Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie gazowe i instalacja- co wybrać?


Jaga0014

Recommended Posts

Witam,

Jestem nowa na forum i prosiłabym o poradę odnośnie instalacji co i cwu w budowanym domu. Zaplanowana jest instalacja gazowa (gaz płynny), dom parterowy z poddaszem użytkowym, 156m2 pow.uzyt., ściany- bloczki z betonu komórkowego 24cm + 20cm styropianu grafitowego, okna ciepłe w ciepłym montażu (w warstwie ocieplenia), na dole otwarta kuchnia-salon, gabinet, łazienka, kotłownia, na górze 4 sypialnie i 2 łazienki. Planujemy ogrzewanie podłogowe na dole i ścienne (lub też podłogowe) na poddaszu+ grzejniki drabinkowe w łazienkach.

 

Moje pytania:

-jaki piec kondensacyjny dobrać do tego domu? Jaka moc, producent itp?

- jakie dobrać sterowniki aby oddzielnie ogrzewać grzejniki drabinkowe i podłogowe?

- czy opłaca się robić regulatory pokojowe w każdym pomieszczeniu w przypadku podłogowki?

- co polecacie bardziej do grzania sypialni- ogrzewanie ścienne czy podłogowe?

- czy opłaca się dodawać solary do grzania wody?

- jak zaprojektować instalację, sterowanie aby była oszczędna a jednocześnie nie narażać się na stałe włączanie i wyłączanie się pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-jaki piec kondensacyjny dobrać do tego domu? Jaka moc, producent itp?

Popatrz czy masz serwis w okolicy, Ja preferuję Immergas, Junkers, Vaillant, Termet. Ten ostatni najmniej.

- jakie dobrać sterowniki aby oddzielnie ogrzewać grzejniki drabinkowe i podłogowe?

Sprzęgło, siłownik do podmieszania + sterowanie - robi się kosztownie.

- czy opłaca się robić regulatory pokojowe w każdym pomieszczeniu w przypadku podłogowki?

Według mnie nie

- co polecacie bardziej do grzania sypialni- ogrzewanie ścienne czy podłogowe?

Podłogowe

- czy opłaca się dodawać solary do grzania wody?

Nie, chyba że masz pensjonat / hotel / basen,

- jak zaprojektować instalację, sterowanie aby była oszczędna a jednocześnie nie narażać się na stałe włączanie i wyłączanie się pieca?

Sterowanie pogodowe według krzywej grzewczej, sterownik pokojowy firmowy od kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buderus, Termet, Junkers ogólnie pytanie jak o markę samochodu...

moc praktycznie najniższa z dostępnych

grzejniki podpiąć jak obieg podłogówki

wyregulować przepływy i w jednym pomieszczeniu sterownik on/off za 130zł, można wziąc taki od producenta za kilka stówek, żeby ustawić krzywą grzewczą i i wtedy są ustawienia wpływu pomieszczenia itd. zależy od konkretnego modelu

reszta tak jak pisał teres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Zachęcam do zapoznania się z gazowymi kotłami kondensacyjnymi z rodziny Cerapur marki Junkers. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością. Nasi Autoryzowani Instalatorzy pomogą Pani z doborem odpowiedniego kotła, jego montażem oraz również z wykonaniem całej instalacji CO. Wyszukiwarka instalatorów znajduje się na stronie http://www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem pod numerem infolinii: 801 900 810.

Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers-Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi. Wstępnie instalator polecił nam kocioł jednofunkcyjny Buderusa i bufor o pojemności 300-500l., gdyż będziemy mieć też kominek i podobno wtedy zamiennie (gaz-kominek) będzie się grzala woda w instalacji c.o. i c.w.u. Troche obawiam się rozmiarów tego bufora, ale czy to dobre rozwiązanie?? Co o tym sądzicie?

 

Wybierz taki kocioł, który ma najniższą zmodulowaną moc ok 2kW.

Instalator mówił też o jak najniższej mocy kotła. Rozumiem, że mamy się patrzeć na takie których zakresy modulacji są od 2kW w górę? Co praktycznie daje taka modulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi. Wstępnie instalator polecił nam kocioł jednofunkcyjny Buderusa i bufor o pojemności 300-500l., gdyż będziemy mieć też kominek i podobno wtedy zamiennie (gaz-kominek) będzie się grzala woda w instalacji c.o. i c.w.u. Troche obawiam się rozmiarów tego bufora, ale czy to dobre rozwiązanie?? Co o tym sądzicie?

 

 

Instalator mówił też o jak najniższej mocy kotła. Rozumiem, że mamy się patrzeć na takie których zakresy modulacji są od 2kW w górę? Co praktycznie daje taka modulacji?

 

Bufor zupełnie nie potrzebny. Użytkuję taki system (kominek z płaszczem+gaz+podłogówka po całości) od 1,5 roku. CWU grzeje kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie rozwinąć tą myśl dlaczego ten system się nie sprawdza i bufor jest niepotrzebny? Zrozumiałam, że jeśli będziemy mieć kominek z pw, to bufor będzie akumulowal ciepłą wodę i oddawał ja w miarę potrzeb na instalację CWU i co. Jeśli nie w ten sposób to co proponujecie innego, zakładając, że trochę będziemy palić tym kominkiem i chcielibyśmy, żeby mógł on tez dogrzewac dom i wodę i dawać jakieś potencjalne oszczędności na gazie? Zwykły zasobnik na wodę? Jaka pojemność dla 4-os rodziny?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zachęcam do zapoznania się z gazowymi kotłami kondensacyjnymi z rodziny Cerapur marki Junkers. Kotły cechują się solidnym wykonaniem oraz wysoką sprawnością. Nasi Autoryzowani Instalatorzy pomogą Pani z doborem odpowiedniego kotła, jego montażem oraz również z wykonaniem całej instalacji CO. Wyszukiwarka instalatorów znajduje się na stronie http://www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem pod numerem infolinii: 801 900 810.

Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się szczegółowe informacje odnośnie kotłów kondensacyjnych z rodziny Cerapur: http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers-Bosch

Amoze mi ktos pomoże, nie wiem czy w tym wątku- jak nieto proszę o przniesienie do bardziej odpowiedniego.

Problem z ogrzrwaniem.Na dole podlogowka na gorze grzejniki. I o ile na dole cieplo ok 22 to na gorze ok 19 i nie moge wiecej jakos takie letnie te grzejniki. Temp. Na kotle 45st. Kociol Junkers cerapur 16-3a. Moze cos z ustawieniami kotla mam nie tak ale kompletnie sie na tym nie znam, moze ktos cos pomoze na chlodna górę letnie grzejniki i duże zużycie. A i tak w tym roku udalo mi sie jako tako uruchomic podlogowke bo do tej pory ledwie grzala bo przeplywy byly przykrecone...

Ale nie wiem ja dalej to regulowac bo na gorze nie grzeje za bardzo a jak podniose temperaturę na kotle to zużycie gazu wzrosnie.... Poza tym rotametry strasznie brudne i tak dobrze ze coś dostrzeglem. Przez 5 lat w ogóle byly przeplywy przykrecone a ja sie dziwilem ze zimno w domu... Jednak to nie jest jeszcze tak jak byc powinno podejrzewam. Może ktos pomoże z fachowcow na forum albo moze polecic kogos z okolic grodziska maz. co by podjechal zerknal i pomógł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byliśmy ostatnio w takim samym domu tzn. ogrzewanie gazowe- dół podłogówka, góra grzejniki i na górze chłodno, na dole ciepło. Piec co prawda marki Vaillant, ale podobnie trzeba było mocno podkrecac temperaturę (na 23-24 st.), żeby grzejniki na górze grzaly, a to sporo podnosi zużycie gazu. Rozmawialiśmy na ten temat z instalatorem i powiedział, że to wina sterowania i ustawień, ale to już pewnie będzie musiał ocenić w Pana przypadku jakiś fachowiec.

Swoją drogą też chciałabym wiedzieć dlaczego się tak dzieje, żeby ew. uniknąć takiej sytuacji w nowym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi. Wstępnie instalator polecił nam kocioł jednofunkcyjny Buderusa i bufor o pojemności 300-500l., gdyż będziemy mieć też kominek i podobno wtedy zamiennie (gaz-kominek) będzie się grzala woda w instalacji c.o. i c.w.u. Troche obawiam się rozmiarów tego bufora, ale czy to dobre rozwiązanie?? Co o tym sądzicie?

 

 

Instalator mówił też o jak najniższej mocy kotła. Rozumiem, że mamy się patrzeć na takie których zakresy modulacji są od 2kW w górę? Co praktycznie daje taka modulacji?

 

Witam,

Gazowe kocioł kondensacyjny GB062V2 marki Buderus, posiada szeroką modulację mocy w stosunku 1:8. Dlatego kocioł może pracować z minimalną mocą 2kW. Posiada on aluminiowo-krzemowy wymiennik ciepła, który gwarantuje wysoką sprawność. Szeroka modulacja pozwala na idealne dostosowanie się pracy kotła do zmiennych parametrów pracy. Gwarantuje to wyższą sprawność oraz mniejsze zużycie gazu.

W przypadku doboru bufora moc kotła nie jest istotna. Przy doborze bufora przyjmuje się wskaźnik ok. 30-40 l/kW mocy kominka.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amoze mi ktos pomoże, nie wiem czy w tym wątku- jak nieto proszę o przniesienie do bardziej odpowiedniego.

Problem z ogrzrwaniem.Na dole podlogowka na gorze grzejniki. I o ile na dole cieplo ok 22 to na gorze ok 19 i nie moge wiecej jakos takie letnie te grzejniki. Temp. Na kotle 45st. Kociol Junkers cerapur 16-3a. Moze cos z ustawieniami kotla mam nie tak ale kompletnie sie na tym nie znam, moze ktos cos pomoze na chlodna górę letnie grzejniki i duże zużycie. A i tak w tym roku udalo mi sie jako tako uruchomic podlogowke bo do tej pory ledwie grzala bo przeplywy byly przykrecone...

Ale nie wiem ja dalej to regulowac bo na gorze nie grzeje za bardzo a jak podniose temperaturę na kotle to zużycie gazu wzrosnie.... Poza tym rotametry strasznie brudne i tak dobrze ze coś dostrzeglem. Przez 5 lat w ogóle byly przeplywy przykrecone a ja sie dziwilem ze zimno w domu... Jednak to nie jest jeszcze tak jak byc powinno podejrzewam. Może ktos pomoże z fachowcow na forum albo moze polecic kogos z okolic grodziska maz. co by podjechal zerknal i pomógł?

 

Witam,

 

Według opisu Pana problemu, jego przyczyną może być brak regulacji instalacji CO. W celu weryfikacji problemu, jego sprawdzenia oraz właściwego ustawienia poszczególnych parametrów pracy kotła wymagana jest wizyta autoryzowanego serwisanta. W przypadku problemów z kotłem Cerapur 16-3a najlepiej skontaktować się z naszym autoryzowanym serwisem. Serwisanta można umówić poprzez kontakt bezpośredni:

- z infolinią serwisową 801300810,

- Z autoryzowanym Centrum Serwisowym: lista na przedostatniej stronie w cenniku junkers https://www.junkers.pl/materialy/cennik.html

- kontaktując się bezpośrednio z wybrana firmą serwisową - lista firm serwisowych pod adresem: http://dealersearch.junkers.pl/pl/pl/service

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

 

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers - Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...