Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Samsung EHS Split - doświadczenia użytkowników


Tulisko

Recommended Posts

Panowie, do budynku mam 30 km a nie siedzę w nim na bieżąco.

 

Ciepłomierz: Apator Elf, przepływ nominalny 2,5 m3/h.

 

Delta GZ, jest 4K, 27 na 23 st. C.

Na marginesie w PC, która ma regulację mocy sprężarki, prędkości obrotowej pompy obiegowej, przy krzywej i zmiennej temp. zewnętrznej. Jak mamy się czepić to też powinienem mówić nie o COP a o SCOP, a nawet SPF 2 czy 3. Porównanie starej i nowej normy do COP, gdzie główną różnicą w sumie jest założona delta to ok 5%. Tak czy inaczej nie oczekuje COP katalogowego ale przy wyliczonym SCOP ~ 4, SCOP 3-5 - 3,7 jest realne.

 

Czarna owca: jak na początku wspominałem jest to już drugi zestaw zamontowany, pierwszy po 1,5 roku wrócił do producenta (oficjalnie fabrycznie brakowało gazu) więc wzięli bo istniał ryzyko, że sprężarka dostałą ostro przez 2 zimy. Drugi agregat jest pod tym kątem ok.

 

Inaczej zapytam: czy ktoś ma EHS'a z hydroboksem i sprzęgniętego z klimakonwektorem kanałowym i przez EEV z 3 jedn. ściennymi (R410a, nie woda)?

 

Rozwiązałeś problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 832
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Problem nierozwiązany.

 

Stan na ten moment: Użytkowniczka przez prawnika będzie wystosowywała pismo do producenta (S.) i dystrybutora (N.), żeby ustosunkowali się czy i ew. w szacunkowy sposób określili na ile EHS z sprzęgnięty z klimą posiada mniejszą sprawność niż EHS tylko w układzie A2W. Nie liczę na cuda ale...

 

Wykonawca umywa ręce, zwalając całość na projekt i wybór Użytkowniczki (której sprzedawał COP ~4.0 dla A7/W35). Propozycje spięcia "na krótko" agregatu z hydrobox"em puścił bokiem, a przed takim wydatkiem z własnej strony Użytkowniczka czeka na opinię S. i N.

 

Napiszę, że sprawę trochę ambicjonalnie traktuję - jestem zwolennikiem technologii PC, nie krytykuję Samsunga. Nie lobbuje na inne marki. Mam swoje zdanie ale szczerze mam wrażenie że cały EHS z TDS czy jak to zwał to w tym przypadku wciśnięte combo przygotowane na chłodniejszą odmianę klimatu śródziemnomorskiego gdzie najważniejsze jest chłodzenie i konkurencją jest tylko ogrzewanie prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nierozwiązany.

 

Stan na ten moment: Użytkowniczka przez prawnika będzie wystosowywała pismo do producenta (S.) i dystrybutora (N.), żeby ustosunkowali się czy i ew. w szacunkowy sposób określili na ile EHS z sprzęgnięty z klimą posiada mniejszą sprawność niż EHS tylko w układzie A2W. Nie liczę na cuda ale...

 

Wykonawca umywa ręce, zwalając całość na projekt i wybór Użytkowniczki (której sprzedawał COP ~4.0 dla A7/W35). Propozycje spięcia "na krótko" agregatu z hydrobox"em puścił bokiem, a przed takim wydatkiem z własnej strony Użytkowniczka czeka na opinię S. i N.

 

Napiszę, że sprawę trochę ambicjonalnie traktuję - jestem zwolennikiem technologii PC, nie krytykuję Samsunga. Nie lobbuje na inne marki. Mam swoje zdanie ale szczerze mam wrażenie że cały EHS z TDS czy jak to zwał to w tym przypadku wciśnięte combo przygotowane na chłodniejszą odmianę klimatu śródziemnomorskiego gdzie najważniejsze jest chłodzenie i konkurencją jest tylko ogrzewanie prądem.

 

A2A służy do szybkiego nagrzania (podgrzania) pomieszczenia , lub chłodzenia tak jak wcześniej pisałem nie da sie tego rozdzielić .

Ja wybierając system tdm miałem tego świadomość

Ps. COP~ 4.0 dla A2W całkiem realny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem nierozwiązany.

 

Stan na ten moment: Użytkowniczka przez prawnika będzie wystosowywała pismo do producenta (S.) i dystrybutora (N.), żeby ustosunkowali się czy i ew. w szacunkowy sposób określili na ile EHS z sprzęgnięty z klimą posiada mniejszą sprawność niż EHS tylko w układzie A2W. Nie liczę na cuda ale...

 

Wykonawca umywa ręce, zwalając całość na projekt i wybór Użytkowniczki (której sprzedawał COP ~4.0 dla A7/W35). Propozycje spięcia "na krótko" agregatu z hydrobox"em puścił bokiem, a przed takim wydatkiem z własnej strony Użytkowniczka czeka na opinię S. i N.

 

Napiszę, że sprawę trochę ambicjonalnie traktuję - jestem zwolennikiem technologii PC, nie krytykuję Samsunga. Nie lobbuje na inne marki. Mam swoje zdanie ale szczerze mam wrażenie że cały EHS z TDS czy jak to zwał to w tym przypadku wciśnięte combo przygotowane na chłodniejszą odmianę klimatu śródziemnomorskiego gdzie najważniejsze jest chłodzenie i konkurencją jest tylko ogrzewanie prądem.

 

Zrób zdjecia rozdzielaczy podlogowki i całego systemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oberwatorPC, całość robiła jedna firma, grzebali w części wodnej wszystko sprawdzone, Samsung czy Neoklima też była i oglądała, układ jest częściowo z termostatami ale są pozostawione pętle stale otwarte, była też próba ze ściągniętymi siłownikami - bez efektu,

Wykonawca chciał badać COP na wodzie, po przedyskutowaniu tematu ze mną i z Samsungiem zrezygnował. COP trzeba by brać z innej normy a ustalenie "stałych" parametrów pracy przez względnie długi odcinek czasu praktycznie niemożliwe (poza zimnym zbiornikiem - odkręcony kran, tu S. miał wątpliwości czy grzałek nie uruchomi, a np. alpha innotec w takim wypadku wywaliłaby błąd).

 

art8005, cel A2A rozumiem, dla mnie COP pod 4.00 też powinien być do osiągnięcia, sęk w tym, że jedn. kasetonowa i ścienne są wyłączone, więc nie powinny grzać (nie działa wentylator, miedzianka nie jest ciepła /nie chce pisać, że zimna/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oberwatorPC, całość robiła jedna firma, grzebali w części wodnej wszystko sprawdzone, Samsung czy Neoklima też była i oglądała, układ jest częściowo z termostatami ale są pozostawione pętle stale otwarte, była też próba ze ściągniętymi siłownikami - bez efektu,

Wykonawca chciał badać COP na wodzie, po przedyskutowaniu tematu ze mną i z Samsungiem zrezygnował. COP trzeba by brać z innej normy a ustalenie "stałych" parametrów pracy przez względnie długi odcinek czasu praktycznie niemożliwe (poza zimnym zbiornikiem - odkręcony kran, tu S. miał wątpliwości czy grzałek nie uruchomi, a np. alpha innotec w takim wypadku wywaliłaby błąd).

 

art8005, cel A2A rozumiem, dla mnie COP pod 4.00 też powinien być do osiągnięcia, sęk w tym, że jedn. kasetonowa i ścienne są wyłączone, więc nie powinny grzać (nie działa wentylator, miedzianka nie jest ciepła /nie chce pisać, że zimna/)

 

Hej, zrób zdjęcia instalacji ,rozdzielacze od CO itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

hej, chciałem się podzielić swoimi doświadczeniami na temat Samusnga EHS plus 12kW.

a) po ostatniej modernizacji kotłowni, dodałem mojej istniejącej instalacji CO (piec zgazowujacy drzewo + bufor 1000l) w/w pompe ciepła (50% podłogówka, 50% kaloryfery policzone na 37 stopni zasilania)

b) udało się zautomatyzować działania pieca CO z pompą ciepła ... co nie jest takie oczywiste, pompa ciepła moze sterować innym piecem, ale nie na paliwa stałe

c) udało mi się zmusić PC aby zaczęła korzystać z bufor. Zauważyłem ze potrafi zejść do 0,98 kW (gdy dom nie ma zapotrzebowania na ciepło) a potem się wyłącza i niestety zaczyna migotać 5min wyłaczona / 5 minut włączona ....

- link do wykresów: https://babielato.ddns.net:8282/dashboard/snapshot/edsuOB5MuLrdtIUMKI6QHK00prPIJDYA

- od godz 10:00 do 12:00 pozwoliłem PC zeby sama decydowała kiedy sie wyłączyć i kiedy się włączyć

- po godz 12:00 pompa sama decydowala kidy się wyłączyć, natomiast ja decydowałem kiedy ma się włączyć na podstawie tego ile mam jeszcze ciepła w buforze

- przez godzinę PC samodzielnie właczyła sie i wyłaczyła 5 razy, z moim programem przez 6 godzin włączyła sie i wyłaczyła tylko 4 razy

- jak czytać wykres (niebieski to aktualze zużycie pradu przez PC, 100% to czujnik temp na samej górze zbiornika akumulacyjnego a 25% to na samym dole, reszta odpowiednio)

- mój wniosek jest taki ze PC nie potrafi wykorzystać mojego bufora w postaci 1000l

d) co na plus

- mega niskie rachunki, jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony (zużycie oraz koszt dla G12w Enea): https://babielato.ddns.net:8282/dashboard/snapshot/8jEQeLmXMGg7hanaVwls0TtbFG2cxgjE

e) co na minus

- jednostka zewnętrzna jest głośna, zaskoczyło mnie to bardzo, ale to nie jest problem samsunga, byłem u siąsiada, który ma inna PC i jego tez jest głośna. Jeśli zastanawiacie sie nad powietrzna PC to musicie wziąć to pod uwage. To jest naprawde głośne.

- zanim dojdzie do defrostu PC piłuje wiatrakami przez dobre 10-15 minut na całkowicie zaszronionym wymienniku, głośność wtedy jest jeszcze większa, nie wiem czy inne pompy też tak działają.

- jednostka wewnętrzna jest również głośna ... mam sypialnie na pietrze, PC jest w kotowni w garażu słuszę ją ... da się żyć, ale jestem zdziwiony tym ze ją słycha

- na bazie półrocznego doświadczenia nie zdecydowałbym się aby w moim domu zainstalować tylko PC powietrzną, poniżej -5 stopnii zaczyna byc bardzo głośna i pewnie dużo mnie wydajana

- przy minusowych temp, rozpalam piec wrzucam brykiet (2x8 zł, razem 20 kg) i to mi wystarcza na całą noc: https://babielato.ddns.net:8282/dashboard/snapshot/8jEQeLmXMGg7hanaVwls0TtbFG2cxgjE

 

Podsumowujac;

- PC tak,ale: tanio, ale głośno i tylko w połączeniu z dodatkowym źródłem na czarną godzinę ( <-5), kominek z płaszczem wodnym ogranie temat.

- od stycznia tyko 9 razy rozpaliłem piec :) niech żyje wolność

Edytowane przez tolky77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem nie raz o hałasie ale ludzie tutaj udają greka, "moja nie hałasuje" Słyszałem chyba z 5 róznych pomp i wszystkie "nadają" podobnie.

Ty za to troche przesadzasz z tym hałasowaniem w minusowych temepraturach. W życiu nie używałbym pieca mając PC. Ja tam nie widze różnicy w hałasie w funkcji temperatury powietrza. Po prostu sprężarka chodzi dłuzej na wyższej czestotliości jak jest zimno. Mi przede wszystkim przeszkadza jednostka zewnętrzna, bo własciwie tylko ją słyszę. Też mam hydroboxa pod jedną sypialnią i tej pompki w ogole nie slysze, mimo że w kotlowni jest glosna.

Jednostka zewnątrza niestety jest upierdliwa, w zasadzie tylko sprężarka którą najbardziej słychać jak zmienia czestotliwość pracy - wchodzenie na wysokie obroty. W lato może sie pobawie w jej dodotkowe wygłuszenie, bo to co daje producent to prawie nic. Z tego co czytalem to nie ma mozliwości przegrzania sie sprężarki od dodatkowej izolacji wiec jest pole do popisu.

Edytowane przez Pod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam, malutki model 6kW, ale drzwi do kotłowni mam 2 metry od pompy i wchodząc do domu nie słyszę czy agregat pracuje czy nie.... Nawet stojąc z boku nic nie słyszę, dopiero stojąc przed słychać ja trochę no i wieje okropnie.

Nawet teraz mam derfrost, otwarlem drzwi od kotłowni i nic nie słyszę, otwarlem okno w kotłowni gdzie metr dalej stoi agregat no i trochę słychać po zamknięciu okna cisza.....

W środku wszystko buczy, rekuperator, pompa obiegowa, zamrażarka a w słoneczny dzień najbardziej inwerter od PV.

Moja żona jest uczulona na hałas, twierdzi że słyszy szum z kanałów WM ale nigdy mi nie wspomniała że słyszy pompę.

Więc albo ja jestem dziwny albo duże agregaty są glosniejsze choć podobno duży agregat 2 wentylatorowy ma pracować ciszej.

Oczywiście moje 6kW jest jedynym źródłem ogrzewania dom świeżo wybudowany, zamieszkały od tygodnia, w domu na dole 24 stopnie, u góry 22,1 bo walczę regulacjami przepływu.

Na razie jestem zadowolony i znów wybrałbym Samsunga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam, malutki model 6kW, ale drzwi do kotłowni mam 2 metry od pompy i wchodząc do domu nie słyszę czy agregat pracuje czy nie.... Nawet stojąc z boku nic nie słyszę, dopiero stojąc przed słychać ja trochę no i wieje okropnie.

Nawet teraz mam derfrost, otwarlem drzwi od kotłowni i nic nie słyszę, otwarlem okno w kotłowni gdzie metr dalej stoi agregat no i trochę słychać po zamknięciu okna cisza.....

W środku wszystko buczy, rekuperator, pompa obiegowa, zamrażarka a w słoneczny dzień najbardziej inwerter od PV.

Moja żona jest uczulona na hałas, twierdzi że słyszy szum z kanałów WM ale nigdy mi nie wspomniała że słyszy pompę.

Więc albo ja jestem dziwny albo duże agregaty są glosniejsze choć podobno duży agregat 2 wentylatorowy ma pracować ciszej.

Oczywiście moje 6kW jest jedynym źródłem ogrzewania dom świeżo wybudowany, zamieszkały od tygodnia, w domu na dole 24 stopnie, u góry 22,1 bo walczę regulacjami przepływu.

Na razie jestem zadowolony i znów wybrałbym Samsunga.

 

Hej!

Mam podobne wnioski.Mam jednostke 2-wentylatorowa 9 kW.Zeby miec pewnosc,ze pracuje musze podejsc bezposrednio do pompy.Z odleglosci 2-3 metrow nic nie slychac.W domu w pomieszczeniach z rozdzielaczami slysze w zupelnej ciszy pompe obiegowa lub przeplye wody/.Czasami slysze szum w kanalach reku,ale tylko w zupelnej ciszy i na gorze/sypialnie a nad nimi na stryszku reku,/.Najglosniejsze urzadzenie w domu oprocz pralki to lodowka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ile powinna pompa pobierać prądu w marcu, mi za marzec poszło ok 500 kWh, wg mnie dużo, fakt w domu zamiast 20 stopni jest 23-24 ale i tak wydaje mi się to za dużo, dodatkowo nie wiem czemu woda w CWU dogrzewa się grzałką, dzwoniłem do Neoklimy też twierdzą że za dużo i mają podjechać zobaczyć co jest grane, wczoraj było bardzo ciepło, fakt noc zimna ale pobrala 18 kWh za dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzuj. U mnie będzie pewnie okolo 450kWh. Choc podłogi mam trochę więcej. Nie przejmuj sie "rekordzistami". Co za różnica czy zapłacisz za 1 miesiąc o 70PLN więcej niż mistrz oszczędzania? Komfort masz i to jest najważniejsze. Jak włącza Ci się grzałka to po wyeliminowaniu tego zjawiska będziesz miał mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Sezon zimowy praktycznie zamknięty, 7 miesięcy grzania a mieszkamy od 2 miesięcy.

Samsung spisuje się bardzo fajnie co nie znaczy że jest idealny.

Plusy :

-mała jednostka zewnętrzna

-dla mnie bardzo cicha jednostka zewnętrzna i hydrobox

-całkowicie bezobslugowa

-zajmuje mało miejsca

-teoretycznie prosta obsluga

-sterowanie wifi telefonem

-zawsze mogę liczyć na pomoc telefoniczną od instalatora nawet w godzinach wieczornych przez godzinę robiliśmy nastawy.

Munusy:

-zbiornik 200 l wydaje się trochę mały, po kąpieli w wannie i 1 prysznicu na drugi prysznic woda już zimnawa, a samo grzanie w programie eko czy standard trwa bardzo długo.

-ustawiając wodę na 50 stopni grzeje tylko do 45 stopni tak jest zaprojektowana

-nie wygrzewa mi legionelli bo jakoś nie może dogrzać do 70 stopni, Neoklima ma podjechać i po ustawiać bo ja się podałem

-instrukcja skomplikowana choć całej nie przeczytałem, przeglądałem pobieżnie, jeden z kolegów z forum mi podpowiada co zrobić

-był czas że CWU dogrzewała grzałką i zwiekszylem zużycie prądu nieświadomie, problem już rozwiązany

-dla mnie minusem jest brak liczników, statystyk i tabelek teraz mi to przeszkadza.

 

Pompa pracuje bez kaganca z uwagi na fotowoltaikę więc grzeje kiedy chcę, mam plan aby wodę wymusić grzanie w godzinach 9,00-15,00 ale wieczorem musi dogrzewać bo zaczyna czasami brakować.

 

Za 7 miesięcy pompa zuzyla 3150 kWh(łącznie z pompą obiegową która ciągnie też sporo prądu) w tym wygrzewanie wylewek oraz miesiąc grzania bez elewacji, do tej pory nie dokonczone fundamenty i nie docieplony częściowo dach.

Gdyby nie ciekawość to pewnie bym nigdy nie zaglądał do pompy.

No i sedno sprawy, czy zamontowal bym inną pompę?

Gdybym nie miał co zrobić z kasą to wybrałbym pewnie Daikina czy Mitsubishi (tylko dla rozbudowanej automatyki) ale w tej półce cenowej to najlepszy kompromis. W moich regionie nie było instalatorów montujących inne pompy a instalator Samsunga jest dość blisko, a mój dom leży blisko autostrady i łatwo zjechać jadąc z Krakowa w stronę Tarnowa.

Po pierwszych zabawach w ustawienia trzeba wziąść się w garść i dobrze przeczytać instrukcję bo teraz widzę że ta czarna magia jest nawet prosta.

Edytowane przez maciuspala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...