Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja w starym budownictwie


Recommended Posts

Witam remontuje dwa pomieszczenia w starym domu jednorodzinnym

W jednym pomieszczeniu 15m2 będzie kuchnia

W drugim pomieszczeniu 30m2 będzie salon z kominkiem

Chce zrobić w tych dwóch pomieszczeniach wentylację bo na chwilę obecną nie ma nic

Okna plastikowe na których osadza się szron

Nie mam możliwości podpięcia się pod komin iż jest już zajęty

Czy jest możliwość zastosowania kratek wentylacyjnych montowanych w scianach zewnętrznych budynku ?

Nie mam za dużo funduszy na realizację typowej wentylacji ,więc chce się wspomóc i nieco poprawić jakość powietrza "tańszym" sposobem

Proszę o porady pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż można doradzić:

Można oczywiście w kuchni zamontować coś takiego :https://www.brookvent.pl/produkt/alize-hygro/ ale cóż to da skoro jest to tylko wywiewnik :( wiec musi skądś do pomieszczenia musi nawiewać.(nawiewniki okienne)

Jeszcze więcej problemu z tym drugim pomieszczeniem bo tam ma być kominek! który potrzebuje bardzo dużo powietrza i w tym przypadku bez doprowadzenia go z zewnątrz nie ma mowy, aby był bezpieczny dla mieszkańców. A więc z zamkniętą komorą spalania. No i dodatkowa wentylacja tego pomieszczenia, a więc nawiewnik i wywiewnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratki nawiewne......To będzie zbyt wychładzało pomieszczenie :( musiało by być coś na zasadzie doprowadzenia powietrza do spalania w okolicę "kozy" czyli np spoza budynku w posadzce w bezpośrednie sąsiedztwo pieca.Każdy piec tego typu czy wkład czy wolno stojący potrzebuje naprawdę duuużo powietrza do spalania, a dodatkowo musi być bezpieczny bo inaczej już po pierwszym rozpaleniu po prostu zaczadzicie się.

Powietrza musi być tyle aby wystarczyło na spalanie i dodatkowo, aby pozwoliło odprowadzić kominem produkty spalania, dodatkowo pozwalać wam komfortowo oddychać w pomieszczeniu w którym taki piec się znajduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taką informację

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pobliżu wkładu kominkowego trzeba doprowadzić 10 m³ powietrza w ciągu godziny na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej. Oznacza to, że dla wkładu np. o mocy 10 kW potrzeba 100 m³ powietrza na godzinę, a kubatura pokoju o powierzchni 30 m² wynosi zwykle 80-90 m³. Czyli w mroźne dni całe powietrze z takiego pokoju mogłoby zostać wyssane w mniej niż 1 godzinę."

Więc można sobie wyobrazić o czym piszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc technicznie w chwili obecnej mam jeszcze możliwość doprowadzenia powietrza z zewnątrz w okolice kozy , mam gołą posadzkę więc mogę jeszcze wykuć w niej miejsce na rurę doprowadzająca ,tylko teraz myślę jak zrobić jej zakończenie w pokoju tzn gdzie najlepiej umieścić bo koza by była na nodze ,więc pod nią nie ma szans ,obok kozy w posadzce też nie estetycznie , zrobić dodatkowo kolano i wyprowadzić do ściany ok 1m od kozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup coś z zamkniętą komorą spalania a jak nie jest żeliwne to warto przerobić z doprowadzeniem powietrza. Jak kozę, kominek wygasisz będziesz musiał pamiętać o zamknięciu dopływu ponieważ tamtędy powietrze będzie ssane przez wentylację jako miejsce o najmiejszym oporze przepływu powietrza. Zakładam że nawet jak koza, kominek będzie potrzebował mniej powietrza (końcówka spalania) do spalania to wentylacja będzie tamtędy ciągnać powietrze dodatkowo przewentylowując pomieszczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o doprowadzeniu powietrza kanałem płaskim 150x50 z przepustnica w podłodze i kończyło by się na ścianie , jeżeli miałbym np kominek bez doprowadzenia powietrza bezpośrednio do niego to czy może kratka nawiewu kończyć się ok 1,2 m od niego na wysokości 50cm od podłogi?

Również czy dobrze myśląc moge zamontować po przeciwnej stronie w ścianie kratkę wywiewu , oraz czy przekrój kanału nie będzie za mały ? Liczymy że będę miał wyjście spalin w kominku średnicy 130mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób w tych pomieszczeniach nawiewniki lub rozszczelnij okna. Wywiew powinien być kratką w innym pomieszczeni, o którym nie wspomniałeś.

 

Żeby zrobić salon z kominkiem oprócz nawiewu powinieneś mieć kanał kominowy i drugi kanał wentylacji grawitacyjnej. Nie masz go, więc pomysł z kominkiem jest bardzo zły i może się skończyć tragicznie. Nie da się zrobić kozy ani kominka w tej sytuacji. Wykorzystaj kanał kominowy na wywiew wentylacji, a ogrzewanie zrób klimatyzacją. Na pewno nie wyjdzie drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda w ten sposób ,byłem na dachu sprawdzić komin , okazuje się że jest przegrodzony czyli ma 2 kanały - zszedłem na dół gdzie zaczyna się wszystko i okazuje się że przedzielenie komina zaczyna się gdzieś od wysokości ok pół metra - zrobiłem więc dwa przewierty w kominie od strony salonu ( jak by na dwa kanały ) i z dołu świecąc latarką led sprawdzałem czy są faktycznie oddzielone

 

Swiecąc latarką w prawą stronę ujrzałem światło w jednej z wywiertanych dziur w drugiej światła brak - i na odwrót

 

Czyli wygląda na to że jest komin przedzielony na Dwa kanały z czego ten drugi przp. jako wentylacyjny jest przy kolejnej ścianie

 

Czyli jak mogę go zaadaptować jako wentylacyjny ?

Edytowane przez LucaO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "stary dom jednorodzinny" to z którego roku? Jeśli np z lat 70tych, to kanał wentylacyjny powinien być z boku komina a spalinowy na górze w "czapce" Jeśli obydwa są na górze, to raczej są to dwa kominy spalinowe, szczególnie, gdy jest to jeszcze starszy dom, gdzie nikt o wentylacyjnych kanałach nie myslał z powodów prozaicznych - nieszczelne okna i drzwi.

Ogólnie pomysł kanałów spalinowego i wentylacji wywiewno nawiewnej obok siebie jest nieciekawy, bo możesz w pewnych sytuacjach swoje spaliny zaciągać do pomieszczeń.

Chyba lepiej pomyśleć o innym sposobie ogrzewania, bardziej bezpiecznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to dom z lat 70 jeden kanał służył niegdyś do podłączenia pieca kaflowego drugi natomiast był nie używany ,do tego niegdyś używanego są dwie wyczystki jedna zaraz na początku wspólna z tym drugim kanałem druga na strychu , do tego drugiego kanału brak , tak też pomyślałem że gdyby był kanał jeden przy drugim to wentylacyjny może pociągnąć spaliny spowrotem do domu

 

Dlatego szukam jakieś alternatywny rozwiązania ,gdzieś wyczytałem że można zastosować kratkę wywiewu po przeciwnej ścianie komina

 

Jeśli chodzi o sposób ogrzewania to tak jak pisalwm wyżej że ma to być tylko piecyk do "klimatu" raz na jakiś czas w nim zapalone ,nie będzie on używany każdego dnia lecz co jakiś czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...