Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koza z płaszczem wodnym. Opinie użytkowników.


Stiv885

Recommended Posts

Witam. Właśnie stoję przed wyborem sposobu ogrzewania domu a chcielibyśmy mieć z żoną od dawna wymarzony kominek. Pierwszą opcję jaką braliśmy pod uwagę to wkład kominkowy o mocy 15 kilowatów. Po zapoznaniu się z tematem stwierdziliśmy że to za droga inwestycja(ok.20000zl) więc naszą uwage bardziej skierowaliśmy do kozy PW. Dodam że dom to 150kw i koza byłaby drugim źródłem zasilania który wspomagałby podczas srogiej zimy kocioł na gaz. Aha oczywiście koza zasilałaby bufor ok 600l no i ogrzewanie podłogowe.

Co o tym sądzicie? Każda nawet najmniejsza uwaga się przyda. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Swego czasu miałem w swojej pracowni kozę -kominek-z płaszczem wodnym nazywało się to Emilja kupiłem na allegro .

Do tej kozy podpiąłem 7 grzejników 140 x60 i ogrzewałem tym ok 80-100 m2. Wrażenie rewelacja z punktu widzenia ogrzewania czasami jak na polu zrobiło się troszkę cieplej dało się odczuć i to dość poważnie temp. w pomieszczeniach było za gorąco ok 28 st a normalna temp. utrzymywała się w mrozy -15 ok 23-24 st. muszę przyznać że troszkę był przewymiarowany mocą ale wolałem mieć za ciepło jak za chłodno zwłaszcza że musieliśmy utrzymywać przy produkcji laminatów i szybowców 22 st. Ostatni wsad robiłem ok 19 00 i do rana spadała temperatura do 17 st. Okna były starego typu zresztą nie miałem wpływu na to wynajmowałem pomieszczenia od PKP a oni mieli gdzieś remonty i inwestowanie w swoje nieruchomości . Myślę że cięzko będzie ogrzać 150 m2 i utrzymać temp 22 st w domu na taką powierzchnie chyba trzeba z 1000L bufor i coś w okolicy 20-24 KW aby go ładował a potem aby sobie pobierała z ego podłogówka. Nie wiem jak masz ocieplony dom ale myślę że 20 styru na zewnątrz to podstawa dziś . Ale nie jestem fachowcem i to tylko moje poglądy które mogą się rozmijać z rzeczywistością .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemat całej instalacji - ma pracować tylko na kaloryfery/podłogówkę, grzać CWU. Jak to ma śmigać Twoim zdaniem.

I teraz pytanie ile godz dziennie masz zamiar palić, bo jak chcesz kózką nagrzać 600l w buforze do 60`C, CWU + kaloryfery to może być ciężko to zrobić w 3 godz po robocie. Sprawność kozy jest mała, pomyśl jak zrobisz instalację i gdzie wstawisz naczynie wyrównawcze - w Twoim przypadku będzie miało ok 40l dla samego bufora i kozy.

Sam byłem napalony na kominek z płaszczem, ale jak rozmawiam z ludźmi, którzy mają takie rozwiązania to odchodzę powoli od tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...