Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam dylemat odnośnie kominów wentylacyjnych, otóż zaczynam budowe w tym roku i zdecydowałem się na ogrzewanie domu pompą ciepła + panele fotowoltaiczne więc nie ma sensu stawiać kominów dymnych, będę wylewał ławe pod komin ale stawiac ich teraz nie będę.. a co za tym idzie nie chciałbym stawiać kominów wentylacyjnych i zastanawiam się nad rekuperatorem ale nie mam z tym doświadczenia... sądzicie, że to bedzie lepsza opcja czy lepiej stawiać kominy?

Generalnie pieniądze które miałbym włożyć w kominy wydałbym na rekuperację, tylko co lepsze?

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, liczyłem czy warto, co oszczędzę. Używam co prawda pół roku ale powiem jedno - rekuperacja powinna być obowiązkowa.To jest niewyobrażalny skok komfortu mieszkania. Zero odczucia zimnego powietrza. Raz miałem przez przypadek rozszczelnione okno w jednym pomieszczeniu i różnica była kolosalna. Teraz na dworzu mam -1C, a do domu wlatuje 19C. Można więc pominąć całe to liczenie, bo komfort wynagradza wszystko.

 

 

Rekuperacja ma w zasadzie jedną wadę, większa wymiana powietrza i zauważalny spadek wilgotności powietrza.

 

Pamiętaj, że garażu i kotłowni nie połączysz z rekuperacją. Tu zapewne zostaną grawitacyjne kominki wentylacyjne, jednak nie muszą one być murowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tej wady u siebie nie widzę.

Przez caly rok wilgotność w domu oscyluje w granicach 40-60%. W zimie 40% a w lecie 60%.

Mając WM możesz tą wilgotność w pewnych granicach regulować zmieniając wydajność WM.

W mieszkaniu miałem grawitacyjną wentylację i w zimie wilgotność spadala mi do 10% i bez nawilżacza nie dalo się mieszkać.

 

Czy czasem nie masz rekuperatora obrotowego lub z wymiennikiem entalpicznym?

U mnie aktualnie 30% wilgotności ale w ciągu dnia mam 400m3/h więc mogło się wysuszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak policzy ozc bez reku i założy go po zainstalowaniu pompy to jaki wpływ będzie miała wentylacja na PC? Jedynie obniży koszty grzania tak jakby to zrobiła przy dowolnym innym ogrzewaniu.

 

Na pewno będzie to na plus, jaka to dokładnie różnica w doborze mocy pompy to trudno powiedzieć bo po to właśnie robi się wyliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ie lepsza opcja czy lepiej stawiać kominy?

Generalnie pieniądze które miałbym włożyć w kominy wydałbym na rekuperację, tylko co lepsze?

:rolleyes:

Wiadomo że lepiej rekuperację i decyzja o rezygnacji z kominów jest słuszna.

Nie jest prawdą że rekuperacja to konieczność intensywniejszej wymiany powietrza. Można zmniejszyć do minimum, a nawet ją wyłączyć i na upartego stopień wymiany powietrza będzie niższy niż przy grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten zysk nie dotyczy tylko powietrznej PC a o to było pytanie.

Rekuperacja ma identyczny wpływ na koszty ogrzewania niezależnie jakie mamy ogrzewanie.

 

Tylko, że kocioł na ekogroszek, czy 7, czy 12 kW kosztuje podobnie.

A w przypadku pompy ciepła różnicą są większe.

 

Oszczędności na rekuperacji będą znikome, z uwagi, że koszt kWh z groszku i pompy jest stosunkowo niski.

Bardziej należy oceniać komfort mieszkania z nią i bez niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że kocioł na ekogroszek, czy 7, czy 12 kW kosztuje podobnie.

A w przypadku pompy ciepła różnicą są większe.

 

Oszczędności na rekuperacji będą znikome, z uwagi, że koszt kWh z groszku i pompy jest stosunkowo niski.

Bardziej należy oceniać komfort mieszkania z nią i bez niej.

 

A co sądzisz o połączeniu: pompa ciepła, rekuperacja i fotowoltaika? Ogrzewanie jest teoretycznie za darmo do tego komfort i wygoda

W takim przypadku nie musze stawiać kominów i lać ław pod nie - czyli pieniadza zaoszczędzone na betonie i kominach lepiej włożyć w rekuperacje... czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o połączeniu: pompa ciepła, rekuperacja i fotowoltaika? Ogrzewanie jest teoretycznie za darmo do tego komfort i wygoda

W takim przypadku nie musze stawiać kominów i lać ław pod nie - czyli pieniadza zaoszczędzone na betonie i kominach lepiej włożyć w rekuperacje... czy się mylę?

 

Ja tak mam ale za krótko aby ocenić oszczędności. Tak czy inaczej możesz sobie fotowoltaike zamontować później, nawet po roku od odpalenia instalacji. Zrobić tylko wcześniej kable na dach, miejsce na inwerter i zabezpieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam ale za krótko aby ocenić oszczędności. Tak czy inaczej możesz sobie fotowoltaike zamontować później, nawet po roku od odpalenia instalacji. Zrobić tylko wcześniej kable na dach, miejsce na inwerter i zabezpieczenia.

Masz te trzy rzeczy zamontowane? Mając fotowoltaikę i pompe ciepła za ogrzewanie nie powinieneś płacić raczej.. przynajmniej nie aż tak dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz te trzy rzeczy zamontowane? Mając fotowoltaikę i pompe ciepła za ogrzewanie nie powinieneś płacić raczej.. przynajmniej nie aż tak dużo :)

 

To się okaże po roku, za krótko by teraz to stwierdzić. Energia elektryczna jest rozliczana co pół roku.

 

 

Jeżeli mam Ci coś zaproponować, to pomieszaj rok, zobacz ile kWh zużyłeś i dobierz tak fotowoltaikę. Jeżeli chcesz patrzeć jeszcze bardziej przyszłościowo, to zarezerwuj sobie możliwość dołożenia panelu za kilka lat. To jak już auta elektryczne będą bardziej dostępne. Podczas budowy to tylko rzucić kabel lub nawet lepiej, rzucić sam przepust i w przyszłości sobie dołożysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam serdecznie,

Mam dylemat odnośnie kominów wentylacyjnych, otóż zaczynam budowe w tym roku i zdecydowałem się na ogrzewanie domu pompą ciepła + panele fotowoltaiczne więc nie ma sensu stawiać kominów dymnych, będę wylewał ławe pod komin ale stawiac ich teraz nie będę.. a co za tym idzie nie chciałbym stawiać kominów wentylacyjnych i zastanawiam się nad rekuperatorem ale nie mam z tym doświadczenia... sądzicie, że to bedzie lepsza opcja czy lepiej stawiać kominy?

Generalnie pieniądze które miałbym włożyć w kominy wydałbym na rekuperację, tylko co lepsze?

:rolleyes:

 

Witam,

 

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem będzie znakomitym rozwiązaniem w Pana budynku. Jak już Pan wspomniał, nie będzie potrzeby budowy żadnego komina (spalinowego i wentylacyjnego) oraz w pomieszczeniu będzie znacznie lepszy komfort. Dodatkowo, dzięki pracy rekuperatora zmniejszona będzie wentylacyjna strata ciepła w budynku.

Przy okazji zachęcam do zapoznania się z centralą wentylacyjną z odzyskiem ciepła Logavent HRV2 marki Buderus. Urządzenie posiada wysokiej klasy aluminiowy przeciwprądowy wymiennik ciepła, który gwarantuje wysoki stopień odzysku ciepła wynoszący nawet do 90%. Centrala wentylacyjna może być sterowana za pomocą prostego regulatora w urządzeniu lub pilota zdalnego sterowania RCV. Rekuperator dostępny jest w trzech wielkościach o nominalnych przepływach powietrza: 140 m3/h, 230 m3/h oraz 350 m3/h. Więcej informacji o produkcie można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/rekuperacja/.

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...