Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wycena wod-kan, CO i moje wątpliwości


Anax

Recommended Posts

Witam

Jak w tytule postu, otrzymałem wycenę za wykonanie instalacji wod-kan z materiałami w budynku, a także wykonanie centralnego ogrzewania i ogrzewania podłogowego (szafki, rozdzielacze, sterowanie, ułożenie materiału).

Oferta nie obejmuje zakupu styropianu i wykonania białego montażu oraz kotłowni.

Za w/w prace firma życzy sobie 18,5 tyś. netto.

 

Prace mają być wykonane w budynku z poddaszem użytkowym o pow. 140 m2, oraz garaż w bryle budynku o pow. 16m2 i pomieszczenia gospodarczego 12 m2. Wszystkie instalacje standardowe, bez żadnych udziwnień (pralka, zmywarka, woda ciepła-zimna, 2 kibelki, 2 prysznice, wanna, trzy umywalki, dwa grzejniki reszta podłogówka. Lokalizacja Bydgoszcz Kujawsko-Pomorskie.

Moje pytanie, czy podana cena jest w miarę normalna, a moje wątpliwości co do zbyt wysokiej ceny są nieuzasadnione ? Czy jednak cena jest wygórowana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną powierzchnię, ostatnio robiłem w/w instalacje i koszt samego sprzętu szacuję na ok 6-7k brutto. Musisz się dowiedzieć jaka będzie jakość wykonanych prac, zobaczyć na istniejące instalacje danej firmy. Jeżeli montaż jest profesjonalny, to można wyłożyć 10k+ na montaż, jeśli jednak fachmani to paproki, to nie warto.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam na hydraulice się nie znam ale hydraulik ma u mnie robić:

Woda/kanalizacja do kuchni, kran, zmywarka, kostkarka

3 lazienki, w kazdej umywalka, prysznic/wanna, geberit oraz wyprowadzenie rurki pod grzejnik

Kotlownia woda do pompy, umywalka, oraz odprowadzenie skroplin z reku.

Dodatkowo wyprowadzenie wody na zewnątrz,

Cena za robotę i materiały 4000 zł,

2-skrzynki do podlogowki z montażem na miedzi 1100 zl

Czyli całość 5100 zl i z tego mamy urwać jeszcze jakieś 200 zl po robocie.

Hydraulik znany z tego że raczej tani nie jest, cena z fakturą.

Później po tynkach podlogówka ok 8000 zł(skrzynki będą już zamontowane).

Cena myślę adekwatna do prac, choć podlogowka wydaje mi się drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie podaje takie materiały:

 

Wykonanie instalacji wodnej z rur wielowarstwowych firmy "Kisan", łączonej trójnikami przez zacisk.

Instalacja c.o.- rozprowadzenie do szafek z rur miedzianych.

Instalacja podłogowa z rur firmy "Kisan", plus sterowanie w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ofercie podaje takie materiały:

 

Wykonanie instalacji wodnej z rur wielowarstwowych firmy "Kisan", łączonej trójnikami przez zacisk.

Instalacja c.o.- rozprowadzenie do szafek z rur miedzianych.

Instalacja podłogowa z rur firmy "Kisan", plus sterowanie w pomieszczeniu.

 

Czyli wodotrysków nie ma za bardzo. Cena sprzętu będzie zbliżona do tego, co napisałem wyżej.

Co do instalacji wodnej, to bałbym się zakładać trójniki PEXa (nawet zaprasowane) pod posadzką. Widziałem kiedyś w dzienniku budowy u jednego forumowicza, że taka instalacja od razu ciekła mu na tych trójnikach.

Jeśli robić PEXem to moim zdaniem tylko z rozdzielaczami do poszczególnych poborów. Znikoma szansa na awarię, łatwiejsze w ewentualnym serwisowaniu lub rozbudowie.

Edytowane przez marcin_5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace mają być wykonane w budynku z poddaszem użytkowym o pow. 140 m2, oraz garaż w bryle budynku o pow. 16m2 i pomieszczenia gospodarczego 12 m2. Wszystkie instalacje standardowe, bez żadnych udziwnień (pralka, zmywarka, woda ciepła-zimna, 2 kibelki, 2 prysznice, wanna, trzy umywalki, dwa grzejniki reszta podłogówka.
za taka instalację, to koszt samego materiału nie powinien wynieśc wiecej niż 6k zł, chyba, ze w cene wchodzą kibelki, wanna, grzejniki, stelaże, kabiny prysznicowe itp.

 

mnie cała instalacja wo-kan(węzeł wodny, czyli wszystkie zawory, filtry, reduktor, zawór antyskazeniowy, podłączenie dwóch wodomierzy) + CO razem ze stelażami(2 kibelki i jeden bidet) 12 grzejników, w tym CV22 3x120, 1x160, 3x60, 3x100, 1x40 i 1xCV33 120cm , około 70m2 podłogówki, dwa rozdzielacze z szafkami(jeden do podłogówki drugi do grzejników), zestaw termostatyczny z pompą do rozdzielacza podłogówki, i cały osprzęt do tego potrzebny wyniosło ok 15,5k zł. Robocizny nie podam, bo sam wszystko robiłem.

 

No i nie robiłem tego na najtańszych materiałach, może nie tych z najwyższej półki, ale raczej z tej środkowo-wyzszej :)

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście oferta cenowa nie zawiera żadnych urządzeń z białego montażu. Sławko123, jesteś kolejna osobą, która potwierdza moje wątpliwości co do wysokości ceny. Firma jest polecona i podobno dokładna w pracy, ale mimo wszystko ta cena... No i żeby nie było, że jestem skąpy, nic z tych rzeczy, po prostu wydaje mi się to bardzo drogo. Jak zapytałem instalatora czy w tej cenie zrobi mi chociażby rozprowadzenie rur do centralnego odkurzacza, to odmówił. Nie wiem chyba zrezygnuję z jego usług.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może być też tak, że ekipa ma za dużo pracy i podaje ceny zaporowe, bo jej nie zależy..... Teraz takie czasy nastały, że to inwestor prosi łaskawie o ekipę. Natomiast instalacja na zaciskanych rurach PEX jest jak najbardziej praktykowana i trwała, a połączenia zalewane wylewką. Warto zamontować reduktor ciśnienia i nigdy połączenia nie będą narażone na ewentualne gwałtowne skoki ciśnienia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też bez białego montażu, ale zapomniałem dodać, ze jednak mam 3 rozdzielacze(zapomniałem o pietrze :) ) i jeszcze dwa grzejniki drabinkowe 120x60 oraz odpływ liniowy i iBox do prysznica (taki element podtynkowy do armatury), oczywiście wszelakie złączki, śrubunki, zawory, rury PEX, ruryPP, zgrzewarka do rur PP i inne narzędzia.

Wszystko z 23%VAT

ogólnie cała instalacja jest zrobiona "na gotowo", tylko kotłownia została i można puszczać wodę

 

Za robociznę tego co zrobiłem zapewne hydraulik wziąłby z 10k zł , bo wszystkie rury z "ciepłem" są w warstwie styropianu, wszystko podłączone(bez białego montażu) .

 

Także czy te 18k zł to duzo czy mało, ciężko stwierdzić. Wszystko zależy jak i z czego ma byc to zrobione.

 

jedna rura PEX kosztuje 2zł/mb a inna 5zł/mb, jeden rozdzielacz na 6 obwodów kosztuje 150zł, bo jest najprostszą wersja, a drugi kosztuje 600zł, bo ma na wszystkich obwodach zawory w belce, ogólnie każda rzecz jest różnej jakości i różnej cenie.

 

Oczywiście wykonawca musiałby podać dokładnie jakie materiały chce użyć, w jakich ilościach itp.

Edytowane przez Slawko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ceny materiałów na stronie producenta KISAN, i jestem w lekkim szoku. Otóż cena 1 mb białej rury PE-Xb/AL/PE, średnica 16x2 kosztuje 6,3 PLN netto. W związku z tym, że ja potrzebuję na całą podłogówkę około 900 mb to daje 6,97 tyś. złotych brutto. Panowie toż to szok, teraz nie dziwię się że dostałem ofertę na 18,5 tyś. Z drugiej strony jak to się ma do podawanych cen kilka postów wyżej ? Macie jakieś zdanie na ten temat ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ceny materiałów na stronie producenta KISAN, i jestem w lekkim szoku. Otóż cena 1 mb białej rury PE-Xb/AL/PE, średnica 16x2 kosztuje 6,3 PLN netto. W związku z tym, że ja potrzebuję na całą podłogówkę około 900 mb to daje 6,97 tyś. złotych brutto. Panowie toż to szok, teraz nie dziwię się że dostałem ofertę na 18,5 tyś. Z drugiej strony jak to się ma do podawanych cen kilka postów wyżej ? Macie jakieś zdanie na ten temat ?

 

A no takie, że forumowicze odwołują się do swoich budów i zakupów robionych ileś tam lat temu, w innych warunkach cenowych, gospodarczych i nie wiadomo na jakich materiałach i komponentach. Czasami mam wrażenie, że forum polega na licytacji kto wybudował taniej, bo kto drożej to dał się niby oskubać. Jasne. Najprościej zwrócić się o wycenę do kilku firm i porównać konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ceny materiałów na stronie producenta KISAN, i jestem w lekkim szoku. Otóż cena 1 mb białej rury PE-Xb/AL/PE, średnica 16x2 kosztuje 6,3 PLN netto. W związku z tym, że ja potrzebuję na całą podłogówkę około 900 mb to daje 6,97 tyś. złotych brutto. Panowie toż to szok, teraz nie dziwię się że dostałem ofertę na 18,5 tyś. Z drugiej strony jak to się ma do podawanych cen kilka postów wyżej ? Macie jakieś zdanie na ten temat ?

tutaj masz ta sama rurę po 2,66 brutto http://dobo.pl/product-pol-9636-RURA-PEX-KISAN-PE-Xb-AL-PE-16x2-200M.html 2.66x900=2394zł brutto czyli 1962zł netto. Policz sobie różnicę. 6970-2394=4567 zł na Twoja niekorzyść czyli z tych 18500 juz robi się 14000. Podejrzewam, ze na pozostałych materiałach będzie podobnie.

 

Pamiętaj, ze ceny na stronie producentów nijak sie maja do cen w hurtowniach dla stałych odbiorców i do cen w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no takie, że forumowicze odwołują się do swoich budów i zakupów robionych ileś tam lat temu, w innych warunkach cenowych, gospodarczych i nie wiadomo na jakich materiałach i komponentach. Czasami mam wrażenie, że forum polega na licytacji kto wybudował taniej, bo kto drożej to dał się niby oskubać. Jasne. Najprościej zwrócić się o wycenę do kilku firm i porównać konkrety.

 

Nieprawda, właśnie jestem tuż po instalacji wod-kan i w trakcie wykonywania instalacji c.o. i coś o ich cenach wiem. Inaczej nie wypowiadałbym się w tym temacie. Nie wrzucaj autorytatywnie wszystkich do jednego wora, jak nie znasz szczegółów.

 

Żeby nie być gołosłownym podaję orientacyjne ceny mojej instalacji:

1200m Kan Pert-al-Pert 3100zł

2 rozdzielacze Valvex i szkrzynki 1300zł

złączki do rozdzielacza, otuliny 350zł

rura pex 32 do rozdzielaczy 200zł

rury PP + złączki max 1000zł

rury kanalizacyjne, myślę ok 400zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pomimo mojej prośby o zestawienie materiałów, instalator nie przysłał żadnych informacji. W sumie jestem ciekawy czy nie chce podać mi tych informacji, czy nie miał czasu ? Dzisiaj jestem umówiony na rekonesans z innym instalatorem. Zobaczę co powie na zakres prac. Poinformuję użytkowników forum, jak przebiegły rozmowy. Może komuś się to przyda do negocjacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zgodnie z obietnicą informuję.

Jestem po rozmowach z drugim instalatorem. Zakres prac jak opisałem w pierwszym poście dodatkowo wynegocjowałem:

- styropian pod całą instalację garaż EPS 200 podłoga-parking, pozostałe pomieszczenia EPS 100-podłoga Extra

- rury do podłogówki Purmo Pex-Pentia fi 17

- kotłownia

- instalacja centralnego odkurzacza

Ostateczna cena 24 tyś. brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...