Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wykonanie nietypowej pergoli pod winogrono


caymann6

Recommended Posts

Witam wszystkich

Znalazłem w sieci takie oto zdjęcie aranżacji winogrona. winogrona.jpg

 

Chciałbym zrobić sobie samemu taką konstrukcję tylko nie wiem z czego to można zrobić tzn wygiąć koła

Myślałem o płaskowniku i prety w środku dla wzmocnienia a szkielet rura. Całość spawana i pewnie niemiłosiernie ciężka :(

Ma ktoś inne pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pewnie tak, że gruba rura jest w pionie, a na niej takie jakby trzy koła nałożone ...

Trzeba by rure, w poziomie (nazwijmy to szprychami) jakies profile, stare rurki, i wygiac pret nie wiem moze 10tke jako OPONA, KOLO i dospawac do szprych, no i wyzej nastepna taka konstrukcja ale mniejsza. przyznam ze mi tez sie to pdooba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pewnie tak, że gruba rura jest w pionie, a na niej takie jakby trzy koła nałożone ...

Trzeba by rure, w poziomie (nazwijmy to szprychami) jakies profile, stare rurki, i wygiac pret nie wiem moze 10tke jako OPONA, KOLO i dospawac do szprych, no i wyzej nastepna taka konstrukcja ale mniejsza. przyznam ze mi tez sie to pdooba.

 

RAczej drut 10 to słabo bedzie wyglądał :/ potrzeba aby okrąg był z materiału o większej średnicy

W jaki sposób wygiąć drut/płaskownik aby powstało ładne koło?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1- są takie profesjonalne zawijarki do blach - profili. Trzy walce, dwa na dole blisko siebie jeden na górze.Ten na górze ma regulowaną odległość od tych dwóch na dole. Wkłada się między nie płaskownik, dociska się lekko górny walec i kręci się nimi. Płaskownik fajnie się zaobla. Promień można regulować dociskiem górnego walca. Ale to oczywiście sprzęt pro.

2- trzeba skombinować jakąś płaską płytę, odpowiednio dużą. Może być blat stołu roboczego itp. Rysujemy cyrklem (gwóźdź, ołówek, kawałek sznurka) okrąg o interesującej nas średnicy. Na okręgu nabijamy co kilka centymetrów jakieś klocki które utworzą szablon do gięcia drutu / płaskownika. Mocujemy jakimś ściskiem stolarskim płaskownik / drut do klocka i zaginamy po obwodzie. Powinien wyjść całkliem foremny okrąg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solidny (10×10 cm) słup (drewno impregnowane) "wbity" w zabetonowaną rurę (fundament) ,

do płaskich powierzchni dokręcone ze spadkiem deski "na sztorc" z uprzednio wywierconymi otworami Ø 16 mm :

a) - w jednakowych odległościach od krańców - będzie kilka równoległych okręgów

lub

b) - w dwóch deskach j/w i dwóch z przesunięciem o ½ odległości - będzie można zrobić wznoszącą się "spiralę"

w tak zmontowany szkielet "nawlekamy" rurę PP Ø 16 mm (do wody) i mamy okrągłą "pergolę drzewiastą" pod winorośl.

Oczywiście rurę dokręcamy do spadzistych desek = stabilnie i bezpiecznie (!)

Proste ? i gdzie tu problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solidny (10×10 cm) słup (drewno impregnowane) "wbity" w zabetonowaną rurę (fundament) ,

do płaskich powierzchni dokręcone ze spadkiem deski "na sztorc" z uprzednio wywierconymi otworami Ø 16 mm :

a) - w jednakowych odległościach od krańców - będzie kilka równoległych okręgów

lub

b) - w dwóch deskach j/w i dwóch z przesunięciem o ½ odległości - będzie można zrobić wznoszącą się "spiralę"

w tak zmontowany szkielet "nawlekamy" rurę PP Ø 16 mm (do wody) i mamy okrągłą "pergolę drzewiastą" pod winorośl.

Oczywiście rurę dokręcamy do spadzistych desek = stabilnie i bezpiecznie (!)

Proste ? i gdzie tu problem ?

 

Dzięki za podowiedź

Z góry przepraszam ale niestety nie umiem sobie wyobrazić tego co napisałeś tzn kantówka zabetonowana to ok ale dalej z tymi deskami na sztorc nie bardzo umiem sobie wyobrazić.

Możesz przedstawić ideę na jakimś rysunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...