Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kratki wentylacyjne w elewacji. Czy są konieczne?


Recommended Posts

Mieszkam w budynku parterowym ok.190m2 wybudowanym ok. 10 lat temu. Niestety w elewacji nie znalazły się wloty wentylacyjne i z czasem zaczęło mnie to zastanawiać... Co za tym idzie chciałbym się dowiedzieć czy jest jakaś norma która reguluje tą kwestię: na jakiej wysokości, w jakich odstępach, jakie średnice etc.? Kiedy winno się montować kratki wentylacyjne, a kiedy to jest niewskazane? Dodam, że budynek jest z bloczków z betonu komórkowego, a ściana jest izolowana styropianem gr. 15cm. Co myślę istotne styropian przyklejony punktowo -pozostaje niewielka szczelina między ścianą, a styropianem, więc w zamyśle budowlańcy chyba mieli kwestie wentylacji na uwadze. Poddasze nieużytkowe strop docieplony wełną mineralną, a na dachu membrana dachowa i blachodachówka. Docelowo ma być tynk mineralny silikatowy. Póki co zaciągnięta jest tylko siatka i gładź. Proszę o Wasze opinie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem ale czy pytasz o montowanie kratek wentylacyjnych w styropianie do wentylowania przestrzeni pomiędzy ścianami a styropianem???

Jeśli tak to jest to kompletna BZDURA i zamontowanie tego typu elementów wpłynie wyłącznie na pogorszenie efektu ocieplenia Twojego domu. Krótko mówiąc tzw. wentylowanie będzie powodowało skuteczne schładzanie ścian w Twoim domu.

Zamysłem docieplenia ETICS lub poprzednia nazwa BSO czyli tzw. metody lekkiej-mokrej jest stworzenie efektu termosu, który chroni przed zimnem oraz przed ciepłem pod czas gorącego lata.

Kratki wentylacyjne montuje się wyłącznie w miejscach, gdzie występują otwory wentylacyjne do stropodachów. I tylko w tych miejscach!!!!

Wilgoć z budynku powinna być odprowadzane wyłącznie prawidłowo wykonaną wentylacją.

 

Reasumując przy dociepleniach ETICS nie są przewidziane ŻADNE kratki wentylacyjne. Tak mówią wytyczne i zdrowy rozsądek.

Jeszcze jedna kwestia którą poruszyłeś to sposób zamontowania płyty styropianowych - tzw. punktowy. Oczywiście jest to podstawowy błąd wykonawczy i z technologicznego punktu widzenia jest to nieprawidłowe i tak się nie robi i oczywiście zamiast pomóc może spowodować mnóstwo problemów począwszy od pojawienia się spękań elewacji a skończywszy na zmniejszeniu odporności na działanie ognia - chodzi o efekt komina, który w łatwy sposób może przenosić ogień do najwyższych części budynku.

Oczywiście w Twoim przypadku nie ma to znaczenia, gdyż jak piszesz Twój dom jest to parterówka, więc możesz spać spokojnie.

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z opinią znajomego który mówi, że ludzie nie montują kratek wentylujących ściany i później dziwią się, że wychodzi im grzyb w pomieszczeniach. Swoją drogą na logikę patrząc winno być tak jak mówicie. Ale też z drugiej strony ktoś wymyślił wentylację ścian (kratki i osprzęt montażowy) co sugeruje, że montaż takowych czemuś służy. Ciekawe czy ktoś na forum ma odmienne zdanie niż w/w.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde zdanie odmienne od w/w będzie błędne i pozbawione logiki. Ściana nie oddycha, wentylacja oddycha.

 

Ocieplenie już teraz masz źle zrobione, nie pogarszaj tego stanu. A z całym szacunkiem dla znajomego - nie słuchaj go, bo się nie zna. Grzyb wychodzi przez brak wentylacji pomieszczeń, a nie ścian.

 

Ścian się nie wentyluje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...