Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kilka pytań o wentylację i GWC,


Recommended Posts

Cześć,

jestem właśnie na etapie analiz otrzymanych ofert na wentylację z rekuperatorami z GWC i bez, mam w związku z tym kilka pytań.

Ceny - ile średnio kosztuje wentylacja z rekuperacją do domku 150m2. Oferty jakie otrzymałem od różnych firm (instalacja wentylacji z rekuperatorem):

1. Aeris NEXT 350 - 29 000,00 PLN + GGWC 13 511,00 PLN

2. Mistral 400 PRO EC - 27 500,00 PLN + GWC 11 630,00 PLN

3. Aeris NEXT 350 - 21 100,00 PLN

4. Brink Renovet Excellent 400 z GGWC - 31 115,00 PLN

5. ZEHNDER COmfo Air Q350 - 15 897,00 PLN

 

Wydaje mi się, czy ktoś mnie za jelenia chce zrobić?

 

 

GWC - ktoś z Was używa i jest zadowolony / niezadowolony? Glikolowe, płytowe - marketing rozumiem, może ktoś z doświadczeniem coś poradzić?

 

Nie patrzę na wentylację w kategorii inwestycja / zwrot / oszczędności. Chcę, żeby przebywanie w domu było przyjemne i komfortowe. Chciałbym tylko rozsądnie wydać pieniądze.

Edytowane przez koziar2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt rekuperacji do takiego domku na Thesslagreen AirPack Home to maks 15 tys brutto za sprzęt plus robota.

GWC nie rób bo nie ma sensu. Na początku miałem to robić, ale się douczyłem i w porę zrezygnowałem. W styczniu rekuperator wraz z grzałką zużył 17kWh. Jaką oszczędność przyniósłby wymiennik gruntowy? Jaki okres zwrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli szukam dalej ofert :)

 

Z tym GWC nie nastawiam się na zwrot z inwestycji, bo zdaję sobie sprawę, że nie o to w tym chodzi. Bardziej przemawia do mnie kwestia komfortu - że niby zimą rekuperator lepiej z tym działa i że cieplej a latem zawsze trochę więcej chłodu do domu wpadnie przez to, powietrze podobno lepsze jak sobie przeleci trochę pod ziemią itd. Naczyta się człowiek tych wszystkich reklam artykułów i potem szuka. A też lubię rozsądnie wydawać pieniądze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli szukam dalej ofert :)

 

Z tym GWC nie nastawiam się na zwrot z inwestycji, bo zdaję sobie sprawę, że nie o to w tym chodzi. Bardziej przemawia do mnie kwestia komfortu - że niby zimą rekuperator lepiej z tym działa i że cieplej a latem zawsze trochę więcej chłodu do domu wpadnie przez to, powietrze podobno lepsze jak sobie przeleci trochę pod ziemią itd. Naczyta się człowiek tych wszystkich reklam artykułów i potem szuka. A też lubię rozsądnie wydawać pieniądze :)

Jeśli zastosujesz rekuperator ze sterowaną bezstopniowo nagrzewnicą to nie ma żadnej różnicy w komforcie.

Nie wiem w czym jest lepsze powietrze z GWC, który po paru latach nazbiera wilgoci i syfu? Trzeba go zrobić porządnie, na dedykowanych rurach i żeby był niski opór. Same rury mi wyszły 5000 zł. Zobacz też ceny czerpni GWC - zwykle blisko 1000 zł. Do tego spadek i pompka do wypompowania skroplin itp. Przekombinowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koziar2 pisał o GGWC . Ja osobiście mam GGWC i polecam - nie tyle chodzi o ekonomię ile o komfort latem.

Można obliczyć przepływ powietrza i ilość energii cieplnej jaką jest zdolne przenieść. Wychodzi z tego że przyczyną komfortu latem jest coś innego niż GWC. Jest za niska różnica temperatur x za mały przepływ = mało energii.

Ciekaw jestem jak wypada porównanie ilości energii elektrycznej do ilości energii cieplnej? Wentylator czy pompa pracuje całą dobę, ale ile kWh ciepła w tym czasie dostarczy lub usunie? Jaki COP i EER? Dlaczego nikt się nie chwali danymi? Nawet producenci?

Brak GWC też nie przeszkadza w chłodzeniu latem. Wystarczy że bypass nocą się otworzy automatycznie i już mamy chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz dane: http://www.aeris.pl/produkty/gruntowy-wymiennik-ciepla-comfofond-l-q.html. Te 2-3 kW chłodu w połączeniu z innymi składnikami latem czyni różnicę.

 

Ten wymiennik kosztuje 7600 plus zapewne droga instalacja.

Klimatyzację kupuję za 3000 z montażem.

Fotowoltaikę 1kW kupuję za 4000.

 

Fotowoltaika wyprodukuje 1000kWh rocznie, co wystarczy całkowicie na cele chłodnicze i jeszcze zostanie ponad połowa na ogrzewanie.

Bez sensu ten wymiennik. Potrafi co najwyżej "czynić różnicę", a klima za 1/3 ceny jest w stanie schłodzić za darmo oraz ogrzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam nad rurowym GWC i mam mieszane uczucia co do jego zasadności, ponieważ trzeba wydać sporo kasy (nie biorę pod uwagę rur PCW) a jego efektów nie można w 100% przewidzieć. Wg mnie to z GWC wygląda tak, że wydajesz 10-15 tyś zł i masz farta lub go nie masz jeżeli chodzi o jego efekt działania. Poza tym ocena jego efektów jest dla każdego Inwestora różna bo dla każdego komfort może być inny. Czytałem, że ludzie są zadowoleni z GWC i nie żałują decyzji ale czy to są rzetelne opinie i czy warto na ich podstawie podejmować jakiekolwiek decyzje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam nad rurowym GWC i mam mieszane uczucia co do jego zasadności, ponieważ trzeba wydać sporo kasy (nie biorę pod uwagę rur PCW) a jego efektów nie można w 100% przewidzieć. Wg mnie to z GWC wygląda tak, że wydajesz 10-15 tyś zł i masz farta lub go nie masz jeżeli chodzi o jego efekt działania. Poza tym ocena jego efektów jest dla każdego Inwestora różna bo dla każdego komfort może być inny. Czytałem, że ludzie są zadowoleni z GWC i nie żałują decyzji ale czy to są rzetelne opinie i czy warto na ich podstawie podejmować jakiekolwiek decyzje?

 

Wydawanie 10-15 tys. na powietrzne GWC to jakiś absurd. Jeśli chcesz GWC do rekuperatora zastanów się nad glikolowym GWC. Myśle, że za 2 tys. spokojnie zakopiesz 200m PE32. Wymiennik pewnie z 1000zł, do tego jakiś glikol i GGWC masz ogarnięte.

Jak koniecznie chcesz powietrzny, to zobacz też na żwirowe wymienniki. W teorii całkiem fajnie wypadają, szczególnie jeśli chodzi o filtrację powietrza..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o wszystkich rodzajach GWC, co do Glikolowego wymiennika nie jestem przekonany a już na pewno co do jego wyników. Wydaje mi się że więcej latem osiągniesz przy rurowym GWC niż przy Glikolowym, chociażby ze względu na powierzchnie wymiany ciepła ok 50m rury vs chłodnica fi 160 + ciągła praca pompy do glikolu. Patrząc długoterminowo mniej serwisowe jest rurowe GWC. Żwirowy wymiennik w moim przypadku odpada.

Będę posiadać powietrzą pompę ciepła dlatego zastanawiam się czy warto pomyśleć o ew. chłodzeniu domu podłogą + czujniki pkt rosy. Czy ktoś posiada takie rozwiązanie i jest z niego zadowolony? (pomijamy dyskusje na temat typu zimna podłoga itp.) chodzi o efekt samej instalacji. Takie rozwiązanie to chyba niewielki koszt a w domu będzie inny klimat niż na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przesadzacie najtańsza klima z montażem to ok 2500zł. Swoje GGWC wykonałem za......... trochę czasu minęło tak szacując ok 3000-3500zł.

 

Możesz powiedzieć jaka jest wydajność GGWC w okresie letnim? Testowałeś jak wyglądają temperatury w domu z włączonym wymiennikiem i wyłączonym? Jakie są koszty użytkowania i serwisowania np. w okresie 20 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem co to znaczy wydajność. .

W szczycie letnim temperatura na parterze dochodzi do 24 na piętrze do 25-25,5 jednak wymaga to pewnej kultury użytkowania domu tzn odpowiednim operowaniem roletami. GWC fajnie sprawuje się w początkowym okresie lata później jego działanie słabnie.

Koszt użytkowania tyle co pompka weźmie zimą 4W latem ok 15W tak mam ustawione, serwisować tam nie ma co.

To będzie dopiero pierwsze lato z w pełni uruchomina wentylacja nawiewno wywiewną. Przedtem miałem tylko nawiewy. I latem panował pewien zaduch jednak pod koniec lata uruchomiłem wyciągi i nastąpiła duża poprawa jednak to było późne lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem dokładnie zorientowany ile dokładnie kosztują klimakonwektory ale z tego co wiem nie są najtańsze. Miałbym 6 pokoi które chciałbym „schłodzić” i czuć się w nich komfortowo. Od początku brałem pod uwagę wyłącznie rurowy GWC ze względu na jego bezobsługowość, jak i prawie zerowe koszty użytkowania. Jestem świadomy, że samym GWC w tych 6 pokojach nie uzyskałbym takiego efektu co z klimatyzacją ale było by to praktycznie za darmo nie licząc kosztów samej inwestycji. Biorąc pod uwagę to co piszecie pozostaje mi jedynie klimatyzacja, którą muszę rozprowadzić na 6 pokoi lub ograniczyć ilość pomieszczeń w których ją zabuduję. Nie mam pojęcia ile może kosztować multisplit na 6 pokoi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem co to znaczy wydajność. .

W szczycie letnim temperatura na parterze dochodzi do 24 na piętrze do 25-25,5 jednak wymaga to pewnej kultury użytkowania domu tzn odpowiednim operowaniem roletami. GWC fajnie sprawuje się w początkowym okresie lata później jego działanie słabnie..

Miałem podobnie bez rolet, bez GWC, bez rekuperacji i bez używania klimy (którą mam). W 2017 ani razu nie włączyłem klimy do chłodzenia, a w 2016 może kilka razy wieczorem.

Wystarczy uchylić okna nocą i mieć je zamknięte od rana do wieczora. Do tego załony.

A najważniejsze to że mam dużego orzecha od południowej strony, który rzuca cień na okna i dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja za bardzo nie uznaję otwierania okien powietrze powinno być przefiltrowane z pyłków itp. Problemu ze słońcem nie mam bo cień załatwia okap al ei tak wyczulane jest promieniowanie rozproszone przenikające przez szyby. Poza tym nie lubię lata wole zimę :) Pożytek z lata jest taki że grzeje CWU ,robi trochę prądu i grila w cieniu można rozpalić:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wymiennik kosztuje 7600 plus zapewne droga instalacja.

Klimatyzację kupuję za 3000 z montażem.

Fotowoltaikę 1kW kupuję za 4000.

 

Fotowoltaika wyprodukuje 1000kWh rocznie, co wystarczy całkowicie na cele chłodnicze i jeszcze zostanie ponad połowa na ogrzewanie.

Bez sensu ten wymiennik. Potrafi co najwyżej "czynić różnicę", a klima za 1/3 ceny jest w stanie schłodzić za darmo oraz ogrzać.

 

Taniej nie zawsze znaczy lepiej. Gdybym chciał klime to bym ją miał. Nie chciałem bo nie jest komfortowa. A w domu bez klimy mam przy 38C na zewnątrz 23C w domu ( min. dzięki GGWC ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...