Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zbyt mała ilość kanałów wentylacyjnych


Recommended Posts

Dzień dobry.

Problem mój polega na zbyt małej ilości kanałów wentylacyjnych w domu. Niestety projektant się nie popisał a ja też nie zwróciłem na to wcześniej uwagi. Sytuacja wygląda tak że z poziomu parteru wychodzi komin wentylacyjny z trzema kanałami. Komin wychodzi ponad dach. Pa piętrze jest komin wentylacyjny z dwoma kanałami zakończony ponad jętkami a dalej mają iść rury do kominków wentylacyjnych na dachu.

 

Zajmę się najpierw parterem i kominem z trzema kanałami. Myślałem nad kilkoma opcjami:

1 - jeden kanał dla łazienki, drugi dla okapu w kuchni. Trzeci kanał dla wspólnej wentylacji salonu, kuchni i spiżarki. Nie wiem czy w spiżarce muszę mieć wentylację? Nie ma tam okna.

2 - jeden kanał dla łazienki, drugi dla pokoju numer 7, trzeci kanał dla salonu i kuchni. Wywiew z okapu zrobił bym przez ścianę na zewnątrz.

3 - jeden kanał dla łazienki, drugi kanał dla salonu i kuchni , trzeci kanał dla spiżarki i okapu.

 

Cały czas brakuje mi kanału dla pokoju numer 7. Nie wiem czy dobrym pomysłem było by wstawienie rury przez strop i zrobienie kratki wentylacyjnej przy suficie w rogu a rurą bym wyjechał na strych.

 

Na piętrze też ciężka sprawa. Jeden kominek wentylacyjny który mam w dachu muszę przeznaczyć do wentylacji kanalizacji. Pozostaje drugi kominek a pomieszczeń do zwentylowania dość sporo w tym druga łazienka i pralnia nr 12. Myślę czy pralnię nie podpiąć pod łazienkę na dole. A łazienkę na górze podpiąć pod drugi kominek wentylacyjny. Nie wiem niestety co zrobić z pozostałymi pomieszczeniami na pietrze? Czy można zrobić wentylacje tych pomieszczeń rurami do ścian szczytowych i na zewnątrz przy kalenicy dać kratki wentylacyjne lub nawet kominki ? Czy może lepiej wypuścić je na strych który jest nieogrzewany,nieocieplony i z powodu deskowania będzie cały czas wentylowany przez kalenice?

 

Może podsuniecie jakiś pomysł bo mi niestety nic innego do głowy nie przychodzi.

Czerwonym kolorem zaznaczyłem położenie tych dwóch kominów. Komin 3W wychodzi ponad dach.

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez hudy8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o prawidłowym "zorganizowaniu" wentylacji w domu - wywiewy w pomieszczeniach "brudnych" (łazienki,kuchnia) i do tego nawiewy (nawiewniki ścienne, okienne) w pomieszczeniach "czystych" (salon/sypialnia/gabinet) . Oczywiście trzeba też pomyśleć o przepływie powietrza pomiędzy pomieszczeniami z drzwiami (kratki/podcięcia drzwi itp).

Wentylacja przez kominki dachówkowe,jeśli o takich piszesz, to ostateczność (służą do zakańczania na dachu pionów kanalizacyjnych - ich średnica najczęściej odpowiada rurom kanalizacyjnym 110 - kanały wentylacyjne to z tego, co pamiętam min 14x14), chyba, że zakupiłeś jakieś specjalne do wentylacji.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego myślę cały czas gdyż mam jeszcze na to czas by coś zmienić. Nawiewniki myślę zastosować ścienne z higrosterowaniem . Myślę w łazienkach i pralni zrobić wentylacje z wiatrakami by lepiej wyciągały powietrze. Nie wiem niestety gdzie wpiąć pralnie i łazienkę które są na piętrze. Czy puścić je do drugiego kominka wentylacyjnego czy wpiąć się w kanał wentylacyjny łazienki z dołu a może jak wspominałem na strychu przebić ścianę szczytowa i zrobić wywiew?

Kanał w spiżarni myślałem połączyć z okapem który będzie działał tylko wtedy gdy będzie coś gotowane.

Do kolejnego kanału podpiął bym salon i kuchnię.

Problemem jednak są pokoje na piętrze i ten jeden na dole. W żadnym nie ma wentylacji. Niestety teraz mieszkam w domu gdzie wentylacji w jednym pomieszczeniu brak i w rogach tylko jak zacznie się sezon grzewczy pojawia się grzyb. Chce tego uniknąć u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego myślę cały czas gdyż mam jeszcze na to czas by coś zmienić. Nawiewniki myślę zastosować ścienne z higrosterowaniem . Myślę w łazienkach i pralni zrobić wentylacje z wiatrakami by lepiej wyciągały powietrze. Nie wiem niestety gdzie wpiąć pralnie i łazienkę które są na piętrze. Czy puścić je do drugiego kominka wentylacyjnego czy wpiąć się w kanał wentylacyjny łazienki z dołu a może jak wspominałem na strychu przebić ścianę szczytowa i zrobić wywiew?

Kanał w spiżarni myślałem połączyć z okapem który będzie działał tylko wtedy gdy będzie coś gotowane.

Do kolejnego kanału podpiął bym salon i kuchnię.

Problemem jednak są pokoje na piętrze i ten jeden na dole. W żadnym nie ma wentylacji. Niestety teraz mieszkam w domu gdzie wentylacji w jednym pomieszczeniu brak i w rogach tylko jak zacznie się sezon grzewczy pojawia się grzyb. Chce tego uniknąć u siebie.

 

Jeszcze raz - piszesz, że chcesz nawiewniki ścienne - OK. Ale dodajesz:

...Problemem jednak są pokoje na piętrze i ten jeden na dole. W żadnym nie ma wentylacji....

Przecież to w nich mają być nawiewniki + podcięcia w drzwiach/kratki/otwory, żeby powietrze przepływało do łazienki/pralni/kuchni. Wywiew do kanałów kominowych tylko w łazience/kuchni.

Łączenie w jednym kanale okapu i spiżarni to zły pomysł, może zaistnieć sytuacja, że będziesz sobie okapem dmuchał do spiżarni. Do spiżarni możesz zrobić nawiewnik, będzie wentylowana i chłodniejsza (lepsze dla przechowywania) i będzie też buforem ogrzewającym powietrze dla kuchni.

Salon to nawiewnik, do kanału kominowego podłącz kuchnię.

Górna łazienka - jaką masz wysokość potencjalnego "komina" od poziomu sufitu łazienki do połaci dachowej? Dach/kominy już wykończone? - jeśli nie, i jest odpowiednia wysokość, to wyprowadź rurę 160 (lub dwie, jeśli dla pralni i łazienki) przy kominie i połącz to w jednej obudowie komina - ja tak zrobiłem i działa wyśmienicie.

 

Wentylacja mechaniczna załatwia wszystko oczywiście - warto przemyśleć, nawet jeśli na początku miały by być tylko jakieś tanie wentylatory, a rekuperator w II etapie.

Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w drzwiach do łazienek i pralni będą podcięcia lub otwory. Do jednego kanału wentylacyjnego podepnę łazienkę do drugiego okap a do trzeciego kuchnię z salonem gdyż jest otwarta. Problem w tym że do salonu nie mam nawiewu powietrza. W oknach brak nawiewników, brak jest także zaznaczonego na rzutach kominka. Jedyne rozwiązanie to doprowadzać powietrze do salonu przez nawiewniki lub robić mikrowentylację przez okna. Okap ze spiżarnią chciałem podłączyć w ten sposób by w spiżarni był wywiew z klapą zwrotną.

Co do piętra to od sufitu w pomieszczeniach do szczytu dachu jest ok 2,5 metra. Kominy są wykończone tylko ponad pokrycie dachu także jedyne wyjście to wyprowadzić wspomniane przez ciebie rury i wpiąć się nimi w jeden ciąg kominowy na strychu jak najbliżej połaci dachu lub wypuścić je przez ściany szczytowe i zrobić kratkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...