Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

czy warto poprawiać moją instalację rekuperatora


Recommended Posts

Witam,

 

Posiadam instalacje wentylacji z rekuperatorem zrobiona na termoflex'ach z 2cm izolacji z wełny. Niestety panowie którzy to robili mieli taką wyobraźnię że wszystkie przewody schodzące ze strychu na dół przechodzą na długości 2-3m przez dach poza ociepleniem, wprost pod deskowaniem. Niestety dom budowałem w pośpiechu i nie wszystkiego byłem w stanie dopilnować, a skala problemu wyszła dopiero po kilku latach gdy zrobiłem sobie zdjęcie termiczne na wyłączonym rekuperatorze. Temperatura na w miarę dobrze zaizolowanych kanałów wynosiła 18C (przy wyłączonym reku) i nie było w nich żadnego ruchu powietrza, natomiast kanały które przechodzą pod dachem przy -3C na dworze miały 8-12C i było czuć powiew chłodnego powietrza.

Zauwazyłem też że przy -3C kanał leżący w najgorszym miejscu, czyli w narożniku dachu ma temperaturę wylotu powietrza 4C niższa niż kanał który biegnie cały czas w ocieplonej przestrzein, a kanały stykające się tylko jedną częścia z deskowaniem mają temperaturę okolo 2C niższa.

Dodatkowo zmagam się z ciągłym przesuszeniem domu, wyczytałem też że kanały powinno się czyścić co 5 lat i co 20 wymieniać, a przy termoflexach chyba nie za bardzo da sie je wyczyścic.

Ponieważ planuje odmalowanie domu to zastanawiam się czy nie zdecydować się na większą demolkę i położenie na nowo przewodów rekuperaora w ocieplonej przestrzeni i czy nie wymienić instalacji np na przewody pe-flex co pozwolilo by poprowadzic je w podwieszanym suficie zamiast na strychu, który jest coprawda ocieplony, ale nie jest ogrzewany i przy -10C temperatura tego strychu to 3-4C.

W związku z tym chciałem poradzić się czy z moją instalacją jest naprawde tak żle żeby było warto ją wymienić i na jaki system przewodów. Na tą chwilę koszty ogrzewania domu są podobne jak u moich znajomych przy wentylacji grawitacyjnej, a może nawet trochę wyższe przy podobych parametrach ocieplenia i jakości wykonania.

Co do rekupearatora to mam berlufa daytona 350, ale to chyba akurat nie ma tak dużego znaczenia.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...