Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Po założeniu nasad kominowych ciąg wsteczny


Recommended Posts

Witam. Mieszkam w domu piętrowym. Na pietrze rano zbierała mi się woda na oknach. Sprawdziłem kratki i był ciąg wsteczny. Raz ciągnęło raz wiało. Kupiłem na próbę turbowent i po zamontowaniu zaczęło ładnie ssać powietrze do kratki. Kupilem jeszcze 3 takie turbowenty i podłączyłem na dachu do komina. Dodatkowo w jednym pokoju zrobiłem kratkę do nieużywanego komina. Niestety dzisiaj z każdej kratki jest ciag wsteczny i mocno wieje do pokojów tam gdzie są założone nasady. Nie wiem. Co zrobic. Trochę kasy poszło chyba w błoto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Trochę kasy poszło chyba w błoto...

 

Chyba trochę tak, ale mówi się trudno - aby wentylacja działała prawidłowo, potrzebujesz nawiewu w pomieszczeniach "czystych" (pokoje/sypialnie) i wywiewu w pomieszczeniach "brudnych" (łazienka/kuchnia) oraz poprawnego przepływu pomiędzy pomieszczeniami (kratki/podcięcia skrzydeł) - oczywiście nawiewy/wywiewy muszą się równoważyć pod względem ilości powietrza. Nawiewy to nawiewniki ścienne/okienne lub odpowiednio wycięte uszczelki w skrzydłach okiennych. Wywiewy to kratki do przewodów kominowych-wentylacyjnych. Dokładając turbowenty na kanałach wentylacyjnych wzmocniłeś w nich ciąg - nawiew wytworzył się sam, kanałem/kanałami z najsłabszym ciągiem - pewnie tam, gdzie nie ma nasad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepiej zrobić? Wywalić turbowent i zostawić jedynie w łazience. Zapchałem na próbę 2 kratki ale nic się nie zmieniło. Jak otworzę okno w pokoju gdzie jest kratka to ciąg jest.

 

Jeszcze jedno pytanko. Czy w kazdym pokoju ma być kratka? Wczoraj wykułem w ścianie dziurę i dostałem sie do nieużywanego komina i założyłem tam tez turbowent. Czy mam usunac te kratke a dziurę zabetonować.

 

Obecnie mam kratki w: łazience, garderobie bez okna, sypialni, i jeszcze w 2 pokojach z czego w jednym wczoraj wykułem. Bez kratek pozostaje mi salon z aneksem kuchennym tu jest pochłaniacz i jeden mały.pokój tez bez kratk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz salon z aneksem kuchennym, to możesz tam zrobić wywiew, pozostałe w łazienkach - inaczej będzie Ci wilgotne powietrze z łazienek leciało przez sypialnie na zewnątrz - z całym swoim "bagażem" (wilgoć, zapachy itp). W pokojach (każdym) nawiewy (nawiewniki ścienne/okienne) w kuchni/łazience wywiewy (ciągi kominowe -jak trzeba to z nasadami). Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas czytam i niektórzy piszą że w każdym pomieszczeniu na piętrze nie wiem czy to ma być poddasze ? ja mam płaski dach na parterze mam firmę a na piętrze mieszkamy więc nie wiem już sam że na piętrze koniecznie w każdym pomieszczeniu kratka wywiewna i nawiew

 

na chwilę obecną zatkałem pozostałe kratki zostawiłem tylko w łazience i garderobie bo tam najmocniej ssało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym jeszcze Ci pomóc? Opisałem Ci jak powinna działać wentylacja. Montaż nawiewu i wywiewu, szczególnie przy grawitacji, w każdym pomieszczeniu to błąd - będą się zakłócać pomiędzy pomieszczeniami a i tak wywiew zadziała ten, który będzie miał największy ciąg - może być sytuacja taka, że w jednym pomieszczeniu będzie Ci wiało z obu kratek a w innym wyciągało. Dodatkowo kwestia wilgoci/zużytego powietrza o którym pisałem wyżej.

Wentylacja mechaniczna, z rekuperacją czy bez (rekuperator odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego, zmniejsza straty wentylacyjne i poprawia komfort nawiewu -przy niskich temp zewn. nie "wieje chłodem") z pewnością załatwi temat. Będzie nawiew tam, gdzie ma być i wywiew tam gdzie powinien, będzie też działać cały rok, bez względu na pogodę. No i najważniejsze - będziesz mógł tym dowolnie sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślałem że jest już dobrze ale dzisiaj coś strasznie miałem zaparowane okna. Sprawdziłem ciąg w kratce w wc i garderobie i znowu ciag wsteczny nawet raz płomień zgasł. Raz ciągnie raz dmucha. Rece mi już opadają. Może za krótki komin. Te turbowenty nic nie daja jak zachwala producent. Niby nie pozwalając na ciąg wsteczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...