Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Samsung EHS Split - doświadczenia użytkowników


Tulisko

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 832
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za pomoc. Pozdro

 

Witam.

Od killu dni mam uruchomiona pompę Samsung EHS 9Kw 1f split. Pompa ogrzewa dom 190m2, (ściany 25cm porotherm, 10cm styro, klinkier, poddasze wełna 20cm. 100m2 podłogówki +90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny).

W domu 22-23 stopnie, Pompa chodzi na ok 30st na zasilaniu. Niestety ciągnie ok 22-24KWH/dobę (bez CUW). wg danych ze sterownika pompy zuzycie prądu zgadza się prawie w 100% z danymi z podlicznika. Ilośc energii w Kwh wyprodukowanych przez pompę można odczytać na sterowniku. Dzielć je przez zużyta energię elektryczna wychodzi COP ok 2,6.

Przy temp na zewnatrz ok 5 st i temp zasialnia wydaje mi sie to mało, i zuzycie pradu jednak duże. Pompa pracuje cały czas, sprężarka wogóle się nie wyłącza, z pocą chilowa ( pobór ) schodzi min. do 0,8KW max. do 1,5KW

 

Co może być przyczyna tak niskiego COP w tych warunkach? Generalnie jest ciepło w domu, za ciepło i jak trzeba to pompa grzeje CWU z temp 55st

Przepływ na pompie ok 28-30l/ min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie

Zaraz mija mi rok od założenia i uruchomienia pompy samsung ehs 9 kw. Z tego co kojarzę to gwarancja jest 5 lat. Czy po roku użytkowania muszę zrobić jakiś przegląd i gdzieś to musi być wbite w kartę czy coś, żeby ta gwarancja była ważna ? Jak sprawa wygląda z przeglądami u was z doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni mam uruchomiona pompę Samsung EHS 9 kW/1f split.

SUPER, że taka wybrałeś!!!

 

W domu 22-23 stopnie, Pompa chodzi na ok 30 st na zasilaniu.

Niestety ciągnie ok 22-24 kWh/dobę (bez CWU). wg danych ze sterownika

Dzielć je przez zużyta energię elektryczna wychodzi COP ok 2,6.

Przy temp na zewnatrz ok 5 st i temp zasialnia wydaje mi sie to mało, i zuzycie pradu jednak duże.

Pompa pracuje cały czas, sprężarka wogóle się nie wyłącza, z mocą chwilowa ( pobór ) schodzi min. do 0,8kW max. do 1,5kW

 

-Czy jest parametr ilości załączeń pompy oraz ilość godzin pracy pompy???

-Może warto wyłączyć pompę w okresie nocnym???

 

Co może być przyczyna tak niskiego COP w tych warunkach?

Generalnie jest ciepło w domu, za ciepło i jak trzeba to pompa grzeje CWU z temp 55st

Przepływ na pompie ok 28-30l/ min

Podwyższ temperaturę zasilania na 33 C, żeby temperatura powrotu była

> 27 C i wówczas pompa nie będzie miała skłonności do defrostu i zużycie kWh spadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyższ temperaturę zasilania na 33 C, żeby temperatura powrotu była

> 27 C i wówczas pompa nie będzie miała skłonności do defrostu i zużycie kWh spadnie.

 

Pompa pracuje non stop, sprężarka nie wyłącza się wcale. musle ze jakby w nocy nie chodziła to na dole gdzie podłgówka to byłoby jeszcze ok , ale góra bedzie niedogrzana.

 

Czy bez bufora, na podłogówkę za zaworem mieszającym musi być dodatkowa pompka obiegowa czy wystarczyłaby ta z PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pracuje non stop, sprężarka nie wyłącza się wcale. musle ze jakby w nocy nie chodziła to na dole gdzie podłgówka to byłoby jeszcze ok , ale góra bedzie niedogrzana.

 

Czy bez bufora, na podłogówkę za zaworem mieszającym musi być dodatkowa pompka obiegowa czy wystarczyłaby ta z PC?

 

Na razie to raczej defrostów nie było przy temp >3st, poza tym sprężarka chodzi cały czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie

Zaraz mija mi rok od założenia i uruchomienia pompy samsung ehs 9 kw. Z tego co kojarzę to gwarancja jest 5 lat. Czy po roku użytkowania muszę zrobić jakiś przegląd i gdzieś to musi być wbite w kartę czy coś, żeby ta gwarancja była ważna ? Jak sprawa wygląda z przeglądami u was z doświadczenia?

 

Mas zprzeciez karte gwarancyjną. Jest tam wymóg przeglądu co 6 miesięcy. :cool: Pompe naprawia i tak ten co Ci założył to z nim gadaj. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od killu dni mam uruchomiona pompę Samsung EHS 9Kw 1f split. Pompa ogrzewa dom 190m2, (ściany 25cm porotherm, 10cm styro, klinkier, poddasze wełna 20cm. 100m2 podłogówki +90m2 grzejniki przewymiarowane pod piec kondensacyjny).

(...) ciągnie ok 22-24KWH/dobę (...)

 

Nie wydaje mi się, żeby to było dużo. Wychodzi mniej niż 500zł na słabo ocieplony dom 190m2 z grzejnikami i podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj nowo zamontowany Samsung EHS 9Kw 1f pracuje z zadaną deltą docelową 5st ( plus jakis współczynnik 2 z opcją od 1-3 - nie wiem co to jest) . Pdgląd na sterowniku pokazuje ze wczasie stabilnej pracy temp a wyjściu jest np: 29 a na powrocie 28 st. przepływ w tym czasie ok 29l/min. Czy tak powinno być? Czy pompa przy tak niskiej różnicy zasilanie/powró nie powinna zmniejszać przepływu? on jest na stałym poziomie , jedyne co sie zmienia to przy spadku temp powrotu ( np po odkręceniu grzejników które wczesniej nie grzały) to pompa zieksza moc i temp czynnika ze sprężarki.

Pytam bo pompa przy obecnych temp ok 6 stopni , w domu ok 22-23 , temp zasilania ok 29-30 stopni wogóle się nie wyłącza. Licznik energii wytworzonej w pompie pokazuje np 60Kwh/d a zużycie energii ( takie samo jak na podliczniku zewnętrznym) np: ok 22KWh czyli COP dramatycznie mały 2,7. ALE: przy tej temp zewnętrznej mój dom ma zapotzrebowanie na moc żódła ciepła ok 4,0 - 4,2 KW (dla temp wewnątrz 22st) czyli jakby policzyć , że 22KW ( zużyte na dobę) daje ok 0,9 KWh / godz czyli żródło ciepła ma średnio 0,9KW mocy , dom dogrzany czyli dostarcza te 4KW CIEPŁA Z 0.9kW mocy żródła ciepła czyli COP byłby ok 4,4 czyli chyba OK . Nie wiem czy dobrze myślę????? Czy powinienem raczej nie przejmowaćsietym co pompa pokazuje odnośnie wytworzoneko ciepła w KWh????

 

Wiem że poruszyłem kilka wątków ,ale może ktoś ma podobne problemy i coś doradzi.

 

Będę wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj nowo zamontowany Samsung EHS 9 kW/1f pracuje z zadaną deltą

docelową 5st ( plus jakis współczynnik 2 z opcją od 1-3 - nie wiem co to jest) .

Podgląd na sterowniku pokazuje ze w czasie stabilnej pracy temp na wyjściu

jest np: 29 C a na powrocie 28 st, przepływ w tym czasie ok 29 l/min.

Czy tak powinno być?

Delta - to różnica pomiędzy; temperaturą zasilania a temperaturą powrotu,

U mnie w Panasonicu;

- gdy delta < 3 C - to sprężarka się wyłącza,

- przepływ ok;1500 l/h,

Dąże, aby pompa pracowała;

...... - jak najdłużej bez wyłączenia,

....... - nawet kosztem wzrostu temperatury zasilania,

Obecnie mam ;

.... 4311 h pracy pompy przy 2473 wyłączeniach,

.... same grzejniki,

Nikt z użytkowników samsunga się nie odzywa!!!!

Należy skontaktować się z serwisem,

 

Jak masz ustawioną krzywą grzewczą???

Przy 6 C na zewnątrz - moc cieplna Twojego budynku to ok;3,2 kW,

a więc powyżej minimalnej mocy modulacyjnej, która podałeś 2,39 kW,

Jaką moc ma pompa przy 6 C skoro się nie wyłącza???

 

W opisie warto podać dane OZC;

- moc cieplną, w kW,

- zapotrzebowanie na ciepło ; w kWh/rok

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta - to różnica pomiędzy; temperaturą zasilania a temperaturą powrotu,

U mnie w Panasonicu;

- gdy delta < 3 C - to sprężarka się wyłącza,

- przepływ ok;1500 l/h,

Dąże, aby pompa pracowała;

...... - jak najdłużej bez wyłączenia,

....... - nawet kosztem wzrostu temperatury zasilania,

Obecnie mam ;

.... 4311 h pracy pompy przy 2473 wyłączeniach,

.... same grzejniki,

Nikt z użytkowników samsunga się nie odzywa!!!!

Należy skontaktować się z serwisem,

 

Jak masz ustawioną krzywą grzewczą???

Przy 6 C na zewnątrz - moc cieplna Twojego budynku to ok;3,2 kW,

a więc powyżej minimalnej mocy modulacyjnej, która podałeś 2,39 kW,

Jaką moc ma pompa przy 6 C skoro się nie wyłącza???

 

W opisie warto podać dane OZC;

- moc cieplną, w kW,

- zapotrzebowanie na ciepło ; w kWh/rok

 

Mój dom ma moc cieplną ( wyliczoną tylko niestety w/g strony cieplowlasciwe, ale tam roczne zapotrzebowanie z aKWh zgadzało się z rocznym zuzyciem KWh przy ogrzewaniu gazem , czyki dla mnie jest dośc wiarygodne) 4,8KW przy 2 st czyli ok 3,9KW przy 6 st . Przy takiej tempersaturze pompa średnio pobietra 0,9KW/godz . czyli : 3,9 / 0,9 = 4,33 (COP). To wszystko przy zasilaniu temp ok 29,5-30st. w/g danych samsunga str. 7 https://images.samsung.com/is/content/samsung/p5/common/techinfo/common-techinfo-ehs-idu-and-odu-split-for-europe-50hz-ver1-6-tdb.pdf?_ga=2.93513501.1223605389.1603446962-1485411103.1600193323

COP dla 7/35 powinno wynosić 4,48 No i chyba te dane z grubsza się zgadzają z tym co osiągam ( chociaż pewnie przy zasilaniu 30st COP powinien być wyższy niż katalogowy dla 7/35???)

Pompa potrafi pracować z min. poborem prądu ok 0,55-,6 KW. Dzisiaj przy temp na zewnątrz 12 st pracując z mocą 0,6 zaczełasie wyłaczać i zaczaelo sie taktowanie. ( budynek po nocy dogrzany, z zapasem ciepła przynajmniej w podłogówce.)

Krzywa grzania ustawiona tak że przy tych 12 stopniach na zewnątrz temp zasilania 27,5 st.

Przy 12 st. dom ma moc cieplna ok 2,4KW czyli min. moc za jaką pompa może pracować w sposób ciągły, czyli wszystko się zgadza.

Co do delty to : przepływ średnio 30l/min daje 1800l/godz. Większośc tego idzie chyba na grzejniki , bo podłogówka za zaworem mieszającym ma swoją pompę obiegową na 6 pętli z przepływami ok 1,5-2l/min. Podejrzewam że przy temp zasilania 30 st. na grzejniki przy takim przepływie z pompy PC i temp w pomieszczeniu ok 21-22 st to one oddają bardzo mało siepła i powrót spada na prwadę o niewiele, póżniej miesza się z powrotem z podłogówki - może to jest przyczyna dlaczego delta jest cągle na poziomie 1-2 st. A pompa po prostu ma algorytm taki , żeby dążyć do ciągłej pracy i przy przepływie 1800l/min i delcie 1-2 stopnie jest odbiór ciepła z wymiennika.

 

 

Przy 9-10st st na zewnątrz gdy jeszcze pompa potrafi pracować w sposób ciągły pobiera 0,6KW/h - moc cieplna budynku wtedy ok 3kw czyli COP 5.

 

Nie wiem czy dobrze rozumuję???

 

A rzeczywiście nikt od samsunga się nie odzywa. Może nie mają problemów, albo tych pomp naprawdę mało.

Edytowane przez SARUL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g danych samsunga str. 7

https://images.samsung.com/is/content/samsung/p5/common/techinfo/common-techinfo-ehs-idu-and-odu-split-for-europe-50hz-ver1-6-tdb.pdf?_ga=2.93513501.1223605389.1603446962-1485411103.1600193323

Przy 9-10st st na zewnątrz gdy jeszcze pompa potrafi pracować w sposób ciągły ;

- pobiera 0,6 kW

- moc cieplna budynku wtedy ok 3 kw czyli COP 5.

Nie wiem czy dobrze rozumuję???

 

Samsung.jpg - Tabelka - str;17

 

Wg; tej tabelki to dla ;

a/ 7/30 = moc wytworzona to 9,2 kW przy 1,77 kW pobranej,

czyli COP = 5,19

b/ 7/35 = moc wytworzona to 9,0 kW przy 2,01 kW pobranej,

czyli COP = 4,48

c/ COP = moc wytworzona / do mocy pobranej,

 

d/ Ustawienie krzywej grzewczej

- np; -15 C/ 40 C; + 15C/ 30 C

e/ Musisz ;

- zgłębiać wiedzę,

- dzwonić do serwisanta,

- skontaktować się z użytkownikiem samsunga

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]450276[/ATTACH] - Tabelka - str;17

 

Wg; tej tabelki to dla ;

a/ 7/30 = moc wytworzona to 9,2 kW przy 1,77 kW pobranej,

czyli COP = 5,19

b/ 7/35 = moc wytworzona to 9,0 kW przy 2,01 kW pobranej,

czyli COP = 4,48

c/ COP = moc wytworzona / do mocy pobranej,

 

d/ Ustawienie krzywej grzewczej

- np; -15 C/ 40 C; + 15C/ 30 C

e/ Musisz ;

- zgłębiać wiedzę,

- dzwonić do serwisanta,

- skontaktować się z użytkownikiem samsunga

 

W tabelce są podane moce wytworzone i pobrane dla max. obciążenia pompy przy temp np:7st Tyle to ja rozumiem że COP wyliczamy dzieląc ilośc energii wytworzonej przez pobraną. Próbuję tylko wyliczyć jaki jest COP realnie u mnie i dlatego napisałże przy 9-10 st na zewnatrz gdy zapotzrebowanie budynku jest ok 3KW pompa pracuje z mocą 0,6KW czyli COP byłby 5 , czyli myślę że ok skoro dla 7/30 w/g tabeli jest 5,19. Tylko , że ten licznik energii wytworzonej w sterowniku pokazuje zupełnie inne wartości, np: energia wytworzona 60KWh/ energia pobrana 22KWh (odczyt z podlicznika, ale w zasadzie taki sam jak odczytany ze sterownika z pompy , bo tu akurat sie zgadza wyjątkowo) Czyli COP byłby 2,72 ( to przy temp na zewnątrz ok 6st , i temp zasilania 30st - czyli w/g tabelki powinien COP być w okolicach 5,2 lub nieco wyżej) Pytanie czy z tą ilością wytworzonego ciepła podawaną przez sterowmik pompy wszysko w porządku, bo wyliczenia w oparciu o moc cieplną budynku i zurzycie prądu raczej się z tabelką zgadzają - czy mam rację??

Moja krzywa to: +18C/25 : -18C/44

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tabelce są podane moce wytworzone i pobrane

- dla max. obciążenia pompy przy temp np:7st

Próbuję tylko wyliczyć jaki jest COP realnie u mnie np:

- energia wytworzona 60 kWh ;energia pobrana 22 kWh

(odczyt z podlicznika, ale w zasadzie taki sam jak odczytany ze sterownika z pompy ,

bo tu akurat sie zgadza wyjątkowo)

Czyli COP byłby 2,72

Podlicznik liczy energię/pracę w kWh,

ale czy sterownik podaje też w kWh czy w kW - czyli moc

Moja krzywa to: +18C/25 : -18C/44

Zmień parametry krzywej;

+18 C/ 30 ; -18 C/ 37 - i obserwuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tabelce są podane moce wytworzone i pobrane dla max. obciążenia pompy przy temp np:7st Tyle to ja rozumiem że COP wyliczamy dzieląc ilośc energii wytworzonej przez pobraną. Próbuję tylko wyliczyć jaki jest COP realnie u mnie i dlatego napisałże przy 9-10 st na zewnatrz gdy zapotzrebowanie budynku jest ok 3KW pompa pracuje z mocą 0,6KW czyli COP byłby 5 , czyli myślę że ok skoro dla 7/30 w/g tabeli jest 5,19. Tylko , że ten licznik energii wytworzonej w sterowniku pokazuje zupełnie inne wartości, np: energia wytworzona 60KWh/ energia pobrana 22KWh (odczyt z podlicznika, ale w zasadzie taki sam jak odczytany ze sterownika z pompy , bo tu akurat sie zgadza wyjątkowo) Czyli COP byłby 2,72 ( to przy temp na zewnątrz ok 6st , i temp zasilania 30st - czyli w/g tabelki powinien COP być w okolicach 5,2 lub nieco wyżej) Pytanie czy z tą ilością wytworzonego ciepła podawaną przez sterowmik pompy wszysko w porządku, bo wyliczenia w oparciu o moc cieplną budynku i zurzycie prądu raczej się z tabelką zgadzają - czy mam rację??

Moja krzywa to: +18C/25 : -18C/44

 

Przecież takie Twoje liczenie nie ma najmniejszego sensu jest obarczone tak wieloma błędami że wynik końcowy moze różnić sie o 100% w stosunku do realiów.

Zostaw te temperatury zasilania temperatury zewnetrzne modulacje itp w spokoju.

Chyba ze wkońcu wkręcisz sobie ze Twoje liczenie jest prawidlowe i wkręcisz sobie odpowiadający Tobie Cop i bedziesz siedział zadowolony ze wszystko jest ok,skoro to Ci odpowiada to proszę bardzo.

 

Juz Ci pisalem jak w miarę dobrze wyznaczyc cop .

1.Najlepsza metoda

Ciepłomierz o dużym przepływie i podlicznik energii

2.Już obarczony błędem odczyt przepływu z pompy ciepła dwa skalibrowane termometry jeden na zasilaniu z pompy drugi na powrocie i liczenie.

I tu nie ma znaczenia temperatura zasilania.

Skoro masz ciągłe np.1800l/h to na dobe masz 43200l przepływu jesli teraz deltę masz 1K to pompa wyprodukowała 43200x1,16x1K=50kwh na dobę jeśli 2K to 100kwh już pomyłka o 0,1K daje dobowy błąd 5kwh.

 

Dlatego nie liczysz tego z doby robisz pomiary np.podczas 1h stabilnej pracy pompy wtedy jesli juz ma stale temperatury i na zewnatrz stala temperatura.W godzinnym okienku jest to do zrobienia .Ale przy tak małej delcie potrzebujesz wskazan termometrów co do 0,1K.

Jesli tak wyliczony cop zgadza sie z tabelami to mozesz sobie przyjac ze z pompa jest wszystko ok.

A jesli wydaje Ci sie ze drogo wychodzi to już wina tTwojej chaty.

 

Wszelkie inne przeliczenia i wyliczenia to chyba tylko na polepszenie samopoczucia sobie mozesz robić od Twojej chęci dobrego samopoczucia będzie zależało w którą stronę sobie ponaginasz dane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież takie Twoje liczenie nie ma najmniejszego sensu jest obarczone tak wieloma błędami że wynik końcowy moze różnić sie o 100% w stosunku do realiów.

Zostaw te temperatury zasilania temperatury zewnetrzne modulacje itp w spokoju.

Chyba ze wkońcu wkręcisz sobie ze Twoje liczenie jest prawidlowe i wkręcisz sobie odpowiadający Tobie Cop i bedziesz siedział zadowolony ze wszystko jest ok,skoro to Ci odpowiada to proszę bardzo.

 

Juz Ci pisalem jak w miarę dobrze wyznaczyc cop .

1.Najlepsza metoda

Ciepłomierz o dużym przepływie i podlicznik energii

2.Już obarczony błędem odczyt przepływu z pompy ciepła dwa skalibrowane termometry jeden na zasilaniu z pompy drugi na powrocie i liczenie.

I tu nie ma znaczenia temperatura zasilania.

Skoro masz ciągłe np.1800l/h to na dobe masz 43200l przepływu jesli teraz deltę masz 1K to pompa wyprodukowała 43200x1,16x1K=50kwh na dobę jeśli 2K to 100kwh już pomyłka o 0,1K daje dobowy błąd 5kwh.

 

Dlatego nie liczysz tego z doby robisz pomiary np.podczas 1h stabilnej pracy pompy wtedy jesli juz ma stale temperatury i na zewnatrz stala temperatura.W godzinnym okienku jest to do zrobienia .Ale przy tak małej delcie potrzebujesz wskazan termometrów co do 0,1K.

Jesli tak wyliczony cop zgadza sie z tabelami to mozesz sobie przyjac ze z pompa jest wszystko ok.

A jesli wydaje Ci sie ze drogo wychodzi to już wina tTwojej chaty.

 

Wszelkie inne przeliczenia i wyliczenia to chyba tylko na polepszenie samopoczucia sobie mozesz robić od Twojej chęci dobrego samopoczucia będzie zależało w którą stronę sobie ponaginasz dane

 

No i to jest konkret

 

Ciepłomerz raczej nie wchodzi w grę, ale te pomiary z temp. zasilania i powrotu przy przepływie mierzonym przez pompę do zrobienia.

 

Zastanawiam się tylko w oparciu o jaki pomiar pompa podaje ilość wytworzonych KWh? ma wbudowany ciepłomierz ? ( pewnie nie) czy włąsnie jaki algorytm do liczenia w oparciu o deltę i przepływ. W skazania temp zasilania i powrotu na pompie są z dokładnością do 1C . Już ierząc termometrem widzę , że np na wyjściu jest 29,8 a pompa ciągle pokazuje na wyjściu 29C jeśli zawyży temp powrotu o np: , 2C to juz jest różnica w delcie 1K . Jeśli tak pompa liczy ilość wytworzonych KWh( uwzględniając przepływ) to nie dziwie się że to co pokazuje nijak się ma do rzeczywistości

 

Pompa średnio pokazuje 56-65 KWh wytworzonych na dobę co zgadzałoby się z Twoimi wyliczeniami w oparciu o przepływ 1800l/min i deltę 1

 

Zadzwonię do Samsunga i zapytam o te wskazania pompy iliści wytworzonych KWh bo jeśli są prawidłowe to coś z pompą nie halo bo COP max wychodzi 2,8-2,9

Edytowane przez SARUL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa nie podaje mocy wytworzonej ???

 

Moc pompy oblicza się ;

 

P=1,16 kWh / K * 1,8 m3/h * 5 K -

 

1,16 - to ciepło właściwe 1 m3 wody ; kWh/ K

1,8 - prędkość przepływu ; m3/h

5,0 - delta w stopniach; K

 

Należy czytać, nasiąkać wiedzą

 

 

PS; Nie ma potrzeby kopiować całych wypowiedzi poprzednika

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...