie potrafi się już spod niego wydostać. Para wodna czyli gaz nie jest żadnym zagrożeniem dla konstrukcji czy poszycia dachu natomiast jej kondensat czyli woda jest poważnym zagrożeniem. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak czysto teoretycznie, a praktycznie? Ktoś robił takie ocieplenie? Ile tej wilgoci dostanie się przez te mikroszczeliny, bo rozumiem, że przez styropian wilgoć nie przejdzie?

Wiadomo, nakrokwiowo było by najlepiej ale jak dach już zrobiony to nie będę demontował i 2x za robotę płaci.... pewnie za te 20 lat i tak będzie dach do roboty, to się położy nakrokwiowo jak będzie mało izolacji.

 

Z drugiej strony jest masa ludzi/pseudo fachowców, którzy pianują i deski i krokwie...

Edytowane przez mario9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...