Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ściana cegłaU220+wełna 15cm rockwol wystarczy?Pomocy!


urbit

Recommended Posts

Ja mam w projekcie pustak MAX (to samo co U220 tylko 29 cm grubości) ocieplony od zewnątrz 12 cm styropianu i jestem pewien że będzie dobrze :D u znajomego jest pustak + 10 styropianu i też jest dobrze :wink:

 

15 cm wydaje mi się trochę przedobrzone, 12 spokojnie by wystarczyło. Pamiętaj, że najwięcej ciepła i tak traci się przez okna i drzwi, więc nie ma co przesadzać z ocieplaniem ściany.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urbit proponuję Ci program OZC. Podajesz tam parametry wszystkich przegód, wymiary pomieszczeń, powierzchnie elementów zewnętrznych tj ściany, podłogi, dach, okna, drzwi itd. Program wylicza ogólne zapotrzebowanie na ciepło [kWh/rok] na podstawie tych danych i danych o typie ogrzewania możesz wyliczyć ORIENTACYJNE koszty ogrzewania w ciągu roku. Jest to o tyle ciekawa zabawka, że możesz podstawiać różne parametry elementów i badać ich wpływ na koszty eksploatacji domu.

Jeśli cała ściana jak napisał wcześniej Jeżyk ma U=0,19 to bardzo dobry parametr ale może się trochę różnić od tego w zależności jaka będzie zastosowana wełna - chodzi o parametr lambda na jego podstawie oblicza się opór cieplny i współczynnik U.

Wzory do obliczeń:

U=lambda/d

Np U=0,035/0,15=0,23

d- grubość ściany w [m]

R=1/U=1/0,23=4,34

R ściany to jest suma R ocieplenia ( 4,34)+ R ceramiki (ok 1,1-1,4)

Przykładowe R ściany=5,44

U ściany = 1/R ściany = 0,184

 

Ubniżanie U nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie. W moim przypadku dołożenie 5 cm ocieplenia przyniosło by tylko 100 zł oszczędności rocznie. A to dlatego że proporcje są takie: np 50% ciepła wylatuje kominem. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zrobić sobie symulację dla różnych wariantów.

Na zakończenie muszę dodać, że koszty ogrzewania wyliczone a rzeczywiste są zbliżone, ale i tak więcej będę mógł napisać po zakończeniu tego (drugiego) sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki sa poprawiają izolację ścian ale mają tak mały udział że mozna je pominąć.

Opory Rsi Rse zależą również od kierunku strat ciepła.
To już wyższa szkoła jazdy i dla nas szarych zjadaczy chleba to niewiele mówiące parametry i o ile nie zmieniają znacząco parametrów izolacyjnych to nie ma potrzeby sie męczyć z dodatkowymi obliczeniami, ale jeśli kotoś chce...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy piszą tylko ludzie i to jak jest dokładny zależy tylko od ich wiedzy technicznej. Z twoich wypowiedzi Jeżyk wnioskuję że znasz się na rzeczy dlatego chciałbym zasugerować Ci żebyś się przyjrzał temu programowi i porównał swoje obliczenia na papierze z tymi z programu. Być może Ty zyskasz narzędzie ułatwiające pracę a forumowicze informację czy obliczenia z programu są wiarygodne. Niestety wielu z nas nie jest z wykształcenia inżynierami budowlanymi i nie ma wiedzy technicznej tak zaawansowanej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak jest, ja osobiscie nie mam zaufania do tego typu programów, zazwyczaj wyniki opatrzone sa duzym blędem. Choc moze OZC jest dobry.

1. O ile słyszałem ten program używany przez architektów.

2. Obliczenie cieplnego oporu przegrody nie jest "wiedzą dla wtajemniczonych".

3. "opór warstwy przyściennej na zewnątrz i w wewnątrz"? Mówisz o oporze na granicy powietrze-ściana i ściana-powietrze? OZC liczy ten opór jako stały współczynnik(jest inny dla różnych rodzajów przegród). Do tego ten współczynnik jest nie zbyt wysoki i z niego można śmiało zrezygnować(mostki cieplne i błędy wykonawcze zrekompensują ten nabytek).

4. Zawsze możesz użyć serwisu Atlasa dla obliczenia przegrody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wspominałem, że może OZC jest dobrym programem i zapewne wystarczającym do szacunkowego wyznaczenia strat ciepła. Obliczenie oporu cieplmego przegrody nie jest trudne dla przegrody jednorodnej cieplnie, sprawa sie komplikuju, gdy przegroda jest niejednorodna. Opór przejmowania ciepła na pow. zew. i wew. przyjmowany jest z bardzo dużym przybliżeniem, poniewąż jest on zależny od wielu czynników. Mozna go obliczyć znając liczbę Nusselta, a ta wyznaczyć z iloczynu liczb Grashofa i Prandtla, a te... :lol: Sergey masz rację, że te "dodatki" mają mały wpływ na koncowy wynik, zwłaszcza, że U podaje sie z dokładanościa do 2-uch miejsc po przecinku. Ale moim zdaniem projektant powinien policzyc wszystko, nawet korektę na łączniki meczaniczne przebijające warstwę izolacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...