Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Aeris 350 - jaki macie odzysk ciepła? u mnie jakoś marnie


Recommended Posts

Sprawdź jeszcze wilgotność czymś innym (jakąś stacją pogodową czy czymś w tym rodzaju). U mnie obecnie wilgotność 45%, aeris next 350. Natomiast dziwnie wysoką masz temperaturę wewnątrz domu. Ja u siebie pomimo dużych przeszkleń od strony południowej mam 22,5 stopnia w dzień, a w nocy temp. spada nawet do 21,5 stopnia. Oczywiście rolety zewnętrzne gdy grzeje słońce opuszczone do połowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oba termometry w salonie pokazują 26C z czego jedno z urządzeń ma wbudowany higrometr, który pokazuje 36% wilgotności. Rolety zewnętrzne opuszczone do połowy. Sprawdziłem status na rekuperatorze i mam tam:

 

Wywiew 24C, 48% wilgotności

Wyrzutnia 22C, 56%

Czerpnia 21,5C, 59%

Nawiew 24C, 53%

Przepływ w obie strony jest obecnie na pierwszym biegu na poziomie 150m3/h

 

Mając 53% na nawiewie powinienem chyba mieć dużo wyższą wilgotność w domu.

W weekend mieliśmy imprezkę rodzinną gdzie do naszej czwórki dołączyło 7 dorosłych osób. Wszyscy twierdzili, że jest duszno pomimo, że przeszedłem na sterowanie manualne i ustawiłem na 3 bieg. W końcu trzeba było pootwierać okna.

Jest jeszcze kwestia bypassu. Rozumiem, że bypass omija filtry i podaje powietrze z zewnątrz bezpośrednio na nawiewy. Nie wiem kiedy to jest przydatne i czemu nie można tego wyłączyć całkiem tylko trzeba podać liczbę godzin, maksymalnie 24?

I jeszcze przystawiając higrometr do jednego z nawiewów gdzie udało się go ulokować wskazuje temperaturę 24C i wilgotność 38% zatem gdzieś ta wilgotność ucieka skoro na reku wilgotność na nawiewie jest 53%. Mogło by się to gdzieś skraplać po drodze? Przy takich temperaturach to chyb mało prawdopodobne?

Edytowane przez yaro137
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą dusznością to dziwna sprawa. Ja nie mam takich odczuć. Myślę, że uczucie duszności bardziej skorelowane jest z temperaturą niż wilgotnością. Nie wiem czy to wina reku. Po pierwsze dziwne jest to, że masz tak wysoką temperaturę w domu. Lato przecież się na dobre jeszcze nie zaczęło, a Ty masz 26 stopni w domu. Może chodzi Ci jeszcze ogrzewanie i nie jesteś tego świadomy? ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

posiadam AERISnext 350 R VV TR ERV od października 2017, rury metalowe na poddaszu nieogrzewanym izolowane wełna + zamknięte w skrzynkach ze styropianu 10 cm, czerpnia i wyrzutnia w ścianie garażu z temperatura 8 stopni zimą, rekuperator chodził bez zarzutu, wietrzenie ok, wilgotność na poziomie 30-40% przy ogrzewaniu podłogowym w całym domu i temperaturze od 22-23 stopni - włączony tryb ciepły z tryb ochrony wilgoci, itd.

 

Od kilu dni jednak walczę z rekuperatorem, gdyż po przełączeniu profilu temperatury Ciepłego na Normalny, pomimo ustawionego harmonogramu pracy, potrafił najczęściej wieczorem przełączyć się na 3 bieg i tak w nieskończoność chodzić, przy okazji pompując w odpływ skroplin wodę, nie reaguje na ręczne obniżenie prędkości. jedynie twardy restart powoduje powrót do danego ustalonego programu.

 

Nie wiem jak ustawić prawidłowo i czy w ogóle coś zmieniać przy trybie normalnym: Bypass wyłączyć na 24h ? temperatura pasywna?, temperatura aktywna?, komfort wilgotności?, ochrona wilgotności?, profil temperatury stały czy adaptacyjny?, czy włączyć sezon chłodzenia - czy zrobić restart systemu lub zmienić soft ?

 

Filtry zmieniłem miesiąc temu oba na F7, oryginalne, nie kombinowane.

 

Być może coś nieumiejętnie pozmieniałem i teraz ból ?

Edytowane przez madub
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madub - Pradwopodobnie zaczęły wadliwie działaś czujniki przepływu, miałem podobnie tylko, że mi obroty falowały. Wołaj serwis na naprawę gwarancyjną. Poprawią i wgrają nowego softa.

 

Teraz mój chodzi bez zarzutu choć podczas ogrzewania podłogówką miałem małą wilgotność ok 25%, ale ja mam NEXT Standard.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można podpytać jak macie ustawione programy wentylacji? Może tu coś robię nie tak bo instalator zostawił mi to do ustawienia. Ustawiłem tak, że cały dzień chodzi na pierwszym biegu i do tego rano i wieczorem przez piętnaście minut na trzecim. Dziś przestawiłem w dzień na nieobecność i dopiero kiedy dzieci wracają włącza się z powrotem 1 bieg. To pomogło z poziomem wilgotności w dzień. Mam teraz 40-45% więc w miarę OK. Co do ogrzewania to podłogówka na pewno jest wyłączona bo kocioł chodzi w trybie letnim :) Edytowane przez yaro137
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yaro137 - Musisz sam wg. własnych upodobań w menu ustawić sobie Programy wentylacji, można zaprogramować 9 zdarzeń, ja mam 4 na Pn-Pt i 5 na Sob-Niedz. Wiec ustawiasz od kiedy do kiedy masz na 1, kiedy nieobecność i kiedy wietrzenie (minimum 20-30 minut). Ustawić, zobaczyć jak będzie i ewentualnie wprowadzać poprawki w edycji każdego zdarzenia. Proponuję założyć np ComfoSwitch C gdzieś w salonie, kuchni, przeciągając skrętkę do rekuperatora, wtedy łatwo zwiększać manualnie prędkość - gotowanie, prysznic, impreza w domu i nie latać do kotłowni lub czekać , że czujniki podwyższą bieg. Oczywiście trzeba pamiętać , że np mamy w tygodniu ustawiony program nieobecność , a jednak ktoś z domowników zostaje w domu, wtedy albo ręcznie włączamy na 1 lub zmieniamy program nieobecność na 1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madub - Pradwopodobnie zaczęły wadliwie działaś czujniki przepływu, miałem podobnie tylko, że mi obroty falowały. Wołaj serwis na naprawę gwarancyjną. Poprawią i wgrają nowego softa.

 

Teraz mój chodzi bez zarzutu choć podczas ogrzewania podłogówką miałem małą wilgotność ok 25%, ale ja mam NEXT Standard.

Pozdrawiam

 

Dziękuje za podpowiedź - czy ktoś wie, czy komfort wilgotności i ochrona wilgotności powinna być włączona w profilu NORMALNYM i CHŁODZENIE ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem moje poranne i wieczorne wietrzenie na 30 min. Od 17:00 czyli kiedy dzieci wracają wentylacja chodzi na 2 i tak cały wieczór i noc. Wczoraj wieczorem było dużo chłodniej na zewnątrz. Na czerpni 14C i tyle nawiew. 2 bieg to koło 300m3/h. Teoretycznie powietrze w całym domu powinno być wymienione w ciągu niecałych 2 godzin już nawet nie licząc, że w tym czasie przez pół godziny leciało wietrzenie. Skąd więc temperatura w budynku na poziomie 24C bo całkiem tego nie rozumiem. Wydawałoby się, że jeśli następuje całkowita wymiana powietrza to powinno być wewnątrz dużo chłodniej. Co prawda nie wiem jak przez cały ten czas zachowuje się Bypass gdyż działa w Auto, ale profil temperatury ustawiony na Chłodny / Stały / 18C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem moje poranne i wieczorne wietrzenie na 30 min. Od 17:00 czyli kiedy dzieci wracają wentylacja chodzi na 2 i tak cały wieczór i noc. Wczoraj wieczorem było dużo chłodniej na zewnątrz. Na czerpni 14C i tyle nawiew. 2 bieg to koło 300m3/h. Teoretycznie powietrze w całym domu powinno być wymienione w ciągu niecałych 2 godzin już nawet nie licząc, że w tym czasie przez pół godziny leciało wietrzenie. Skąd więc temperatura w budynku na poziomie 24C bo całkiem tego nie rozumiem. Wydawałoby się, że jeśli następuje całkowita wymiana powietrza to powinno być wewnątrz dużo chłodniej. Co prawda nie wiem jak przez cały ten czas zachowuje się Bypass gdyż działa w Auto, ale profil temperatury ustawiony na Chłodny / Stały / 18C.

 

Proponuję coś pozmieniać w BYPASS z auto na OTWORZYĆ (WŁĄCZYĆ): urządzenie zmniejszy sterowanie odzyskiem ciepła do minimum (jeśli to możliwe,

powietrze z zewnątrz będzie nawiewane bezpośrednio do pomieszczeń) i zobaczyć czy będzie różnica oraz można też sprawdzić w ustawieniach zaawansowanych SEZON CHŁODZENIA zaczyna się teraz - lub wezwać sobie kogoś z serwisu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.............Teoretycznie powietrze w całym domu powinno być wymienione w ciągu niecałych 2 godzin już nawet nie licząc, że w tym czasie przez pół godziny leciało wietrzenie. Skąd więc temperatura w budynku na poziomie 24C bo całkiem tego nie rozumiem. Wydawałoby się, że jeśli następuje całkowita wymiana powietrza to powinno być wewnątrz dużo chłodniej.

Wymieniłeś powietrze, a wychłodziłeś kilkanaście(albo kilkadziesiąt) ton masy akumulacyjnej w postaci ścian, stropów, posadzek itp.? Poczekaj kilka dni, to temp. spadnie pod warunkiem, ze znowu nie dostarczysz energii do tej masy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściany są z silki, która faktycznie ma dużą akumulacyjność cieplną. Na podłodze na parterze gres co pewnie też swoje robi. Martwi mnie, że wszyscy, którzy nas odwiedzają twierdzą, że jest duszno i otwierają okna. Ja wtedy wyłączam wentylację bo bez sensu żeby chodziła przy pootwieranych oknach. Czyli ta wentylacja mechaniczna niewiele się w praktyce różni od grawitacyjnej kiedy na zewnątrz upały. Przy 14C późnym wieczorem przy wentylacji na maxa przez całą noc temperatura wewnątrz spada zaledwie o 1-1,5C. Efekt będzie dużo lepszy gdyby zamiast tego zostawić uchylone okna bo tu od razu czuć świeże, chłodne powietrze. Wygląda, że bez dodatkowej klimatyzacji żadnego komfortu z WM nie będzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...
W domu to ok. 35%, na dworze nie wiem ile.

 

W tej chwili temperatury nie wyglądają już tak korzystniej (pewnie pojawiła się skroplona woda w wymienniku).

 

 

 

To akurat na I biegu, ale już z powrotem zwiększyłem, bo woda wprowadziła opory i już nie jest tak fajnie :)

W menu serwisowym (pozycja P31).

 

Witam,

 

podpowiedź proszę jak dostać się do Menu Serwisowego, jaki wpisywałeś kod instalatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam

Używam rekuperator Aerisnext 350, większość rur peflex poprowadzona jest przez nieogrzewany garaż. Rury są docieplone wełną 15 cm z góry i z dołu, ale jakoś wydaje mi się że i tak tracę dużo.

 

Takie pytanie, jakie macie temp. na rekuperatorze?

 

U mnie wygląd to tak na 1 biegu

 

Powietrze wywiewne 16,2 *C

Powietrze usuwane 7,4*C

Powietrze zewnętrzne 1,4*C

Powietrze nawiewne 14,4*C

 

W domu mam średnio 21,5 *C

 

Jak to wygląda u Was???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Używam rekuperator Aerisnext 350, większość rur peflex poprowadzona jest przez nieogrzewany garaż. Rury są docieplone wełną 15 cm z góry i z dołu, ale jakoś wydaje mi się że i tak tracę dużo.

 

Takie pytanie, jakie macie temp. na rekuperatorze?

 

U mnie wygląd to tak na 1 biegu

 

Powietrze wywiewne 16,2 *C

Powietrze usuwane 7,4*C

Powietrze zewnętrzne 1,4*C

Powietrze nawiewne 14,4*C

 

W domu mam średnio 21,5 *C

 

Jak to wygląda u Was???

Odpowiednio

22,5

6,5

1,5

21,5

Wydajność 70m3/h

Temperatura w domu 23

 

 

Pe-flexy na stropie betonowym pod 45cm warstwą wełny

Edytowane przez Beskidziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...