Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Smród spalin z nawiewników


Gość KONTO usunięte123

Recommended Posts

Gość KONTO usunięte123

Witam,

 

Mam powracający problem przy bezwietrznej pogodzie z zasysaniem przez rekuperator spalin wydobywającego się z komina przy piecu na ekogroszek. Pojawia się wtedy wyczuwalny smród w pokojach. Czerpnie sa w podbitce

Chciałbym by rekuperator wyłączył się automatycznie w takiej sytuacji.

Jaki sensor będzie najbardziej odpowiedni do takiego gazu?

- MQ-7 dla CO

- MQ-135 dla CO2

- MQ-2 dla dymu

 

Z góry dziękuję za sugestie.

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zostały spełnione warunki norm mówiących o położeniu czerpni w stosunku do innych kominów i pozostałe?

 

Cóż pomogą normy o położeniu czerpni jak obecnie przy bezwietrznej pogodzie mam na zewnątrz przekroczone normy PM10 trzykrotnie a PM 2,5 pięciokrotnie. Są momenty, że normy są przekraczane dziesięciokrotnie. Palę gazem więc to nie jest mój smrodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KONTO usunięte123

Smrodek pochodzi z mojego komina, szczęśliwie mam w okolicy rzadka zabudowe. Problem zdarza sie marginalnie i trwa zwykle ~1h, mimo to nic w tym przyjemnego. Przy bezwietrznej pogodzie zdarza sie ze spaliny ześlizgują się po dachu i sa podsysane przez czerpnie. Planuje przesunąć jeszcze czerpnie o kilka metrow w najbezpieczniejsze miejsce. Problem mogę zredukować, ale go nie wyeliminuje bo wiatry zdarzają sie z rożnych kierunków. Piec V klasy, sterownik PID, żadnego dymu, pewnych rzeczy nie da sie jednak przeskoczyć spalając węgiel.

 

Skład chemiczny spalin nie jest tajemnic. Filtry w rekuperatorze klasy G4, nie wiem jak to ma sie do PM 2,5 oraz PM 10, byc możne to właśnie jest problemem

Zabezpieczenie mogę wykonać od wyników pomiarów jednego sensora, stad by nie wyważać otwartych drzwi zapytałem licząc na informacje od strażaka, kominiarza lub po prostu kogoś kto mierzył u siebie powietrze na czerpni jaki parametr jest sens monitorować.

 

Podobne pytania znalazłem na innych forach, lecz zawsze bez odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż pomogą normy o położeniu czerpni jak obecnie przy bezwietrznej pogodzie mam na zewnątrz przekroczone normy PM10 trzykrotnie a PM 2,5 pięciokrotnie. Są momenty, że normy są przekraczane dziesięciokrotnie. Palę gazem więc to nie jest mój smrodek.

 

PM10 i PM2,5 są bez zapachu. Smrodek to coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład chemiczny spalin nie jest tajemnic. Filtry w rekuperatorze klasy G4, nie wiem jak to ma sie do PM 2,5 oraz PM 10, byc możne to właśnie jest problemem

G4 nie filtruje PM ani spalin.

F8 wyłapie większość PM i sadzę.

Żaden filtr nie usunie związków chemicznych w stanie gazowym powstałych w procesie spalania: CO2, CO itp.

Poczytaj na początek normy dotyczące wzajemnego usytuowania czerpni i komina na dachu. Wysokości, odległości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość KONTO usunięte123

w.g. znalezionych informacji wymagana jest tu odleglosc min 8m w płaszczyznie poziomej. Spróbuje sie przynajmniej zblizyc do tego wymiaru.

 

CO, CO2 sa bezbarwne i bezwonne, cos jednak za zapach spalin odpowiada. Byc moze wypróbuje jeszcze naweglane maty filtracyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliny to setki czy tysiące związków chemicznych. CO i CO2 są bezwonne, ale pozostają setki aromatycznych.

Podobnie jak z alkoholem. Etanol ani metanol nie mają zapachu, ale produktem pracy drożdży nie jest tylko etanol a setki innych związków. Dlatego metanol w praktyce śmierdzi - kupiłem tani płyn do spryskiwacza i śmierdzi bimbrem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Podnoszę temat dalej...

Mam taka sytuacje, ze w chwili rozpalania pieca w sąsiednich domach, jest siwo w okolicy... nie da sie przejść po okolicy...

Czy macie juz jakiś pomysł, Jak wykryć ten moment?

Czy miernik pm2.5 rozwiąże problem? Gdzie go umieścić, w czerpni przy rekuperatorze czy na elewacji?

 

Moje działanie jakie chce skonstruować...

Jak w okolicy jest syf.. to rekuperator ma ograniczyć pobór powietrza, poprzez zmniejszenie zaciągu.... badanie będzie wykonywane cyklicznie, aż stwierdzi maszyna, ze juz jest lepiej i przewietrzy wtedy mieszkanie.

Wiem, jak wysterowac rekuperator, tylko nie mam pomysłu czy robić pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnoszę temat dalej...

Mam taka sytuacje, ze w chwili rozpalania pieca w sąsiednich domach, jest siwo w okolicy... nie da sie przejść po okolicy...

Czy macie juz jakiś pomysł, Jak wykryć ten moment?

Czy miernik pm2.5 rozwiąże problem? Gdzie go umieścić, w czerpni przy rekuperatorze czy na elewacji?

 

Moje działanie jakie chce skonstruować...

Jak w okolicy jest syf.. to rekuperator ma ograniczyć pobór powietrza, poprzez zmniejszenie zaciągu.... badanie będzie wykonywane cyklicznie, aż stwierdzi maszyna, ze juz jest lepiej i przewietrzy wtedy mieszkanie.

Wiem, jak wysterowac rekuperator, tylko nie mam pomysłu czy robić pomiar.

 

No i tu sedno sprawy jak wykryć przekroczenie zadanej wartości "smrodu" aby filtry jeszcze dały radę go odfiltrować. Wartość tą ustawiałoby się doświadczalnie.

Mój pomysł jest taki. Zastosować miernik pyłu np PM 2,5. Smrodek idzie w parze z tym parametrem a nawet jak nie zawsze to dobrze jest wyłączyć centralę na czas silnego zapylenia. U siebie spotkałem się z przekroczeniami nawet ponad 1500%.

A teraz co do tego użyć.

Czujnik pyłu PM 2,5 HPMA115S0 i do tego od razu wtyczunię molex 8 pin z rastrem 1,25 mm z kabelkami.

Zaprzęgnąć do tego mikrokontroler i syna coby to wszystko ogarną.

Na końcu przekaźnik a właściwie stycznik coby wyłączał rekuperator po wykryciu przekroczenia.

To tak z grubsza a konkretnie to gdzie go zamontować, myślę, że przy czerpni. Dodatkowo zamontowałbym jeszcze drugi czujnik już za rekuperatorem dla kontrolowania jakości powietrza wtłaczanego do pomieszczeń.

 

Czujniki kupione, syn zaszczepiony, jeszcze tylko motywacji mu potrzeba.

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
No i tu sedno sprawy jak wykryć przekroczenie zadanej wartości "smrodu" aby filtry jeszcze dały radę go odfiltrować. Wartość tą ustawiałoby się doświadczalnie.

Mój pomysł jest taki. Zastosować miernik pyłu np PM 2,5. Smrodek idzie w parze z tym parametrem a nawet jak nie zawsze to dobrze jest wyłączyć centralę na czas silnego zapylenia. U siebie spotkałem się z przekroczeniami nawet ponad 1500%.

A teraz co do tego użyć.

Czujnik pyłu PM 2,5 HPMA115S0 i do tego od razu wtyczunię molex 8 pin z rastrem 1,25 mm z kabelkami.

Zaprzęgnąć do tego mikrokontroler i syna coby to wszystko ogarną.

Na końcu przekaźnik a właściwie stycznik coby wyłączał rekuperator po wykryciu przekroczenia.

To tak z grubsza a konkretnie to gdzie go zamontować, myślę, że przy czerpni. Dodatkowo zamontowałbym jeszcze drugi czujnik już za rekuperatorem dla kontrolowania jakości powietrza wtłaczanego do pomieszczeń.

 

Czujniki kupione, syn zaszczepiony, jeszcze tylko motywacji mu potrzeba.

 

Witam,

Jak prace nad stworzeniem systemu kontroli pracy wentylacji? Udało się zbudować urządzenie rozłączające wentylację po przekroczeniu zadanego poziomu pyłu w powietrzu? Nigdzie nie mogę znaleźć gotowych systemów a nie jestem elektronikiem i programistą aby samemu zbudować taki system. Mógłbym spróbować ale sam bez schematu nie ruszę.

Popzdrawiam

Tomasz Rembicki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak prace nad stworzeniem systemu kontroli pracy wentylacji? Udało się zbudować urządzenie rozłączające wentylację po przekroczeniu zadanego poziomu pyłu w powietrzu? Nigdzie nie mogę znaleźć gotowych systemów a nie jestem elektronikiem i programistą aby samemu zbudować taki system. Mógłbym spróbować ale sam bez schematu nie ruszę.

Popzdrawiam

Tomasz Rembicki

 

Pomysł zrealizowany. Zaszczepienie syna niestety nie pomogło :). Studentem był jeszcze praca dyplomowa itd. Musiałem nauczyć się sam programowania arduino, co się nawet udało. Projekt mocno się zmieniał, ponieważ apetyt rósł w miarę jedzenia.

Wyszła z tego stacja pogody z pomiarem wilgotności, temperatury, zapylenia, ciśnienia atmosferycznego, zarówno na zewnątrz jak i w domu.

Steruję tą stacją zasilaniem wentylatorów a właściwie ich sterowaniem. Wentylatory są wyłączane jak zapylenie przekroczy zadaną wartość, którą mogę ustawiać. Mam ustawione na 500% normy (norma 25ug/m3) Dodatkowo dodałem drugi czujnik w kanale nawiewu, który kontroluje zapylenie powietrza nawiewanego. Umożliwia mi to kontrolowanie jak skutecznie filtry filtrują, Jak skuteczność spada poniżej 5 razy, wyświetla się komunikat, aby sprawdzić filtry. Jak na razie działa i jestem zadowolony.

Ostatnio "pobawiłem się" wyświetlaczem graficznym z panelem dotykowym. Doszedł zegar i data.

Jeden z ekranów wygląda tak:

20190122_183531.jpg

Żonie nie podobają się kolorki, zmienię je jak zdecyduje się na jakie :).

Edytowane przez Stermaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł zrealizowany. Zaszczepienie syna niestety nie pomogło :). Studentem był jeszcze praca dyplomowa itd. Musiałem nauczyć się sam programowania arduino, co się nawet udało. Projekt mocno się zmieniał, ponieważ apetyt rósł w miarę jedzenia.

Wyszła z tego stacja pogody z pomiarem wilgotności, temperatury, zapylenia, ciśnienia atmosferycznego, zarówno na zewnątrz jak i w domu.

Steruję tą stacją zasilaniem wentylatorów a właściwie ich sterowaniem. Wentylatory są wyłączane jak zapylenie przekroczy zadaną wartość, którą mogę ustawiać. Mam ustawione na 500% normy (norma 25ug/m3) Dodatkowo dodałem drugi czujnik w kanale nawiewu, który kontroluje zapylenie powietrza nawiewanego. Umożliwia mi to kontrolowanie jak skutecznie filtry filtrują, Jak skuteczność spada poniżej 5 razy, wyświetla się komunikat, aby sprawdzić filtry. Jak na razie działa i jestem zadowolony.

Ostatnio "pobawiłem się" wyświetlaczem graficznym z panelem dotykowym. Doszedł zegar i data.

Jeden z ekranów wygląda tak:

[ATTACH=CONFIG]427131[/ATTACH]

Żonie nie podobają się kolorki, zmienię je jak zdecyduje się na jakie :).

 

Nie obawiasz się powstawania pleśni w wymienniku w momencie, gdy rekuperator nie chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...