Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator + GWC pytanie o schemat


Recommended Posts

Witam!

 

Na wiosnę chcę zainstalować w nowo budowanym domu GWC z rekuperatorem

GWC będzie to rura PCV fi200 zakopana na 2m głębokości podłączona do rekuperatora

 

Zasadę działania rekuperatora znam , ale mam małe pytanie:

 

rekuperator będzie umiejscowiony na strychu

GWC będzie czerpnią świeżego powietrza

Wyrzutnia w dachu

rura nawiewna ze świeżym powietrzem rozprowadzona do salonu, sypialni i łazienki

i do tego momentu ogólnie wszystko rozumiem , zastanawia mnie natomiast rura wywiewna/wyciągowa a dokładnie umieszczenie kratek

Jeśli kratka nawiewna będzie w salonie w górnym rogu to kratka wyciągowa musi być w tym samym pomieszczeniu ? (czyli salon, sypialnia i łazienka ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Na wiosnę chcę zainstalować w nowo budowanym domu GWC z rekuperatorem

GWC będzie to rura PCV fi200 zakopana na 2m głębokości podłączona do rekuperatora

 

Zasadę działania rekuperatora znam , ale mam małe pytanie:

 

rekuperator będzie umiejscowiony na strychu

GWC będzie czerpnią świeżego powietrza

Wyrzutnia w dachu

rura nawiewna ze świeżym powietrzem rozprowadzona do salonu, sypialni i łazienki

i do tego momentu ogólnie wszystko rozumiem , zastanawia mnie natomiast rura wywiewna/wyciągowa a dokładnie umieszczenie kratek

Jeśli kratka nawiewna będzie w salonie w górnym rogu to kratka wyciągowa musi być w tym samym pomieszczeniu ? (czyli salon, sypialnia i łazienka ?)

 

Poczytaj najpierw trochę o wentylacji. Z tego co widzę niewiele jeszcze wiesz o niej. Jest tu wiele wątków na ten temat. Co do GWC to uważaj, zwykle zalewa go woda bądź przez nieszczelności bądź ze skraplania się pary. Dobrze mieć tak wykonane aby można było dokonać inspekcji. Długość GWC to przynajmniej 30m w ziemi. Koszty GWC są duże w porównaniu z ogrzewaniem powietrza w zimie przez nagrzewnicę elektryczną do temperatury około 0*. Koszty roczne to około 100-159 zł Też to jest opisane na forum. Można rozważyć GGWC czyli glikolowy GWC poczytaj. Nie licz, że GWC ochłodzi Ci dom w lecie. O tym też jest na forum.

To tyle uwag.

 

Pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ggwc szału niema ale jest dużo lepiej niż u znajomych przy kilku dniowych upałach w szczycie sezonu maksymalna temperatura na poddaszu 25,5 na parterze 24,5 to są najgorsze warunki jakie zanotowałem. Jednak jest dość duża wilgotność chyba z mojej winy za mała chłodnica.Oczywiście pilnujemy rolet jak nas niema to spuszczone całkowicie a jak jesteśmy to częściowo zasłonięte(oczywiście z kierunku z którego świeci słońce.)

Co do klimy to Ci nie pomogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Proszę pamiętać, że zastosowanie GWC może wiązać się również z zagrożeniami, jeżeli instalacja nie zostanie wykonana prawidłowo. Należy zadbać, aby rury zakopane w gruncie posiadały powłokę antybakteryjną (np. powlekane srebrem) oraz były ułożone z odpowiednim spadkiem. Wielu inwestorów wykorzystuje zwykłe rury kanalizacyjne z PCV, które poprzez kondensację pary wodnej gromadzą różnego rodzaju bakterie. Następnie powietrze nawiewane do budynku zamiast być świeże, zaczyna mieć nieprzyjemny zapach.

Zachęcam Pana również do zapoznania się z rekuperatorem AerastarComfort marki Junkers-Bosch. Urządzenie posiada aluminiowy wymiennik ciepła, który cechuje wysoka efektywność odzysku ciepła, nawet do 90%. Nominalne przepływy powietrza, wynoszą: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h.

Posiadamy również w naszej ofercie system kanałów powietrznych o wysokości 50 mm do dystrybucji powietrza wraz z akcesoriami.

Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.junkers.pl/produkty/rekuperacja/aerastarcomfort.html. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 900 810.

W razie pytań, pozostaję do dyspozycji

 

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers-Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...