Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nadproże strunobetonowe + rolety podtynkowe


cudak

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Spokojnie ci się zmieszczą te ze środkowego obrazka

 

Zmieścić się zmieszczą, pod warunkiem, że okna są rzeczywiście wysunięte o 1 cm i że puszki roletowe będą miały maks. 18 cm grubości. Wtedy będzie można je przykryć styropianem 1 cm. Trzeba tylko pamiętać, że w miejscu puszki nie będzie ocieplenia (ten 1 cm dodany z wierzchu nic nie da). Jeżeli puszka nie ma być mostkiem cieplnym, to warto między nią a murem dać trochę izolacji (wypełnić ten 1 cm, o który okna wystają z muru). Ja bym wykosztował się na matę z aerożelu. To bardzo drogie ocieplenie, ale jeżeli tylko pod puszki (z małym zapasem po bokach), to wydatek nie powinien być rujnujący i chyba warto nad tym pomyśleć, żeby potem ściana nie przemarzała i grzybek nie rósł od środka.

Edytowane przez sartoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieścić się zmieszczą, pod warunkiem, że okna są rzeczywiście wysunięte o 1 cm i że puszki roletowe będą miały maks. 18 cm grubości. Wtedy będzie można je przykryć styropianem 1 cm. Trzeba tylko pamiętać, że w miejscu puszki nie będzie ocieplenia (ten 1 cm dodany z wierzchu nic nie da). Jeżeli puszka nie ma być mostkiem cieplnym, to warto między nią a murem dać trochę izolacji (wypełnić ten 1 cm, o który okna wystają z muru). Ja bym wykosztował się na matę z aerożelu. To bardzo drogie ocieplenie, ale jeżeli tylko pod puszki (z małym zapasem po bokach), to wydatek nie powinien być rujnujący i chyba warto nad tym pomyśleć, żeby potem ściana nie przemarzała i grzybek nie rósł od środka.

 

skrzynki będą nawet i 20,5 cm ...dom będzie 15 cm ocieplony, ale górna część parterówki 20 cm lub troszkę więcej. W jednej z firm proponują mi dystanse na całym obwodzie rolet + styrodur 2 cm, miedzy skrzynkę a nadproże, w innej chcą zastosować właśnie aerożel 1cm.

 

przy okazji napisali kilka zdań odnośnie montażu:

- montaż prowadnica na ramę okna, skrzynka nad oknem

-ilość rolet 14 sztuk w tym jedna z podziałem na dwie niezależnie działające / w jednej części moskitiera

-dystanse na całym obwodzie rolet + styrodur 2 cm

-silnik radiowy z pilotem jednokanałowym do każdej rolety

 

silniki firmy Came

natomiast elementy do rolet Aluprof

-cena brutto z montażem 14950 zł

-do sterowania grupowego proponuję do wyboru:

-pilot 15 kanałowy 300 zł/szt

-pilot tomer 1 kanałowy 150 zł/szt

-przygotowanie instalacji pod rolety w gestii Inwestora

Edytowane przez dubi1985
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieścić się zmieszczą, pod warunkiem, że okna są rzeczywiście wysunięte o 1 cm i że puszki roletowe będą miały maks. 18 cm grubości. Wtedy będzie można je przykryć styropianem 1 cm. Trzeba tylko pamiętać, że w miejscu puszki nie będzie ocieplenia (ten 1 cm dodany z wierzchu nic nie da). Jeżeli puszka nie ma być mostkiem cieplnym, to warto między nią a murem dać trochę izolacji (wypełnić ten 1 cm, o który okna wystają z muru). Ja bym wykosztował się na matę z aerożelu. To bardzo drogie ocieplenie, ale jeżeli tylko pod puszki (z małym zapasem po bokach), to wydatek nie powinien być rujnujący i chyba warto nad tym pomyśleć, żeby potem ściana nie przemarzała i grzybek nie rósł od środka.

 

Już to kiedyś opisywałem jak zrobiłem u siebie ale co tam jeszcze dla wyjaśnienia: Nadproża cofnięte o 5 cm okno zlicowane ze ścianą zewnętrzną nic nie wypuszczałem, do nadproża przykleiłem 3cm xps , skrzynka rolety w moim przypadku miała wymiar 14 cm, na całość poszedł eps 15cm więc jak by nie liczyć to na skrzynkę poszło 3 cm. może to nie jest za wiele ale myślę że to jedno z lepszych rozwiązań. Nie wiem jaki grzyb miałeś na myśli ? bo za to to już raczej odpowiada dobrze działająca wentylacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skrzynki będą nawet i 20,5 cm ...dom będzie 15 cm ocieplony, ale górna część parterówki 20 cm lub troszkę więcej. W jednej z firm proponują mi dystanse na całym obwodzie rolet + styrodur 2 cm, miedzy skrzynkę a nadproże, w innej chcą zastosować właśnie aerożel 1cm.

 

przy okazji napisali kilka zdań odnośnie montażu:

- montaż prowadnica na ramę okna, skrzynka nad oknem

-ilość rolet 14 sztuk w tym jedna z podziałem na dwie niezależnie działające / w jednej części moskitiera

-dystanse na całym obwodzie rolet + styrodur 2 cm

-silnik radiowy z pilotem jednokanałowym do każdej rolety

-cena brutto z montażem 14950 zł

-do sterowania grupowego proponuję do wyboru:

-pilot 15 kanałowy 300 zł/szt

-pilot tomer 1 kanałowy 150 zł/szt

-przygotowanie instalacji pod rolety w gestii Inwestora

 

Pytałeś o dokładną nazwę tych rolet, właśnie przeglądałem dokumenty i znalazłem nazwę tych rolet, podtynkowa UPK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałeś o dokładną nazwę tych rolet, właśnie przeglądałem dokumenty i znalazłem nazwę tych rolet, podtynkowa UPK 90

 

super, zapiszę, to bardzo cenna wiadomość, tak, pisząc o wymiarach okien informowałem ich że interesuje mnie roleta zewnętrzna podtykowa, załączyłem równiez grafikę która przedstawiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to kiedyś opisywałem jak zrobiłem u siebie ale co tam jeszcze dla wyjaśnienia: Nadproża cofnięte o 5 cm okno zlicowane ze ścianą zewnętrzną nic nie wypuszczałem, do nadproża przykleiłem 3cm xps , skrzynka rolety w moim przypadku miała wymiar 14 cm, na całość poszedł eps 15cm więc jak by nie liczyć to na skrzynkę poszło 3 cm. może to nie jest za wiele ale myślę że to jedno z lepszych rozwiązań. Nie wiem jaki grzyb miałeś na myśli ? bo za to to już raczej odpowiada dobrze działająca wentylacja

 

Rozumiem, jak zrobiłeś u siebie, ale ja odpowiadałem na post dubi1985, który napisał:

>>okna wstawione, są wysunięte o 1 cm z lica muru

i wrzucił fotę, na której widać, że nie zrobił uskoku w nadprożu. No, skoro już tak zrobił, jak zrobił, to na cofanie nadproża jest za późno i można co najwyżej powalczyć na tym jednym centymetrze.

 

Co do grzyba - w istocie może trochę przesadziłem i przyznaję Ci rację, że dobra wentylacja może rozwiązać sprawę. Niemniej jednak kwestia przemarzania pozostaje. Jeżeli dubi pod kasetę nie wrzuci jakiejś dobrej izolacji, to nadproże będzie zimniejsze od reszty muru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam, mam podobny problem z cofnięciem nadproży. Wszędzie jest opisane, że to jest najlepsze rozwiązanie ale nigdzie nie jest napisane jak to dokładnie zrobić. Murarz tak jeszcze nie robił, kierownik budowy nie widział czegoś takiego i jak to zrobić poprawnie jak nie ma kogo się poradzić. Fajnie, że trafiłem na ten temat, zdjęcia do murarza już się drukują żeby wiedział o co chodzi. Czy można to cofnięte nadproże zrobić w ten sposób: połączyć dwa nadproża l19 o takiej samej wysokości ale o szerokości jedno 9cm a drugie 12cm. Połączone razem dadzą nam 21cm i powinno zostać 4cm na docieplenie powstałej wnęki ? czy takie połączenie nadproży nie obniży w jakiś sposób konstrukcji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można to cofnięte nadproże zrobić w ten sposób: połączyć dwa nadproża l19 o takiej samej wysokości ale o szerokości jedno 9cm a drugie 12cm. Połączone razem dadzą nam 21cm i powinno zostać 4cm na docieplenie powstałej wnęki ? czy takie połączenie nadproży nie obniży w jakiś sposób konstrukcji?

 

To są właśnie pytania, na które powinien odpowiedzieć kierownik budowy. To on zna konstrukcję i Twój konkretny przypadek. Jeżeli jednak jest to dla niego nowość (mam chęć napisać, co o tym myślę, ale w ten sposób Ci nie pomogę), to uderz do swojego architekta.

 

Doprawdy dziwi mnie, że budowlańcy mogli się z tym rozwiązaniem nie zetknąć, bo to znany temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Cześć. Niektórzy zamiast "manewrów" z nadprożem robią większy otwór okienny i zmawiają okno z poszerzeniem w wysokości odpowiadającej wysokości rolety. Potem od środka na poszerzenie dokładają styropian, siatka, klej by licował z murem wewnętrznym. Wg mnie jest to cieplejsze niż ocieplanie cofniętego nadproża.

Też nad czymś takim myślałem, ale sprzedawca okien powiedział, że przesunie się punkt rosy do środka domu i będzie w zimie zaciekać. Spotkał się ktoś z czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...