Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drzewo z lasu na budowę


Recommended Posts

Witam,

 

mam swój las i w przyszłym roku planuję ruszyć z budową domu Alabaster 4 -109 m2 powierzchni użytkowej. Chciałbym się spytać czy ktoś z Was załatwiał także drzewo na budowę z własnego lasu. Dodam że większość prac chciałbym zlecić komuś, czyli wziąłbym ekipę do wycinki, transportu i później obróbkę w tartaku. Słyszałem nawet że pobliski tartak oferuję takie usługi kompleksowo. Słyszałem że takie drewno na budowę musi odpowiedni czas schnąć także dlatego chciałbym na wiosnę ściąć i żeby to schło do przyszłej wiosny. W pobliżu miejsca gdzie będę budował dom mam swój dom rodzinny więc tam pewnie złożyłbym to do czasu rozpoczęcia budowy. Chciałbym się jednak spytać czy taka zabawa jest warta zachodu i czy można dużo na tym zaoszczędzić? Jakie macie doświadczenia w tym temacie? Dodam że nie jestem specjalistą więc każda rada będzie cenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pogadać z leśniczym o warunkach wycinki.

Pogadać z tartakiem o sposobie, terminie i kosztach wycinki i przetarcia.

Pogadać z tartacznym brakarzem/klasyfikatorem w sprawie wyboru i oznaczenia drewna o właściwych parametrach.

Zwieźć, ułożyć i suszyć.

 

Jeżeli chcesz mieć drewno na swój dom dobrej jakości to MUSISZ i tak zapłacić komuś za wszystkie wymienione + SAMO DREWNO.

Tu drewno masz swoje.

Nawet jak nie wyjdzie tanio, to... i tak będzie taniej za materiał DOBRY.

 

Tak mi się wydaje.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zapytać się na tartaku ile kosztuje obróbka swojego drewna. Obawiam się jednak, że oszczędności mogą być niewielkie a zachodu sporo.

Nie wiem jak w twoim rejonie, ale czasami jest możliwość zamówienia "przenośnego" tartaku na działkę. Przyjeżdza ekipa dwóch ludzi, rozkłada przenośny sprzęt do obróbki drewna i trą cały dzień. Odpada wtedy transport na tartak tam i z powrotem. Podobna taka opcja bardziej się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od wyceny zrobienia więźby z projektu przez tartak. Chyba że masz zestawienie materiałów - m3 więźby 800 -1000 zł. Opcja z objazdowym tartakiem sprawdzona i działa ale czy opłacalna nie wydaje mi się. Robione niedawno krokwie do wiaty. Do domu bym się nie odważył. Może ktoś tanio ci pozyska to drewno i przytaszczy na podwórko. Potem szukaj objazdowego traka i pytaj o ceny. Ale czy ktoś od tego objazdowego ci doradzi? Pomoże wybrać drewno? A jak weźmiesz do wszystkiego ekipę to ciekawe ile zaoszczędzisz:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie opinie, podpowiedzi, linki. Poczytałem wszystko co mi podesłaliście i chyba będzie lepiej kupić gotowe drewno niż bawić się w ścinanie z własnego lasu. Dużo zachodu z załatwianiem ekspertyzy, ogarnięcia ekipy oraz koordynowanie wszystkiego, a oszczędność pewnie mała. Kolejna sprawa to certyfikat na klasę drewna. Ktoś pisał że prościej uzyskać certyfikat na takie drewno które jest w tartaku niż takie które będę sam ścinał. Jeszcze jedna sprawa to czas. W przyszłym roku chciałbym na wiosnę ruszyć z budową więc żeby użyć drewna z własnego lasu pasowałoby je ściąć na wiosnę tego roku, a nie wiem czy do tego czasu załatwię wszystkie inne formalności związane z budową. Teraz jestem dopiero na początku załatwiania formalności. Projekt mamy wybrany, ale jeszcze nie jest kupiony, ponieważ teraz dopiero pracuje geodeta na działce i papiery swoje muszą w urzędach poleżeć :). Dopiero po tym będziemy adaptować projekt.

Możliwe że drewno z lasu użyję później do urządzania wnętrza, lub do innych rzeczy na budowie, ale raczej na wieźbę chyba wolałbym gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...