Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Warstwy na gruncie i stropie - jak to poukładać przy WM i podłogówce


mku7i

Recommended Posts

Hej,

potrzebuję porady jak prawidłowo rozmieścić kolejne warstwy podłogi na gruncie i na stropie uwzględniając izolację termiczną, kanały wentylacji mechanicznej i podłogówkę.

Podłoga

1. Podsypka

2. Beton

3. Folia/papa

4. Styro 15 cm (tyle mam w projekcie).

5. Podłogówka

6. 7cm wylewki zbrojonej siatką

7. Panel/płytki

Tu generalnie nie ma problemu. Jedyna zmiana która przychodzi mi do głowy do zwiększenie warstwy styro z 15 do 20 cm, przy zachowaniu wysokości pomieszczenia na gotowo 2,7m. Podnosić o pół bloczka? Dokładać jeszcze wylewki ?

 

Poddasze

Warstwy:

1. Płyta żelbetowa

2. Folia

3. Kanały WM

4. 5cm styro (tyle mam w projekcie)

5. Podłogówka

6. 5 cm wylewki

7. Panele/płytki

Tematy do rozwiązania:

a. żeby zmieścić kanały WM 75 mm muszę zwiększyć styro do 8 cm. Nie planuję sufitów podwieszanych na parterze, jedynym rozwiązaniem jest wpakowanie kanałów w warstwę styro. Jak układa się te kanały ? Układamy styro wokół kanałów, czy najpierw dajemy styro na to kanały i na koniec kolejne styro ?

b. Przy zwiększeniu styro do 8 cm, zmieszczą się jeszcze okna ? Je też należy trochę podnieść. Poniżej rysunki bocznej elewacji:

elewacja-boczna-projekt-dom-w-malinowkach-6__265.jpg elewacja-boczna-projekt-dom-w-malinowkach-6__266.jpg

c. czy 5 cm wylewki na poddaszu wystarczy do podłogówki ?

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby zmieścić kanały WM 75 mm muszę zwiększyć styro do 8 cm. Nie planuję sufitów podwieszanych na parterze, jedynym rozwiązaniem jest wpakowanie kanałów w warstwę styro. Jak układa się te kanały ? Układamy styro wokół kanałów, czy najpierw dajemy styro na to kanały i na koniec kolejne styro ?

 

- jeżeli kanały mają mieć wg tego co piszesz 7,5cm, styropian 8cm to raczej opcja : " najpierw dajemy styro na to kanały i na koniec kolejne styro " odpada, ponieważ na warstwę górną i dolną styropianu pozostałoby 0,5cm

- poza tym warstwa styropianu w stropie pełni głównie funkcję izolacji akustycznej i stanowi podbudowę " podłogi pływającej ". I pytanie : jak będzie "działać" ( ? ) skoro ta izolacja będzie poprzecinana kanałami WM. Możliwe, że są jakieś rozwiązania systemowe dla prowadzenia WM w tej warstwie - poszukaj lub zwróć się do projektanta obiektu ( o czym pisałem w poprzednim poście )

 

Przy zwiększeniu styro do 8 cm, zmieszczą się jeszcze okna ? Je też należy trochę podnieść.

 

- skoro podnosisz rzędną kondygnacji, to i wszystkie inne elementy nad tą rzędna idą w górę. Zakładając, że nadproża nad oknami będziesz miał na "starej" rzędnej, to przed zamówieniem okien powinno się dokładnie wymierzyć otwory w świetle muru dla ich prawidłowego montażu.

- oczywiście skoro podnosisz rzędną góry stropu, to i schody powinny zmienić swoją geometrię, tak aby nie było przypadku, że stopnie są równe, a ostatni stopień biegu jest inny od reszty.

 

czy 5 cm wylewki na poddaszu wystarczy do podłogówki ?

 

- zwykła wylewka ( bez ogrzewania podłogowego ) powinna mieć swoje 5cm, inaczej żle pracuje, pęka, itp.

- dla ogrzewania podłogowego stosuje się ( w zależności od systemu ) około 7 - 8cm dla ogrzewania wodnego, dla innych typów - wg danych producenta wg typu ogrzewania.

- ale tu też "kłania się" pomoc projektanta budynku, który powinien powiedzieć ( podpisać się pod tym ), że dodatkowe dociążenie stropu cm-ami betonu nie ujętymi w projekcie nie spowoduje złej pracy stropu lub ( pisząc wprost ) przeprojektowania.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...