Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

Stoję przed wyborem pieca CO (gaz) jak i calego osprzetu i sposobu sterowania calym układem. Opiszę może na poczatek jak wyglada obecnie sytuacja oraz co chcialbym osignac.

 

Dom z poddaszem uzytkowym ok 180m powierzchi uzytkowej, belit 24cm, dosc cieple okna i drzwi, raczej dobrze docieplony, fundamenty 12cm, sciany bialy styr 20cm, podloga grafit parter 20cm, podloga poddasze 6cm. Dach 20cm pianki PUR.

 

Parter

- przestrzen otwarta- salon + kominek, kuchnia jadalnia korytarz,

- 2 biura

- wiatrolap

- łazienka,

- kotlownia pralnia

 

Poddasze

- 4 sypialnie (uzytkowane beda poki co 2 z nich)

- łazienka

 

Na całej powierzchni parter i poddasze podłogówka + 2 drabinki w lazienkach.

 

Instalacja elektryczna sterowac ma sterownik PLC (sterbox), który ma zaimplementowana "jakas" logike ogrzewania. Do kazdego pomieszczenia mam kabelek pod czujnik temp/wilgotnosci + pare kabelków do kotłowni oraz polaczenie piec - sciana zew polnocna oraz piec - salon

 

Jesli chodzi o zrodla ciepla to jak juz pisalem mam kominek (zwykly powietrzny) + gaz takze mysle nad kotlem kondensacyjnym + zasobnik na ciepla wode.

 

Co chcialbym osiągnac:

- oszczednosci

- obnizenie temp na parterze na noc oraz przy rozpaleniu kominka

- mozliwosc obnizenia temperatury na poddaszu w dzien - poddasze wtedy raczej bedzie nieuzywane

- czesc pomieszczen nie bedzie od razu uzytkowana wiec je chcialbym grzać slabiej

- obnizenie temp w biurach po godzine 16

- czesto wyjezdzamy na 2-3 dni takze chcialbym w calym domu ustawiac tryb nieobecnosc, zdalnie miec mozliwosc sprwadzenia temp, kotła itd, oraz rozruch/podniesienie temp przed powrotem do domu

 

Jesli chodzi o piec to myslalem np o Junkers Cerapur smart 5C 14kW - ma on dość dobra modulacje i niezla cene, nie ma za to chyba w standardzie modułu internetowego. Czytałem tez o viesmann,buderus które wydaje sie byc bardzo podobnym urzadzeniem.

 

Piec powiedzmy ma wbudowana automatyke pogodową. Bedzie sterował zasilaniem na postawie temp zewnetrznej ale co jesli rozpalę w kominku? Albo bede chcial po 16 oraz w dni niepracujace obnizyc temp w biurze? Samo przydlawienie termostatów zda egzamin?

 

Sterownikiem PLC mogę załączac/wylaczac np siłowniki na poszczegolnych petlach i ogolnie zalaczac rozne obwody. Zastanawiam sie czy jest mozliwosc sterowania samym piecem (np wlacz, wylacz, grzej z wieksz moca, zmiana krzywej grzewczej czy odczytanie stanu/rozruch bez dedykowanego sterownika).

Piece maja rowniez swoje regulatory pokojowe. Czy one rowniez steruja jedynie petlami? Moze maja nieco inteligetniejszy sposob pracy? np wspolpracuja miedzy soba lub z glownym sterownikiem pieca by piec np grzał mniejsza moca jesli niewiele petli potrzebuje dogrzania lub calkeim sie wylaczyl? Czy da sie to samo osiagnac nie uzywajac dedykowanych regulatorow?

 

 

Pytanie zatem jest, jak to wszystko polaczyc, jaki piec, sterowniki wybrac zeby mialo to sens.

 

Chetnie poslucham zarówno uzytkownikow instalacji jak i instalatorów. Miejsce instalacji to Lublin.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/234844-ogrzewanie-pod%C5%82ogowe-inteligentne-pro%C5%9Bba-o-porad%C4%99/
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym, to oczekiwanych obniżeń temperatury nie osiągniesz (po za 2-3 dniową nieobecnością). W zależności od sposobu sterowania kotłem/obiegami ogrzewania podłogowego będą to raczej wyłączenia kotła lub obniżenia temp. wody w obiegu, temp. w pomieszczeniach z uwagi na bezwładność podłogi i akumulację budynku nie spadnie w takim czasie.

Regulatory pokojowe pracują tak, jak napisałeś. W zależności od tego, jaki model wybierzesz, będzie pilnował temp w pomieszczeniu sterując wybraną pętlą (pętlami) OP, będzie współdecydował (z wybranym poziomem) z pogodówką o temp zasilania, przejmie też część funkcji sterownika kotła.

Moim zdaniem, całkowite odcinanie pętli przy sterowaniu OP nie jest dobrym pomysłem (chyba że chcemy na dłużej odciąć pomieszczenie). Podłoga stygnie, tracimy efekt "neutralnej" temp pod stopami, no i potem trzeba dostarczyć większą dawkę energii do ponownego rozgrzania.

Edytowane przez przemo1

do ogrzewania nie jest potrzebna żadna inteligencja ani sterowanie.

 

Włączasz raz ustawiasz temperature a za 6 miesięcy wyłączasz. Nie ma potrzeby sterowania.

 

Podobne zagadnienie to zdalne sterowanie lodówki - zastanow sie czy potrzebujesz sterowania temperatura w lodowce - podobnie jest z domem

Jeśli chcesz sterować ogrzewaniem (obniżać i zwiększać temp), to zapomnij o podłogówce. Podłogówkajest odporna na krótkotrwałe zmiany. Przy planowanej izolacji, nie odczujesz praktycznie zmian temp.

Przy grzejnikach da się nieco żonglować temp wewnątrz, ale oszczędności niewarte będą zachodu.

Nailepsze ogrzewanie podłogowe, to najprostsze sterowanie pogodówką. Kocioł, rozdzielacze+pętle, bez dodatkowej i zbędnej armatury.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...