Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciąg wsteczny z wantylacji/nawiewanie zimna a piec na ekogroszek z dmuchawą


Recommended Posts

Witam. Pojawił się wsteczny ciąg w kratce wentylacyjnej w kuchni i łazience na 1piętrze(Wieje mi zimne powietrze z pionu wentylacyjnego)W łazience na drugim piętrze jest wszystko ok. Każdy pion wentylacyjny jest indywidualny. Problem zauważyłem po uszczelnieniu starych okien/drzwi na parterze(w tym kotłownia wkopanej poniżej poziomu terenu) oraz wymianie starych okien na nowe(1i2 piętro). Co jest dziwne: najcieplej mam na parterze(warsztacik z dużymi drzwiami garażowymi,pralnia,piwnica z kotłownią(kotłownia wpokoana w ziemie)gdzie są stare okna,jest to przyziemie(dom lata 80te więc słaba izolacja podłogi), pierwsze piętro chłodniej, drugie piętro najchłodniej. Mam zetkę w kotłowni ale jest mocno przysłonięta bo okropnie wychładzała kotłownie(wiem że to błąd, być może jak ją odsłonie to wszystko wróci do normy ale nie ma mnie w domu do weekendu wiec pytam wcześniej jakie są opcje).

 

Czyżby piec zaciąga powietrze z pierwszego i drugiego piętra? Dziwne jest też to że na drugim piętrze w łazience kratka wentylacyjna działa normalnie gdzie teoretycznie powinno być jej ciężej niż tym na niższym piętrze bo przewód wentylacyjny jest krótszy. Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Czy w pierwszej kolejności mogę CAŁKIEM OTWORZYĆ WENTYLACJĘ NAWIENĄ TZW ZETKE fi.150 oraz rozszczelnić okna na parterze? Warsztat ,pralnia, piwnica, kotlowia. Drzwi które prowadzą na 1pietro są drewniane i nie muszę ich zamykać więc powietrze bez problemu wydostanie się na wyższe kondygnację. Czy jednak konieczne będzie rozszczelnienie okien na 1piętrze(tu wentylacja nie działa poprawnie) i 2piętrze(tam wentylacja działa dobrze)? Proszę o pomoc. Mimo tych problemów z wentylacją wilgotność wynosi miejscami maxymalnie 35-40%. Co jest chyba również ważne: ocieplenie ścian w moim wypadku to ZERO (pustak,pustka powietrzna,cegła czyli 41cmmuru) W środku mam boazerie drewnianą która a ma sporo szczelin i cuć że te ściany oddychają bo nie ma pod nią tynków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie otwieraj kotłowni na dom. W kotłowni musi być osobny nawiew czyli zetka i wywiew czyli dedykowana wentylacja. Zetka powinna pokrywać zapotrzebowanie na powietrze do kotła jak i na wymianę powietrza w pomieszczeniu.

Jak wynika z opisu pomiędzy piętrami masz otwartą przestrzeń i to jest przyczyną wstecznego ciągu. Powietrze z 1 piętra klatką schodową unosi się do góry i pociąga za sobą powietrze kanałami wentylacyjnymi na 1 piętrze. Na 2 piętrze masz wszystko w porządku. Dodatkowo różnica temperatur ,1 piętro wyższa niż na 2 piętrze, potęguje to zjawisko. Nie dziw się, że masz tak sucho przecież masz wymianę powietrza czyli przewietrzanie jest tylko trochę nieprawidłowe.

Miałem takie zjawisko u siebie to wiem jak to działa, teraz mam wentylację mechaniczną i jest ok.

Zjawisko wyjaśnione teraz rada. Jak się da oddzielić 1 piętro od 2 piętra i zrobić nawiewniki aby wymiana odbywała się osobno na każdym piętrze.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam otwierać kotłowni na dom tylko ewentualnie cały parter w tym kotłownie 'napowietrzyć' że tak powiem, czyli zapewnić spora ilości powietrza napływającego a więc każde okno rozszczelnić do granic przyzwoitości i przede wszystkim całkiem otworzyć zetkę fi 150 do pieca(20kw) bo mam wrażenie że to właśnie piec ciągnie mi powietrze z dwóch wyższych kondygnacji bo na całym parterze jest najcieplej mimo starych okien,drzwi garażowych oraz słabo ocieplonej podłogi pod która już ni nie ma(budownictwo lata 80te).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to najpierw zrób obrzęd gromniczny tak jak zalecał adam_mk i przekonaj się skąd i dokąd ciągnie a potem działaj. Może być też kadzidełkiem, dowiesz się przez, które szpary w drzwiach i oknach wchodzi a przez, które wychodzi powietrze. Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...