Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WM Szum w anemostacie


Recommended Posts

Po złożeniu całej instalacji opartej na Kinetic 250, niestety ale na najmniejszych nastawach 30/30, na anemostatach nawiewnych słychać szumy...

Nawet jeśli skręcę na 20% to jeszcze jest słyszalny delikatny szum

 

- Dom 100m2

- Instalacja oparta na przewodzie greenflex 75 oraz ocynkowanych skrzynkach rozprężnych

- anemostaty fi125

- czerpnia i wyrzutnia poprzez dachówki wentylacyjne (grzybek) - tu będę to zmieniał, bo te dachówki mają fi90, i a wylot pod grzybkiem to raptem 4 małe dziurki

- reku z czerpnią i wyrzutnią połączony thermoflex spiro fi150 - akurat taką miałem już w domu

- reku ze skrzynkami rozdzielczymi (fi160, 6x75) połączone także thermoflex spiro fi150

 

Rekuperator stoi w holu, nad nim (1m) na poddaszu skrzynki rozdzielcze. Wszystko przykryte 30cm wełny.

 

WM rozłożenie kanałów.jpg

Edytowane przez daamiann88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na rurach rozprowadzających też za bardzo przyoszczędziłeś.

 

Jaki wpływ na szum w instalacji ma rodzaj flexów? PeFlex jest cichszy niż greenflex, czy może Ventiflex albo R-Vent flex. Jest jeszcze Smartflex, Uniflex, PER-Flex i pewnie kilka innych. KTÓRY z nich jest najcichszy, co wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wczoraj doczytałem tu na forum, że to wszystko idzie z jednej fabryki, tylko zmieniany jest barwnik....

W temacie o przewodach chłopaki którzy tym handlują piszą, że w zasadzie to nie ma różnic między przewodami.

 

_John, według mnie to mam takie same kanały jak pokazałeś....

 

http://allegro.pl/przewod-rura-izolowana-termoflex-150-10mb-250-c-i6926323160.html?snapshot=MjAxNy0xMS0wNlQxOToxNTo1My40OTZaO2J1eWVyOzU2NzQyOTE1ZTFjMzQwMjFhMDg4ODM2NDUyM2Y1YjM5YTY5Mjg0YWI2MDAxMzFhZDA4MGViYWU4NmI0YTZkMmY%3D

 

Chyba, że jest jakaś zauważalna różnica poza ceną? Inna budowa? Materiały?

Edytowane przez daamiann88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam przewody peflex z termokontrol, elastyczne do połączenia centrali i skrzynek zwykłe z aledrogo słychać chuczenie ale na 100% i nie jest to jakoś mocno. Jak jest kilka osób więcej niż nas to daje na 100%, normalnie przy 50% praktycznie nie słychać wentylacji, przy 30 to cisza nocą jakby jej nie było. Chyba, że głuchy jestem ale żona też nie słyszy. Podejrzewam, że to centrala sama w sobie jest głośna, nie jest to szum powietrza, tylko pogłoś z centrali-tak ja to odbieram.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc zamawiam, zamontuje i podzielę się efektem....

 

http://motoimage.pl/gky_uploads/2018/01/1517143627-1200-x-1600px-IMG-3204.JPG

 

Zaraz nad sufitem są skrzynki rozdzielcze, jak dojdzie przewód próbować pierw wydłużyć odcinek nawiewu? Czy SONODEC załatwi problem na tak krótkim odcinku?

IMG-3204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to ciężko mi określić co to szumi... ale wydaje mi się, że niesie od wentylatorów.

Próbowałem kręcić przewodem (na zdjęciu pierwszy po lewo), ale jest już docięty i ciężko jakkolwiek nim zakręcić. Przyjdzie w tygodniu SONODEC, to będę testował ;)

 

Nawet widoczny na zdjęciu brak izolacji na części kanałów powoduje że hałas pomieszczenia z centralą wentylacyjną przenosi się do anemostatów...

 

Pamiętaj że sonodec czy inny kanał wentylacyjny wymaga szczelnego zaklejenia zakończeń aby całość działała tak jak należy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolację ściągałem by kręcić właśnie tymi kanałami, w wełnie czy bez, nie było różnicy.

W sonodecu zostawię izolację, nie będę jej ściągał. Pomyślałem by nad regipsami zrobić pare zawijasów długości 4/5 metrów zanim trafi do skrzynki rozdzielczej? Wystarczy taka długość czy przesada?

 

Wszędzie mam poklejone taśmami, uszczelnione wszystko co tylko można było. Robiłem sam także poświęciłem na to dużooo czasu. Jedynie przy reku nie ma taśmy, bo szumy nie pozwoliły dokończyć dzieła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba, że jest jakaś zauważalna różnica poza ceną? Inna budowa? Materiały?

Różnica jest diametralna.

Kup kanał izolujący akustycznie, czyli taki który ma wewnętrzną rurę perforowaną.

Kanał kup w lokalnej hurtowni, z papierem potwierdzającym oryginalność.

Jest masa podróbek, które później puszczają wełne do kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to ciężko mi określić co to szumi... ale wydaje mi się, że niesie od wentylatorów.

 

Dobrze Ci się wydaje ,dżwiek się niesie od wentylatora nawiewu . wywiewny jest oddzielony od rur wywiewu filtrem który działa jak tłumik. zatem prostym rozwiązaniem jest wstawić dodatkowy filtr za wentylatorem nawiewu (on ma już filtr przed sobą) który zadziała jak tłumik. Zrób próbę , na króciec ( za centralą) zasilający bezpośrednio nawiew załóż włókninę i na to dopiero rurę , powinno być o niebo ciszej. oczywiście na stale przydała by się kaseta filtracyjna z filtrem/tłumikiem o większej powierzchni ,choć nie będzie się brudził bo przed wentylem jest już filtr ale jak będzie za mały (jak w próbie tylko na rurze a więc o jej powierzchni) to będzie jakiś opór stawiał.Dodatkowo sprawdż mocowanie centrali do ściany jak masz na sztywno to żle ,trzeba coś gumowego tłumiącego drgania całej obudowy centrali (pudło rezonansowe) ,lepiej ją postawić przez elementy tłumiące na kątownikach ( mocowanych do ściany ) od dołu niż wieszać na sztywno na ścianie.

Tomraider.

Edytowane przez tomraider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdzałem tą opcję z dodatkowym filtrem raptem godzinę temu, bo też pomyślałem, że taki dodatkowy rodzaj "tłumika" coś pomoże... ale spektakularnych efektów nie było.

 

Centrala wisi na ścianie na sztywno, w zestawie były też takie małe gumowe kółeczka, teraz już chyba wiem po co... aby właśnie wyeliminować drgania... jutro je zamontuje.

 

Zakupiłem 10m polecanego przewodu SONODEC, i jak już wcześniej wspomniałem pociągnę go nad sufit, a nad nim pozawijam w "S".

Jeśli to nie pomoże to pozostanie się przyzwyczaić

 

EDIT.

Poleciałem jeszcze raz podziałać z filtrem. Złożyłem matę na pół - efekt zadowalający, na 4 - było bardzo dobrze. Ale podobny efekt uzyskuję jak skręcę wentylatory na 20% ;)

Edytowane przez daamiann88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciałem jeszcze raz podziałać z filtrem. Złożyłem matę na pół - efekt zadowalający, na 4 - było bardzo dobrze. Ale podobny efekt uzyskuję jak skręcę wentylatory na 20% ;)

 

No widzisz da się, kup kątowniki i przykręć pod centralą do ściany , do kątowników przez gumę w rodzaju tej przelotki http://sklep-guma.pl/przelotka-gumowa-12x1-5-mm-p-1351.html przykręć śrubami centralę , na pewno pomoże i będzie mniej drgań a przecież dżwiek to drgania.

Tomraider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...