Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Skraplanie się wody w rekuperatorze


Recommended Posts

Witam !

 

Centrala Kinetic , wymiennik RecAir RS160. Rekuperator w pomieszczeniu ogrzewanym (21 stopni , wilgotność 20-30%). Wszystkie połączenia izolowane(rura termoflex fi125). Wrzutnia - długość rury 1m , wyrzutnia długośc rury 3m.

 

Czerpnia / wyrzutnia fi200 UVLA stal nierdzewna , na czerpnie / wyrzutnie założona redukcja z fi200 na fi125 , na to rura fi12 izolowana , dodatkowo dziura w ścianie jest jeszcze dodatkowo zaizolowana wełną. Czerpnia/wyrzutnia łącznie z redukcją jest w ociepleniu (styropian 22cm grubość).

 

Problem jest taki że wykrapla się woda w kanale nawiewnym (z czerpni) i zalewa wymiennik.

 

Zwiększenie ocieplenia rury czerpni (do sądze z 10cm wełny) nic nie pomogło.

 

Oczywiście wszystko jest szczelnie zamontowane (podwójne trytytki) + specjalna taśma uszczelniająca.

 

Wymiana rekuperatora na nowy , też nie pomogło.

 

Efekt jest taki że po montażu nawiew do pomieszczeń wynosił 19stopni , po kilku godzinach wynosi około 12 stopni (na zewnatrz -12).

 

Jak włączę tryb "oczyszczania" (czyli nawiew/wywiew na 100%) to słychać spływającą wodę z rekuperatora (wymiennika) i bardzo szybko temepratura nawiewu rośnie , ale po wyłączeniu oczyszczalnia zaczyna powoli spadać ...

 

Były zmieniane rury , przekładałem tez czzerpnię z wyrzutnią (więc była tez centrala połączona dłuższa rurą) i żadnej różnicy nie zaobserwowałem.

W menu jest ustawiony bypass wyłączony.

 

W starym domu też miałem taką centralę (tylko starszy model , na rynek brytyjski markowany jako Sentinel) i tam mimo że centrala także była w pomieszczeniu ogrzewanym (i jeszcze cieplejszym , bo była zamontowana obok kotła na paliwo stałe) , rury tez były termoflex ze standardową izolacją a żadnej wody z czerpni nie było jak i zalewania rekuperatora :(

 

Nie mam pojęcia co jest powodem :(

 

Czy ktoś spotkał się z takim problemem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może w ostateczności GWC rozwiązałby problem?

 

Miałem w starym domu też taki sam rekuperator , tyle że na rynek brytyjski markowany jako Sentinel. Ten sam wymiennik , te same wentylatory , ta sama obudowa ,,,

Reku był w ogrzewanej kotłowni (bardzo ciepłej bo był tam kocioł na paliwo stałe). Rura od czerpni szła przez całą kotłownię i nie było nic wody w wymienniku a może inaczej, nic nie ciekło z rekuperatora. Tutaj widać skraplająca się wodę na obudowie i słychać że jest woda . Woda oczywiscie może być bo to jest wyjście skroplin , ale jest tam gdzie nie powinna się znajdować ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli woda jest na obudowie na zewnątrz?

Woda w środku jest zawsze w zimie. Skrapla się w wymienniku ale na kierunku do wyrzutni. Ja mam za wymiennikiem jak pod prysznicem podczas kąpieli. Woda wszędzie, cieknie z wymiennika, ścianki są mokre ale wszystko spływa do odpływu skroplin i poprzez specjalny syfon do kanalizacji.

Czy masz wodę w przedziale czerpni tam gdzie jest filtr a potem wymiennik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...