Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wentylacją! Proszę o pomoc!!!


Recommended Posts

Witam,

Z góry przepraszam za łopatologiczne wytłumaczenie problemu, lecz chciałbym zostać zrozumiany.

 

Mam pytanie w sprawie wentylacji zainstalowanej w mieszkaniu. Nurtujące mnie pytania zrodziła pojawiająca się na suficie oraz okolicach okien pleśń. Dodam, iż nie znam historii mieszkania, wiem tylko że jest to budownictwo kilkuletnie. W związku z brakiem wiedzy w temacie proszę o pomoc drogich forumowiczów :). Otóż tak:

- kuchnia połączona z mały salonem: okap plus mały wentylator wmontowany w okno (regulacja ręczna);

- pokój (najprawdopodobniej przerobiony z kuchni): mały wentylator wmontowany w okno (regulacja ręczna);

- łazienka: wentylator z wiatrakiem.

 

W kuchni znajduję się obniżony sufit, natomiast brak jest tradycyjnej kratki wentylacyjnej (nie wiem czy była wcześniej czy nie), dodatkowo znajduję się tam okap kuchenny, który po włącznie powoduję l wydmuchiwanie powietrza z wentylatora w salonie i ekstremalne jego wydmuchiwanie w pokoju, dodatkowo dmucha w odpływu wody z umywalki (łazienka), wydobywający tym samym niemiłosierną woń kanalizacji. Czy to normalne? Czy okap działa prawidło i czy jest dobrze zamontowany? Czy kratka w kuchni nie jest wymagana?

 

W salonie i pokoju z wentylatorów ciągle wieje zimne powietrze (dźwięk przypominający huragan). Dodatkowo ze wspomnianych wentylatorów skraplają się spore ilości wody, które następnie ociekają na parapet (Usłyszałem, że mam sobie trzymać szmaty na parapecie :) ). Jest to uciążliwe, gdyż nie zawsze jestem w mieszkaniu. Jak powyżej proszę o wskazanie czy działanie tych wentylatorów jest prawidłowe? Proszę również o wskazanie jak właściwie powinny działać wentylatory okienne? Czy wiejące z nich powietrze jest normalne?

 

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu oraz wskazanie nieprawidłowości.

 

W razie dodatkowych pytań służę odpowiedzią :).

 

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przekombinowane ....

 

Jak dla mnie powinny być na okach nawiewniki ciśnieniowe (w pomieszczeniach suchych (czyli sypialnie , salon) i kratki wywiewne (w pomieszczeniach mokrych (łazienki , kuchnia) i powinno to działać prawidlowo.

 

Nie powinno się używać żadnych wentylatorów w wentylacji grawitacyjnej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Twój "system" działa zgodnie z prawami fizyki. Masz wentylatory wywiewne jak rozumiem - wyobraź sobie zamkniętą puszkę/sześcian w której ścianach zakładasz wentylatory - co one mają wywiewać, przecież próżni w środku nie zrobią - więc nawiew robi się sam, tam gdzie powietrze aktualnie ma najmniejszy opór w napływaniu do mieszkania (np odpływem umywalki). Tak, jak kaszpir007 napisał, potrzebujesz nawiewników okiennych/ściennych w pokoju i salonie a wywiewy zostaw w łazience +okap. Nie wiem, jakie ten wentylator łazienkowy ma parametry (wydajność), ale dopływ i odpływ powietrza powinny być mniej/więcej równe (jak odpływ będzie większy, to znowu zrobi się samoistny dopływ, np przez kanalizę lub pod drzwiami) - więc doczytaj na tabliczkach i porównaj z parametrami przy szukaniu nawiewników (pewnie będzie ciężko).

W zasadzie niewiele się zmieni po za tym, że przy nawiewnikach okiennych będzie mniej odczuwalne zimno, no i kierunek przepływu wentylowanego powietrza będzie prawidłowy: wlot świeżego do pomieszczeń czystych (suchych) wylot w łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisali przedmówcy. Bilans powietrza usuniętego musi być równoważony powietrzem nawiewanym. Wentylator wyciągu kuchennego usuwa powietrze, tworzy się podciśnienie i zimne powietrze wchodzi wszelkimi możliwymi szparami. W kuchni okap zasadniczo ma służyć do usuwania zapachów a do tego wystarczy filtr węglowy. Inaczej potrzebowałbyś duży nawiewnik, a w mieszkaniach nie ma gdzie go zrobić, tak, żeby nie wychładzał pomieszczenia. Dlatego podczas pracy wyciągu kuchennego wymagane jest np. uchylania okien, inaczej wieje z kratek, z nieszczelności, nawet z rury kanalizacyjnej - jak widać. Grzyb powstaje w wyniku skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu na zimnych powierzchniach. Mieszkanie małe, pary dużo, woda ścieka po oknach. Co zrobić. Odłączyć okap od przewodu kanalizacyjnego, wykonać w suficie normalną kratkę w kuchni, zamontować filtr węglowy do usuwania zapachów. Zobaczyć co się stanie. Możliwe, że trzeba będzie zlikwidować wentylatory w oknach a zastosować mniejsze i "cieplejsze" nawiewniki, rozcięcia uszczelek, czy rozszczelnienia okien ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za szybko i wyczerpująca odpowiedz! ;-) Mam jeszcze jedno pytanie czy normalne jest wdmuchiwanie powietrza z wentylatorów okiennych jeżeli okap kuchenny i wiatrak łazienkowy są wyłączone? Niestety też jest to norma, w ziemię ciężki wytrzymać z otwartymi wentylatorami gdy nonstop dmucha z nim zimne powietrze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby odkryć ruch powietrza w mieszkanku należy zapalić świeczkę i chodzić z nią po mieszkaniu, od okna do okna, od kratki do kratki, od drzwi do drzwi, przykładać do szpar itp i obserwować płomień świecy. Ona pokaże ruch powietrza. Można odkryć nieznane wcześniej miejsca wywiewania powietrza (bo nawiewy to już znasz)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...