Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowa (stara) Wentylacja


Recommended Posts

Witam Wszystkich

Wraz Z Żoną Przeprowadziliśmy się do domu jednorodzinnego z lat 70

Po części go remotujemy ale mniejszym kosztem gdyż za 4-5 lat planujemy budowę ,dlatego nie inwestujemy w niego za wiele , ale mimo żeby "polepszyć" sobie komfort życia troszkę go podreperujemy

 

Sytuacja wyglada następująco - w domu ciężką sprawą jest wentylacja , dlatego proszę rady jak mogę rozwiązać problem z wentylacją w tym domu przy takicm schemacie jaki jest teraz

Dodam że chcę poprawić tylko jakość wentylacji w domu nie dużym nakładem finansowym , gdyż nie zamierzamy inwestować poteżnych pieniędzy w dom , a jednynie poprawić wizerunek i skuteczność mniejszym kosztem , dlatego chcę by instalacja była nadal grawitacyjna

 

Dom Posiada Dwa Kominy - jeden od C.O - kotłownia znajduje się w piwnicy

Drugi Komin znajduje się w Pokoju gdzie jest podłączony piec wolnostojący typu Koza z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz od strony zachodniej kanałem w posadzce płaskim 150x50mm z przepustnicą- komin ten jest przedzielony na pół od podstawy czyli piwnicy do wylotu

 

W kuchni (1) Grzyb

w łazience Grzyb

oraz dwa pokoje również grzyb

 

Jakiekolwiek kratki wywiewne to są tylko dwie i to zatkane ( ZAZNACZONO KOLOREM CZERWONYM NA OBRAZKU)

 

W Pokoju nr 1 Brak nawiewnika ( plus Komin z C.O)

 

W Pokoju nr 2 Brak nawiewnika ( Grzyb na ścianach)

 

W Pokoju Z Piecem Wolnostojącym typu Koza - Komin murowany dzielony, do jednego kanału podłączony piec wolnostojący , drugi kanał wolny - Doprowadzenie powietrza do okolic Pieca Wolnostojącego z zewnątrz ( RÓŻÓWY PROSTOKĄT)

 

W Kuchni nr 1 Brak nawiewnika - odprowadzenie oparów z okapu odbywa się rurą 100mm na zewnątrz budynku (taki system już zastałem) (Grzyb na suficie)

 

W Kuchni nr 2 Nawiewnik Okienny / Kratka Wentylacyjna wywiewna / Brak Okapu

 

Łazienka - Prowizoryczna kratka wywiewna , brak nawiewników - nad łazienką (środek pomieszczenia) znajduje się komin jednak z poziomu łazienki nie widać do niego żadnego dostępu ., drzwi szczelne

 

Przedpokój zaraz za głównym wejściem - prowizoryczna kratka wywiewna - brak nawiewników

 

Poddasze jest nie użytkowe Zimne

Okna nowe Plastikowe

Dom nie ocieplony

 

Jeżeli jest ktoś w stanie poraadzić rozwiązanie , będę wdzięczny

W załączniku przesyłam rysunek rozmieszczenia pomieszczeń

 

wentyla.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sęk w tym że tych wywiewów brak - jedynie to kratki w ścianach które bardziej to powietrze wrzucaja do środka , przy zamkniętych oknach , przy uchylonych zaś kratki mają lekki ciąg ,więc jak mogę poprawić skuteczność wywiewu zuzytego powietrza , dodając że w jednym z pomieszczeń jest piec wolnostojący - sprawdzić ten komin nad łazienką i zaadaptować go jako kanał wentylacji ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sęk w tym że tych wywiewów brak - jedynie to kratki w ścianach które bardziej to powietrze wrzucaja do środka , przy zamkniętych oknach , przy uchylonych zaś kratki mają lekki ciąg ,więc jak mogę poprawić skuteczność wywiewu zuzytego powietrza , dodając że w jednym z pomieszczeń jest piec wolnostojący - sprawdzić ten komin nad łazienką i zaadaptować go jako kanał wentylacji ?

 

Kratki w ścianie możesz użyć jako nawiewników. Wywiew koniecznie kominem wentylacyjnym pionowo do góry, bo inaczej to nie zadziała.

 

Ja bym w takiej sytuacji zrobił wentylację mechaniczną. 2000 zł i trochę pracy i masz sprawę załatwioną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź , więc na samą wentylację nie mam aż takiej kwoty przeznaczonej by zrobić mechaniczną dlatego chcę zrobić coś z tego co jest plus coś do ulepszenia by nie było problemu z grzybem w kuchni i piecykiem w pokoju, w łazience jest kratka wywiewna Zetka połączona z kominem znajdującym się nad łazienką ,natomiast w kuchni nr 2 jest zamontowany na przesztrzał ściany wentylator wyciągowy z klapą zwrotną , czujnikiem wilgoci i czasowym włączeniem

W Kuchniach nie ma dostępu do komina by odprowadzić zużyte powietrze , jedynie w pomieszczeniu co jest piec wolnostojący jest Komin przedzielony na pół ale raczej w tym kominie nie mogę zrobić z jednego kanału , kanału wywiewnego

 

Do domu dopiero co się powoli wprowadzam , gdyż przedtem był wynajmowany rodzinie i w takim stanie po nich go zastaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lipa - mogą być co najwyżej nawiewnikami. Sprawdź ten komin nad łazienką - potrzebujesz dobrej wentylacji o kierunku przepływu z pokoi do łazienki.

 

Jak wymusić przepływ powietrza z pokoji do łazienki ?

Rozumiem że musiałby być zainstalowany w łazience dobry wentylator wyciągowy , w drzwiach szpary , a w drzwiach z łazienku zamojntowana kratka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź w których miejscach jest grzyb tzn. czy po drugiej stronie miejsca na którym jest grzyb jest ściana zewnętrzna lub nieogrzewane pomieszczenie (pisałeś że dom jest nieocieplony a ten grzyb może być efektem wychładzania ścian lub sufitu). Sprawdź jaka jest wilgotność w domu kupując najtańszy higrometr (jakieś 20zł). O kanały wentylacyjne się nie martw, sprawdź, dowiedz się jakie są stropy. Robisz dziurę w nich (kuchnia, wc) najlepiej przy istniejących kominach kupujesz rurę kanalizacyjną fi 110 (wywiew robisz w suficie) ocieplasz ją jak przechodzi przez nieogrzewane pomieszczenia i zabudowujesz płytami KG. Pytanie czy kratki wentylacyjne oznaczone na czerwono to pionowe kominy wyprowadzone ponad dach czy coś wychodzącego przez ścianę. Jak przez ścianę to gówno i szukasz takich miejsc gdzie możesz przebić strop do tych pomieszczeń wsadzić rurę 110 a potem ją ładnie zabudować na wyższych kondygnacjach. Najważniejsze to sprawdzić jaki jest strop i znaleźć miejsca w których bez osłabiania konstrukcji stropu można przebić otwory na kanały wentylacyjne. Jak zrobisz wywiewy to zajmij się nawiewami (coś z przecięciem uszczelek w oknach czy inne sposoby o których pewnie już ktoś pisał) Edytowane przez olo75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

więc tak komin w łazience do którego jest wmontowana kratka wywiewna ma wymiary 13x13 a wysokość ok 2,5m

jesli chodzi o kanały wentylacyjne w stropach to tu jest problem bo mam zrobione sufity podiweszane z ociepleniem , więc nie wiem czy jest jakaś możliwosć zrobienia teraz takiej wentylacji do pionu , przy zabudowie .

 

Zastanawiam się nad zamontowaniem wentylatorka do łazienki , ale czy on podoła uciągnąć powietrze z całego budynku ?

Drzwi w każdym pomieszczeniu mam ze szczeliną do 1cm , kuchenne z wyciętą sczeliną , boje się o pomieszczenie z piecem wolnostojącym jedynie , od tego pomieszczenia do łazienki jest ok 10m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...