Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wieje zamiast wyciagac


Recommended Posts

Witam

Mam taki problem otoz w kuchni mam podwojne kratki wentylacyjne z ktorych wieje zamiast wycigac. O ile w lecie nie robi to problemu w zimie jak sie przechodzi obok jest poprostu zimno. Do tego przewodu wentylacyjnego podlaczony jest okap kuchenny i puszczony wyzej (jest zalana rura wentylacyjna w wylewce. Jest ona wyzej niz te kratki. Na dachu mam takie grzybki dwa na dachowce nie jest to zakonczenie kominem. Co mozna z tym zrobic. Fachowiec zasugerowal zasloniecie ich ale nie jest to chyba dobry pomysl. Prosze o porade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega wentylacja KAZDA.

 

Musi być nawiew i wywiew aby działała poprawnie.

 

Masz kratki wywiewne a nie masz nawiewu więc jedna robi za nawiew ...

 

Aby kratki WYWIEWNE działały poprawnie potrzebny jest nawiew.

 

Skąd ?

 

Okna powinny mieć zamontowane nawiewnik lub zrobione powinny być dziury w ścianie z kratką nawiewną.

 

Jak będzie odpowiednia ilość powietrza wdmuchiwanego to kratki wywiewne będą wywiewać a nie nawiewać ..

 

No niestety , tak działał wentylacja ...

 

Wentylacja WYCHŁADZA pomieszczenia. Cudów nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Panowie czy mnie dobrze rozumiecie ale wieje mi z kratek z ktorych powinno wywiewac.

 

Nie chce zeby wialo a Wy kazecie mi otwierac okna w zimie

No to zatkaj kratki wywiewne i uszczelnij okna. Większość ludzi tak robi i żyją. Nic nie wieje. Troszkę grzybek wyrośnie tu i tam, ale się latem wywietrzy i zamaluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem Panowie czy mnie dobrze rozumiecie ale wieje mi z kratek z ktorych powinno wywiewac.

 

Nie chce zeby wialo a Wy kazecie mi otwierac okna w zimie

 

Jeśli z jednej kratki Ci wieje, to masz gdzieś (np łazienka) inną, która jest podłączona do kanału z mocniejszym ciągiem (wyższy komin, większy przekrój, inne czynniki). Wentylacja to nie pompa próżniowa - żeby wyciągała, to musi mieć dopływ (jak wyobrażasz sobie ciągły wywiew z mieszkania, bez uzupełniania świeżego powietrza? - chcesz w mieszkaniu zrobić "próżnię"? :)

Tu masz schemat poglądowy wentylacji:

 

went.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z jednej kratki Ci wieje, to masz gdzieś (np łazienka) inną, która jest podłączona do kanału z mocniejszym ciągiem (wyższy komin, większy przekrój, inne czynniki). Wentylacja to nie pompa próżniowa - żeby wyciągała, to musi mieć dopływ (jak wyobrażasz sobie ciągły wywiew z mieszkania, bez uzupełniania świeżego powietrza? - chcesz w mieszkaniu zrobić "próżnię"? :)

Tu masz schemat poglądowy wentylacji:

 

[ATTACH=CONFIG]407070[/ATTACH]

 

Z ciekawości czytałem ten wątek i porady jakie będą padały bo też miałem ten sam problem i czekałem aż ktoś kto rozumie zagadnienie wentylacji podejdzie do tego problemu całościowo tzn. rozpatrzy to że żeby gdzieś nawiewało to gdzieś musi być miejsce gdzie wywiewa i podstawowy problem to nie nawiew (który też jest ważny żeby następowała wymiana powietrza w budynku) a różnica ciągów wywiewu która właśnie powoduje że słabszym kanałem nawiewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam taki problem otoz w kuchni mam podwojne kratki wentylacyjne z ktorych wieje zamiast wycigac. O ile w lecie nie robi to problemu w zimie jak sie przechodzi obok jest poprostu zimno. Do tego przewodu wentylacyjnego podlaczony jest okap kuchenny i puszczony wyzej (jest zalana rura wentylacyjna w wylewce. Jest ona wyzej niz te kratki. Na dachu mam takie grzybki dwa na dachowce nie jest to zakonczenie kominem. Co mozna z tym zrobic. Fachowiec zasugerowal zasloniecie ich ale nie jest to chyba dobry pomysl. Prosze o porade

 

Czy masz jakieś pozostałe kanały wentylacyjne, które wychodzą wyżej niż ten z kuchni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości czytałem ten wątek i porady jakie będą padały bo też miałem ten sam problem i czekałem aż ktoś kto rozumie zagadnienie wentylacji podejdzie do tego problemu całościowo tzn. rozpatrzy to że żeby gdzieś nawiewało to gdzieś musi być miejsce gdzie wywiewa i podstawowy problem to nie nawiew (który też jest ważny żeby następowała wymiana powietrza w budynku) a różnica ciągów wywiewu która właśnie powoduje że słabszym kanałem nawiewa.

 

"Podstawowy problem", to jakiekolwiek doprowadzenie powietrza, potem można/trzeba się zająć równoważeniem ciągu. W Twoim wątku opisywałeś problem "cofki" mimo posiadania nawiewu. Tu autor nic nie napisał o nawiewie, oprócz mikro-uchyle okien na próbę. To tak, jak byś chciał równoważyć przepływ hydrauliczny w CO powrotem, zanim podłączysz zasilanie z kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podstawowy problem", to jakiekolwiek doprowadzenie powietrza, potem można/trzeba się zająć równoważeniem ciągu. W Twoim wątku opisywałeś problem "cofki" mimo posiadania nawiewu. Tu autor nic nie napisał o nawiewie, oprócz mikro-uchyle okien na próbę. To tak, jak byś chciał równoważyć przepływ hydrauliczny w CO powrotem, zanim podłączysz zasilanie z kotła...

 

Rozważ taki przypadek : Masz zamknięte pomieszczenie i dwa kominy wentylacyjne jeden o przekroju dajmy na to fi 50 a drugi fi 120. Jak myślisz co się będzie działa w sensie którym będzie nawiewać a którym wywiewać? Co powinienieś najpierw zrobić żeby wentylacja działała poprawnie? Zmienić przekroje kominów tzn. wyrównać je (wyrównać ciągi) czy otworzyć okno żeby przy wystarczająco duzym (równoważącym maksymalny przepływ komina fi120) przekroju nawiewu pojawił się ciąg w kominie fi 50?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście teoretyczne przypadki rozważać możemy różne - natomiast w wątku mamy konkretny przypadek. I nie twierdzę, że równowaga ciągów nie ma znaczenia. Czy najpierw je wyrównać a potem zająć się dopływem czy też odwrotnie - zostawiam do decyzji autorowi pytania. Moim zdaniem nie ma co równoważyć, dopóki ciąg jest z jednej kratki do drugiej-najpierw potrzebny jest odpowiedni (przepływ i lokalizacja) dolot. Ale oczywiście rozumiem, że możesz mieć inne zdanie. Edytowane przez przemo1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...